metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda

Větší foto
„Otevírání zámků nás baví,“ říká Nikol Ivanovová. | foto: Archiv

Nepište na sociálních sítích, kde se právě nacházíte, radí Asociace českých lockpickerů

  13:31
Nikol Ivanovová je šéfkou nezávislé organizace Asociace českých lockpickerů, která sdružuje fanoušky nedestruktivního překonávání zámků jakožto sportovní disciplínu a koníčka. „Připlatit si za kvalitnější bezpečnostní vložku se vyplatí,“ říká Ivanovová v rozhovoru pro deník Metro.

Máme po prázdninách, nicméně lidé ještě na dovolené k moři odjíždějí, blíží se ty na horách. Je také čas služebních cest. Jak mohou lidé chránit svůj majetek?
Doporučila bych kombinaci mechanického a elektronického zabezpečení, do mechanického zabezpečení patří bezpečnostní vložky, kování a dveře. Elektronické zabezpečení je v současnosti cenově dostupné, například pomocí kamerového systému můžeme sledovat svůj byt i dům přes mobil online. A samozřejmě nikde nezveřejňovat na sociálních sítích informace o své nepřítomnosti.

Máte přehled o tom, jaké mají lidé povědomí o možnostech zabezpečení svého majetku?
Od našich členů, kteří jsou profesí zámkaři, bohužel zjišťujeme, že většina lidí řeší své zabezpečení až po vykradení své nemovitosti. Anebo si koupí novou nemovitost a jdou si do klíčnictví přidělat klíč ke stávající cylindrické vložce (slang – Fabka), než aby si koupili novou.

Existují různé bezpečnostní třídy ochrany, v čem se od sebe ve stručnosti liší?
Existují čtyři bezpečnostní třídy. V první a druhé bezpečnostní třídě jsou tzv. stavební vložky. Stavební vložka je dočasné uzavření objektu po dobu stavby. Ve třetí a čtvrté třídě nalezneme takové cylindrické vložky, které prošly certifikací a mají více bezpečnostních prvků.

Na bezpečnostní úroveň zámku berou ohled nejen zloději, ale i pojišťovny, na co to má vliv?
Úroveň zabezpečení má vliv na výši pojistného i následného plnění ze strany pojišťovny. Často je součástí pojistky zdarma zámečnická pohotovost, sleva na pojistném a jiné bonusy dle pojistné smlouvy.

Je správné tvrzení, že bezpečnější zámek zloděje nezastaví, jen mu to zabere více času?
Bezpečnostní prvky většinu zlodějů odradí, proto doporučuji kombinaci mechanického a elektronického zabezpečení.

Profese zámečník neexistuje, správně se osoba pověřená k otevírání zámků a práci se zámky nazývá zámkař. Jak tato záměna vznikla?
Zámkař je novodobý pojem 21. století, který si vyžádal vývoj mechanického zábranného systému od obyčejného mechanického klíče po sofistikované řešení (mechatronika, elektromechanika). Zámečník je zažitý výraz pro stavebního a strojního zámečníka.

V otevírání zámků a trezorů se pořádají turnaje a mistrovství, jak si v tomto ohledu vedou čeští zástupci?
Účastníme se mezinárodních soutěží od roku 2010, od té doby se schopnosti našich členů posunuly na úroveň zahraničních lockpickerů. V roce 2017 padl neuvěřitelný rekord otevření cylindrické vložky pod jednu vteřinu.

Proč Asociace českých lockpickerů vznikla a kolik má v současné době členů?
Naše asociace vznikla v roce 2010, jako první svého druhu v České republice a jedna z nejstarších lockpickerských organizací v Evropě. Důvodem založení bylo sdružení všech příznivců tohoto sportu v Česku s možností komunikovat jak s veřejností, tak i s výrobci uzamykacích systémů a s možností spolupráce se členy podobných organizací v Evropě i ve světě. V současné době má organizace 24 členů, velká část našich členů jsou profesionálové z oboru – zámečníci, zámkaři či specialisté na trezory, ale jsou mezi námi i lidé jiných profesí od studentů po vědce.

Asociace českých lockpickerů pořádá různá školení a přednášky, jakých témat se týkají?
Pro firmy a organizace dokážeme zajistit školení na míru, zajímavou formou proškolíme zaměstnance o slabinách různých forem zabezpečení. Jsme schopni zajistit také provedení penetračních testů, tzn. simulace reálného útoku či infiltrace společnosti. Každoročně pořádáme akce, na kterých se lidé dozvědí více o lockpickingu jako sportu, ale také cenné informace o tom, jaké slabiny mají zámky a zámkové systémy, které chrání vás i váš majetek. Pravidelně také pořádáme tréninky v lockpickingu v Praze. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Konspirace se rojí i kolem voleb. Všichni hledají zásahy tajných služeb nebo mocností

vydáno 3. února 2023  14:36

„Náhoda? Nemyslím si!“ O výhru Pavla se údajně postaral šikovně nastavený software. Vznikla prý „osa zla“.  celý článek

Šílená noc je vánoční verze Vyproštění, krvavější Sám doma i pupkatější Smrtonosná past

Strážce streamu
vydáno 3. února 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Akční komedie Šílená noc (anglicky Violent Night) byla jedním z nejpříjemnějších překvapení konce loňského roku. Herec David Harbour byl jako Santa Claus...  celý článek