metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 16 °C

Středa, 23. října 2019. Svátek má Teodor, Theodor.
„Otevírání zámků nás baví,“ říká Nikol Ivanovová.
Větší foto
„Otevírání zámků nás baví,“ říká Nikol Ivanovová. | foto: Archiv

Nepište na sociálních sítích, kde se právě nacházíte, radí Asociace českých lockpickerů

7. září 2019  13:31 KRISTÝNA ŠMEJKALOVÁ
Nikol Ivanovová je šéfkou nezávislé organizace Asociace českých lockpickerů, která sdružuje fanoušky nedestruktivního překonávání zámků jakožto sportovní disciplínu a koníčka. „Připlatit si za kvalitnější bezpečnostní vložku se vyplatí,“ říká Ivanovová v rozhovoru pro deník Metro.

Máme po prázdninách, nicméně lidé ještě na dovolené k moři odjíždějí, blíží se ty na horách. Je také čas služebních cest. Jak mohou lidé chránit svůj majetek?
Doporučila bych kombinaci mechanického a elektronického zabezpečení, do mechanického zabezpečení patří bezpečnostní vložky, kování a dveře. Elektronické zabezpečení je v současnosti cenově dostupné, například pomocí kamerového systému můžeme sledovat svůj byt i dům přes mobil online. A samozřejmě nikde nezveřejňovat na sociálních sítích informace o své nepřítomnosti.

Máte přehled o tom, jaké mají lidé povědomí o možnostech zabezpečení svého majetku?
Od našich členů, kteří jsou profesí zámkaři, bohužel zjišťujeme, že většina lidí řeší své zabezpečení až po vykradení své nemovitosti. Anebo si koupí novou nemovitost a jdou si do klíčnictví přidělat klíč ke stávající cylindrické vložce (slang – Fabka), než aby si koupili novou.

Existují různé bezpečnostní třídy ochrany, v čem se od sebe ve stručnosti liší?
Existují čtyři bezpečnostní třídy. V první a druhé bezpečnostní třídě jsou tzv. stavební vložky. Stavební vložka je dočasné uzavření objektu po dobu stavby. Ve třetí a čtvrté třídě nalezneme takové cylindrické vložky, které prošly certifikací a mají více bezpečnostních prvků.

Na bezpečnostní úroveň zámku berou ohled nejen zloději, ale i pojišťovny, na co to má vliv?
Úroveň zabezpečení má vliv na výši pojistného i následného plnění ze strany pojišťovny. Často je součástí pojistky zdarma zámečnická pohotovost, sleva na pojistném a jiné bonusy dle pojistné smlouvy.

Je správné tvrzení, že bezpečnější zámek zloděje nezastaví, jen mu to zabere více času?
Bezpečnostní prvky většinu zlodějů odradí, proto doporučuji kombinaci mechanického a elektronického zabezpečení.

Profese zámečník neexistuje, správně se osoba pověřená k otevírání zámků a práci se zámky nazývá zámkař. Jak tato záměna vznikla?
Zámkař je novodobý pojem 21. století, který si vyžádal vývoj mechanického zábranného systému od obyčejného mechanického klíče po sofistikované řešení (mechatronika, elektromechanika). Zámečník je zažitý výraz pro stavebního a strojního zámečníka.

V otevírání zámků a trezorů se pořádají turnaje a mistrovství, jak si v tomto ohledu vedou čeští zástupci?
Účastníme se mezinárodních soutěží od roku 2010, od té doby se schopnosti našich členů posunuly na úroveň zahraničních lockpickerů. V roce 2017 padl neuvěřitelný rekord otevření cylindrické vložky pod jednu vteřinu.

Proč Asociace českých lockpickerů vznikla a kolik má v současné době členů?
Naše asociace vznikla v roce 2010, jako první svého druhu v České republice a jedna z nejstarších lockpickerských organizací v Evropě. Důvodem založení bylo sdružení všech příznivců tohoto sportu v Česku s možností komunikovat jak s veřejností, tak i s výrobci uzamykacích systémů a s možností spolupráce se členy podobných organizací v Evropě i ve světě. V současné době má organizace 24 členů, velká část našich členů jsou profesionálové z oboru – zámečníci, zámkaři či specialisté na trezory, ale jsou mezi námi i lidé jiných profesí od studentů po vědce.

Asociace českých lockpickerů pořádá různá školení a přednášky, jakých témat se týkají?
Pro firmy a organizace dokážeme zajistit školení na míru, zajímavou formou proškolíme zaměstnance o slabinách různých forem zabezpečení. Jsme schopni zajistit také provedení penetračních testů, tzn. simulace reálného útoku či infiltrace společnosti. Každoročně pořádáme akce, na kterých se lidé dozvědí více o lockpickingu jako sportu, ale také cenné informace o tom, jaké slabiny mají zámky a zámkové systémy, které chrání vás i váš majetek. Pravidelně také pořádáme tréninky v lockpickingu v Praze. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Čtenář deníku Metro „narovnal“ lampu v Hybernské

Stav ze začátku října 2019
vydáno 23. října 2019  16:47

Na trase Metro Hlídač, aplikace Změňte.to a Technologie hlavního města Prahy putoval čtenářský podnět ohledně šikmé lampy. Ta je nyní už opravena.  celý článek

Řidiči místo hamburgerů dostávali čistý vzduch

Řidiči místo hamburgerů dostávali čistý vzduch.
vydáno 23. října 2019  16:27

Legerova, jedna z nejprašnějších ulic v Česku, dnes měla malé místo, kde byl naopak nejčistší vzduch v Česku. V buňce kousek od Nuselského mostu nazvané...  celý článek

Spíme s partnery, ale i se svými psy

Ilustrační snímek
vydáno 23. října 2019  12:17

Polovina českých domácností má psa. Lidé mazlíčkům tolerují téměř všechno.  celý článek

Komerční sdělení

Největší sraz karavanů a obytných vozů bude na brněnském výstavišti

Největší sraz karavanů a obytných vozů bude na brněnském výstavišti
vydáno 23. října 2019  9:00

Kdo jednou okusil atmosféru cestování s obytným vozem, většinou nezůstává u jednoho výletu. Možnost svobodně si vybrat, kde cestou složí hlavu, přináší...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám