metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 2 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika
Ilustrační foto | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Neplatíš alimenty, dej nám řidičák, bude znít nové pravidlo

  10:53
Trest funguje, skoro každý začne platit. Papíry se však berou jen rodičům nezletilých. To se má změnit.

Rozvedený rodič se nemá k placení alimentů. Když se mu pozastaví řidičský průkaz, jako mávnutím kouzelné hůlky začne poctivě posílat peníze a doplatí i dluh.

Trestný čin

Neplacení alimentů patří u nás mezi nejčastější trestné činy. V roce 2015 se dokonce dostalo na druhou příčku. Kolem alimentů panuje řada mýtů:

Nemanželské děti nemají na alimenty nárok: Jedna z nejrozšířenějších polopravd, kvůli které se rodiče často ani nepouštějí do sjednávání výživného. Jakmile je uznáno otcovství dítěte či je dítě svěřeno do péče otce (či o něj matka nejeví zájem), má druhý partner vždy povinnost platit takzvanou povinnou výživu.

Pokud nemá rodič práci nebo je zadlužený, nemusí platit: Vymáhat výživné má smysl i v případě, kdy partner na první pohled nemá finanční prostředky. Exekutor může nařídit například srážky ze mzdy, sociálních dávek, obstavit účet či zpeněžit movitý i nemovitý majetek, a zajistit tak prostředky, které ze zákona náleží dítěti.

„Pokud bychom vyčlenili pouze případy, kdy byl zabaven řidičský průkaz, tak se úspěšnost vymáhání pohybuje až kolem 90 procent. Jinými slovy, naše data nám ukazují, že když je zabaveno řidičské oprávnění, je zde vyšší šance na vymožení alimentů,“ říká Alžběta Kokešová z projektu Alimenty dětem, který již pomohl stovkách rodičům získat dlužené výživné.

Řidičáky se zabavují neplatičům už od roku 2013. Ačkoliv je tento nástroj vymáhání efektivní, nemohou ho využít všichni. Platí totiž jen pro rodiče nezletilých dětí. Pokud jde ale dítě například studovat vysokou školu a jeho rodič výživné neplatí, tento „trest“ použít nejde. Změnit by to měl návrh zákona, kterým se nyní zabývá Poslanecká sněmovna.

Rozšíření trestu odebrání řidičského průkazu i na rodiče zletilých dětí podporují i exekutoři. „V každém případě se jedná o velmi vhodný doplňkový nástroj, který se ze zkušeností jeví jako velmi účinný,“ komentuje odebírání řidičského oprávnění Petr Vorlíček, mluvčí Exekutorské komory ČR.

Podle komory je každý rok zahájeno zhruba 3600 exekučních řízení k vymožení výživného. Zhruba čtvrtina z nich je vedena k vymožení výživného pro dítě, které je již zletilé.

Dluhy

13 miliard dluží neplatiči na alimentech. Podle Asociace neúplných rodin je průměrná výše jednoho dluhu 60 až 80 tisíc korun. Přes 69 procent rodičů navíc neví, jak se o dlužené výživné přihlásit.

Ačkoliv jen za loňský rok policie řešila přes 12 tisíc případů zanedbání péče, návrh na změnu zákona, který by postihoval neplatiče alimentů i větších dětí, putuje legislativním procesem pomalu. Byl sice předložen už v červnu 2014, prvním čtením ve Sněmovně ale prošel až letos začátkem března. Druhé čtení má být až nyní.

„Tento návrh má být projednán v příštích dvou týdnech. Byl již takto zařazen několikrát do pořadu schůzí v minulých měsících, ale na jeho projednávání se nedostalo, podobně jako na řadu dalších poslaneckých návrhů,“ vysvětluje Roman Žamboch, ředitel sněmovního tiskového odboru.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek

Kolegové na sebe mohou zjistit cokoli. U tiskáren se povalují i daňová přiznání nebo výplatní pásky

vydáno 7. února 2023  12:37

Nikdy nezjišťujte, koho vaši kolegové volili, kdy mají narozeniny a kolik berou. Je to neslušné. Přijít na to ale není zase až tak složité.  celý článek

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek