metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 14 °C

Čtvrtek, 4. března 2021. Svátek má Stela.
Kolony v centru Plzně. V sadech Pětatřicátníků začala oprava autobusových...
Ilustrační foto | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Neplatíš alimenty, dej nám řidičák, bude znít nové pravidlo

1. prosince 2016  10:53 Marek Hýř Metro.cz
Trest funguje, skoro každý začne platit. Papíry se však berou jen rodičům nezletilých. To se má změnit.

Rozvedený rodič se nemá k placení alimentů. Když se mu pozastaví řidičský průkaz, jako mávnutím kouzelné hůlky začne poctivě posílat peníze a doplatí i dluh.

Trestný čin

Neplacení alimentů patří u nás mezi nejčastější trestné činy. V roce 2015 se dokonce dostalo na druhou příčku. Kolem alimentů panuje řada mýtů:

Nemanželské děti nemají na alimenty nárok: Jedna z nejrozšířenějších polopravd, kvůli které se rodiče často ani nepouštějí do sjednávání výživného. Jakmile je uznáno otcovství dítěte či je dítě svěřeno do péče otce (či o něj matka nejeví zájem), má druhý partner vždy povinnost platit takzvanou povinnou výživu.

Pokud nemá rodič práci nebo je zadlužený, nemusí platit: Vymáhat výživné má smysl i v případě, kdy partner na první pohled nemá finanční prostředky. Exekutor může nařídit například srážky ze mzdy, sociálních dávek, obstavit účet či zpeněžit movitý i nemovitý majetek, a zajistit tak prostředky, které ze zákona náleží dítěti.

„Pokud bychom vyčlenili pouze případy, kdy byl zabaven řidičský průkaz, tak se úspěšnost vymáhání pohybuje až kolem 90 procent. Jinými slovy, naše data nám ukazují, že když je zabaveno řidičské oprávnění, je zde vyšší šance na vymožení alimentů,“ říká Alžběta Kokešová z projektu Alimenty dětem, který již pomohl stovkách rodičům získat dlužené výživné.

Řidičáky se zabavují neplatičům už od roku 2013. Ačkoliv je tento nástroj vymáhání efektivní, nemohou ho využít všichni. Platí totiž jen pro rodiče nezletilých dětí. Pokud jde ale dítě například studovat vysokou školu a jeho rodič výživné neplatí, tento „trest“ použít nejde. Změnit by to měl návrh zákona, kterým se nyní zabývá Poslanecká sněmovna.

Rozšíření trestu odebrání řidičského průkazu i na rodiče zletilých dětí podporují i exekutoři. „V každém případě se jedná o velmi vhodný doplňkový nástroj, který se ze zkušeností jeví jako velmi účinný,“ komentuje odebírání řidičského oprávnění Petr Vorlíček, mluvčí Exekutorské komory ČR.

Podle komory je každý rok zahájeno zhruba 3600 exekučních řízení k vymožení výživného. Zhruba čtvrtina z nich je vedena k vymožení výživného pro dítě, které je již zletilé.

Dluhy

13 miliard dluží neplatiči na alimentech. Podle Asociace neúplných rodin je průměrná výše jednoho dluhu 60 až 80 tisíc korun. Přes 69 procent rodičů navíc neví, jak se o dlužené výživné přihlásit.

Ačkoliv jen za loňský rok policie řešila přes 12 tisíc případů zanedbání péče, návrh na změnu zákona, který by postihoval neplatiče alimentů i větších dětí, putuje legislativním procesem pomalu. Byl sice předložen už v červnu 2014, prvním čtením ve Sněmovně ale prošel až letos začátkem března. Druhé čtení má být až nyní.

„Tento návrh má být projednán v příštích dvou týdnech. Byl již takto zařazen několikrát do pořadu schůzí v minulých měsících, ale na jeho projednávání se nedostalo, podobně jako na řadu dalších poslaneckých návrhů,“ vysvětluje Roman Žamboch, ředitel sněmovního tiskového odboru.

Komentáře

Hlavní zprávy

Praktičtí lékaři očkují bez humbuku. Pacienty dobře znají

Lékař Petr Šonka
vydáno 3. března 2021  17:53

Nad debatami kolem očkování a vakcín kroutí mnozí praktičtí lékaři nevěřícně hlavou. Nechápou například odpor vůči produktu od firmy AstraZeneca. „Po...  celý článek

Pražský realiťák roku: Ceny nemovitostí porostou pořád

Iztok Toplak, Pražský Realiťák roku
vydáno 3. března 2021  16:16

Iztok Toplak je ve svém oboru nejlepší v hlavním městě. Alespoň podle čerstvých výsledků soutěže Realiťák roku, ve které se na základě hlasů zákazníků a...  celý článek

Jak sebou pan Josef Schelinger praštil na ledu a co z toho bylo

Pamětní deska na domě, kde žil zpěvák Jiří Schelinger a na kytaru učil jeho... PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2021  13:42

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Komerční sdělení

Opusťme dobu „pokřídovou” a vstupme do éry interaktivního vzdělávání

Je potřeba opustit dobu „pokřídovou” a vstoupit do éry skutečně interaktivního...
vydáno 3. března 2021  11:57

Po uplynulém roce, kdy byli žáci, studenti i učitelé nuceni přejít na distanční výuku a naučit se pracovat s novými nástroji, by se mohlo zdát, že...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám