metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Úterý 17. května 2022. Svátek má Aneta
Ilustrační foto | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Neplatíš alimenty, dej nám řidičák, bude znít nové pravidlo

  10:53
Trest funguje, skoro každý začne platit. Papíry se však berou jen rodičům nezletilých. To se má změnit.

Rozvedený rodič se nemá k placení alimentů. Když se mu pozastaví řidičský průkaz, jako mávnutím kouzelné hůlky začne poctivě posílat peníze a doplatí i dluh.

Trestný čin

Neplacení alimentů patří u nás mezi nejčastější trestné činy. V roce 2015 se dokonce dostalo na druhou příčku. Kolem alimentů panuje řada mýtů:

Nemanželské děti nemají na alimenty nárok: Jedna z nejrozšířenějších polopravd, kvůli které se rodiče často ani nepouštějí do sjednávání výživného. Jakmile je uznáno otcovství dítěte či je dítě svěřeno do péče otce (či o něj matka nejeví zájem), má druhý partner vždy povinnost platit takzvanou povinnou výživu.

Pokud nemá rodič práci nebo je zadlužený, nemusí platit: Vymáhat výživné má smysl i v případě, kdy partner na první pohled nemá finanční prostředky. Exekutor může nařídit například srážky ze mzdy, sociálních dávek, obstavit účet či zpeněžit movitý i nemovitý majetek, a zajistit tak prostředky, které ze zákona náleží dítěti.

„Pokud bychom vyčlenili pouze případy, kdy byl zabaven řidičský průkaz, tak se úspěšnost vymáhání pohybuje až kolem 90 procent. Jinými slovy, naše data nám ukazují, že když je zabaveno řidičské oprávnění, je zde vyšší šance na vymožení alimentů,“ říká Alžběta Kokešová z projektu Alimenty dětem, který již pomohl stovkách rodičům získat dlužené výživné.

Řidičáky se zabavují neplatičům už od roku 2013. Ačkoliv je tento nástroj vymáhání efektivní, nemohou ho využít všichni. Platí totiž jen pro rodiče nezletilých dětí. Pokud jde ale dítě například studovat vysokou školu a jeho rodič výživné neplatí, tento „trest“ použít nejde. Změnit by to měl návrh zákona, kterým se nyní zabývá Poslanecká sněmovna.

Rozšíření trestu odebrání řidičského průkazu i na rodiče zletilých dětí podporují i exekutoři. „V každém případě se jedná o velmi vhodný doplňkový nástroj, který se ze zkušeností jeví jako velmi účinný,“ komentuje odebírání řidičského oprávnění Petr Vorlíček, mluvčí Exekutorské komory ČR.

Podle komory je každý rok zahájeno zhruba 3600 exekučních řízení k vymožení výživného. Zhruba čtvrtina z nich je vedena k vymožení výživného pro dítě, které je již zletilé.

Dluhy

13 miliard dluží neplatiči na alimentech. Podle Asociace neúplných rodin je průměrná výše jednoho dluhu 60 až 80 tisíc korun. Přes 69 procent rodičů navíc neví, jak se o dlužené výživné přihlásit.

Ačkoliv jen za loňský rok policie řešila přes 12 tisíc případů zanedbání péče, návrh na změnu zákona, který by postihoval neplatiče alimentů i větších dětí, putuje legislativním procesem pomalu. Byl sice předložen už v červnu 2014, prvním čtením ve Sněmovně ale prošel až letos začátkem března. Druhé čtení má být až nyní.

„Tento návrh má být projednán v příštích dvou týdnech. Byl již takto zařazen několikrát do pořadu schůzí v minulých měsících, ale na jeho projednávání se nedostalo, podobně jako na řadu dalších poslaneckých návrhů,“ vysvětluje Roman Žamboch, ředitel sněmovního tiskového odboru.

Komentáře

Hlavní zprávy

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek

Komerční sdělení

Snapbacks liga amerického fotbalu se vrací na Bazaly

vydáno 16. května 2022

ISMM Ostrava Steelers v rámci 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu přivítají na Bazalech Brno Alligators. Dohrávku kola nejvyšší ligy odvysílá 22....  celý článek