metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 12 °C

Sobota, 16. října 2021. Svátek má Havel.

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Rolls-Royce

Nepomohla ani ta nejpilnější včelka. Medu je opět málo

  5:52
Letos si život osladíme méně. Kdo má chuť na český med, ať si pospíší. Obyvatelky úlů sice „makaly“, ale nestačilo to.

V loňském roce si dopřál v průměru každý obyvatel Česka necelý kilogram medu. Ne vše byla přímá konzumace, hodně suroviny šlo do cukrářských výrobků, například medovníků. Přesto přibližně polovinu spotřeby tvořil importovaný med z celého světa, často nejrůznější směsi.

Z polí letos nic moc
„Letošní produkce bude opět podprůměrná, podobně jako v loňském roce,“ říká Milan Špaček, ředitel Medokomercu. Příčina tkví v nevyrovnaném a chladném počasí a slabé jarní snůšce z kvetoucích stromů a také z řepky, která na tu stromovou navazuje. Právě řepka je v současnosti hlavní medonosnou plodinou. „Čeští včelaři vytočili na jaře kolem deseti kilogramů medu od jednoho včelstva, z druhé várky, která šla z lip a z lesa, jen pět kilogramů,“ dodává Špaček. V jarním období sbírají včely řídký nektar, který pak v úlech zahušťují na hustotu medu.

Mám vyprodáno, zbývá už jen pro rodinu
Pokud se sezona vydaří, mívají včelaři nějaké zásoby na prodej ještě na konci roku, výjimečně i po Novém roce. To v loňském medovém období rozhodně neplatilo. „Klidně vám dám písemně, že letos je medu opravdu málo,“ říká s mírným humorem včelař Jiří Ryšavý, předseda českobudějovické organizace Českého svazu včelařů. Jaro podle něho propršelo, což silně ovlivnilo snůšku, něco prý alespoň bylo. „Teď ta druhá byla ještě horší. Nemohu hovořit úplně za všechny kolegy, letos jsem na tom v porovnání s rokem 2020 hůře asi odvacet procent, a to byl loňský rok špatný,“ konstatuje Ryšavý.

Med, který vytáčel v tomto roce, se u něho ani neohřál a šel hned k odběratelům. To, co vytáčel naposledy, už ani do prodeje nedává. „Nechávám si to pro rodinu, spotřebujeme desítky kilogramů ročně,“ uzavírá českobudějovický včelař.

Kde je víc lesů, tam mají lepší kvalitu
Doupovské hory na západě Čech jsou z hlediska kvantity spíše mírně podprůměrným včelařským regionem. Také tady propršené jaro a nestabilní počasí přinesly Miroslavu Dinovi a jeho paní méně sladké úrody.

„Na ideální rok se z mého pohledu vzpomíná těžko, v posledních letech ho nepamatuji. Jakékoli extrémy, tedy sucho i deštivo, je to špatné,“ říká Dino. Hlavně tam, kde není intenzivní zemědělství, to ale kvalitě konečného produktu svědčí víc než tam, kde se hospodaří ve velkém. „Výnosy jsou ale menší,“ konstatuje Dino. Může se stát, že kvalitního medu bude letos méně, nebo vůbec nebude,“ souhlasí s letošním vývojem i včelařka Alena Krupauerová ze Srchu u Pardubic. Něco málo z loňské úrody měla ještě v lednu, letos i vzhledem k vysoké poptávce se zásobami spíš nepočítá.

Ceny medu přímo od včelařů jsou letos vyšší zhruba o deset až dvacet korun za kilogram. Pohybují se podle regionu a kvality od 150 do 250 korun. Dovážený med v obchodech bývá v akcích kolem 150 korun. 

Míň a míň

  • Tento rok vytočí čeští včelaři kolem pěti tisíc tun medu.
  • Je to stejné jako v roce 2020, ale asi o 40 procent méně než v roce 2018. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Figurky z kaštanů umějí být zlověstné. Netflix vyvařil severské detektivky

Strážce streamu
vydáno 15. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na místě činu v jednom z dánských lesů se najde ručně vyráběná figurka ze sirek a kaštanů. Na základě téhle snadno přehlédnutelné stopy pak na první...  celý článek

Dva dny, dvanáct jízd zdarma. Zkusil jsem novinku Lítačky

vydáno 15. října 2021  11:12

Rekola i Nexbike nové uživatele v řadě věcí překvapí. Máme pro vás pár tipů. Vyzkoušeli jsme je na vlastní kůži.  celý článek

V potírání hazardu Praha stále tápe. Ten bují na okraji české metropole

vydáno 15. října 2021  10:01

Znamená nulová tolerance gamblingu jeho úplnou nedostupnost? Vyhláška odčerpává z rozpočtů radnic stovky milionů.  celý článek

Polovina mediků si během studia nezkusila ošetřit chirurgickou ránu. Říká to čerstvý absolvent lékařské fakulty

vydáno 15. října 2021  9:06

Výuka trpí. Studenti lékařských fakult se nedostanou k pořádné praktické výuce. Do praxe odcházejí „nešikovní“. Ke škodě své i pacientů. Tvrdí to Jakub...  celý článek

Vaše fotky z Prahy