metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 11 °C

Pátek, 7. května 2021. Svátek má Stanislav.

Další 1 fotografie v galerii
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nepomucká či Vidoule. Boj o základku rozpoutali rodiče

  5:45
Kvůli masivní výstavbě chybí lavice pro školáky, stěžují si obyvatelé Košíř. Kritizují nečinnost Prahy 5. V posledních dnech se nespokojení rodiče ozývají hlasitěji. Chystají se další protesty.

Prostory pro budování nových škol ubývají na úkor navyšující se developerské zástavby. S přibývajícím počtem obyvatel zároveň ubývá míst ve školách stávajících. S tímto klasickým problémem se v minulosti prala nejedna městská část hlavního města. Boj o místa aktuálně nejvíce řeší v Košířích, odkud se deníku Metro ozývá v posledních dnech mnoho nespokojených rodičů.

„Radnice Prahy 5 problém dlouho neřešila. Přitom se tu staví jako o život, ale kapacity škol nejsou navýšené. Už letos se budou děti losovat a příští rok to bude ještě horší,“ říká pro deník Metro jedna z místních matek Lea Skanderová. Právě ona se v úterý spolu s dalšími zúčastnila demonstrace nespokojených rodičů přímo před radnicí páté městské části.

Otázka, kam umisťovat školáky, nyní v Praze 5 pořádně vře. Kapacita místních škol se má totiž naplnit již za dva roky. Krátce poté, co deník Metro vznesl po apelech čtenářů na radnici pětky dotaz, proč Košíře a další čtvrti této městské části nemají základní školu, došlo k posunu. Radnice obratem vydala tiskovou zprávu, ve které z problému částečně obvinila magistrát. Ten podle slov vedení Prahy 5 brzdí stavbu školy v ulici V Cibulkách, kde se nachází vhodný pozemek v majetku města. „Městská část Praha 5 přišla se záměrem využít náš pozemek, na němž stojí speciální škola, tuto budovu zbourat a postavit zde objekt pro základní i speciální školu. K tomuto záměru jsme si nechali vypracovat studii, která ovšem konstatovala, že se tyto dvě školy na pozemek nevejdou. S touto studií byla městská část seznámena. Další jednání s městskou částí, která nás žádá o pomoc s řešením jejich potíží, jsou podmíněna zachováním důvěry v dobrou vůli obou stran. Ta byla ovšem nyní značně poškozena,“ svěřil deníku Metro radní pro oblast školství Vít Šimral.

Během následujících deseti let má v okolí Plzeňské vzniknout 1700 nových bytů. Radnice pětky se tedy rozhodla pro jiné, rychlejší řešení. Chce rozšířit areál Základní školy Nepomucká. „Nechceme déle čekat. Problém s kapacitami základních škol jsme se proto rozhodli vzít do vlastních rukou a vyřešit ho i bez pomoci magistrátu. Studie potvrzuje, že můžeme vybudovat moderní školské zařízení pro tři sta dětí. A to s kompletním zázemím včetně tělocvičny, hřiště a kuchyně, problém nebude ani s parkováním,“ říká starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková.

Tohle řešení se však nelíbí místní opozici ani některým místním obyvatelům. Podle opozičního zastupitele pětky Pavla Světlíka škola totiž nevyroste dostatečně rychle a mezitím by došlo k příliš velkému zatížení zmiňovaných Cibulek. Řešením by podle místních, kteří se obracejí na deník Metro, bylo, kdyby prostory pro další školu poskytlo soukromé Gymnázium mezinárodních a veřejných vztahů v Plzeňské ulici. Problém je však v tom, že majitelkou školy je právě starostka Zajíčková. Mohlo by tak jít o střet zájmů. „Nechala jsem si udělat posudek od právní kanceláře, ve kterém se jasně píše, že ve střetu zájmů nejsem,“ uvedla na úterním zastupitelstvu starostka, podle které je Plzeňská nevhodná kvůli blízké rušné silnici. Jak Praha 5 vyřeší problém se školáky, je zatím nejasné. Deník Metro má nyní k dispozici informace, že se chystají další protesty místních rodičů.

Podobné problémy měli v minulosti i v Praze 9. Nedostatečné kapacity škol se řešily hlavně na Proseku a Střížkově. Vedení městské části bylo tehdy, stejně jako nyní starostka Prahy 5, obviňováno, že jde příliš na ruku developerům. V důsledku toho následně nedošlo na plánované zastavění vysočanského parku bytovými domy. Věžáky dostaly červenou. Nové byty tu ale přece jen nakonec mají vzniknout, a to v parku Pod Korábem na severním svahu Libně. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Vaše snímky pověsí na plot ve Kbelích

vydáno 6. května 2021  18:09

Milujete přírodu a fotoaparát či mobil nedáte z ruky? Tak to jste se nejspíš zúčastnili nedávného projektu City Nature Challenge 2021, v jehož rámci...  celý článek

Mnozí senioři umí překvapit. Zvládnou internet i appky

vydáno 6. května 2021  14:48

Senioři jsou pro teenagery lidé, kteří mají jen mobily s velkými tlačítky a obřím jednobarevným displejem. Nejspíš ale ani netuší, že někteří dnešní...  celý článek

České zoologické zahrady podpoří Dan Bárta a další umělci

vydáno 6. května 2021  14:26

V neděli od 17 hodin se uskuteční on-line benefiční koncert pod názvem Hrajeme pro 20 ZOO. Proběhne na podporu 20 zoologických zahrad sdružených v...  celý článek

Méně svateb, ale taky míň rozvodů. Déle než rok trvající epidemie prověřuje odolnost lidí i vztahů

vydáno 6. května 2021  6:00

Co v kom je, nepoznáš na klidném moři. Během epidemie se výrazně snížil počet rozvodů, to Češi zažili naposledy v roce 1970. Stejně tak se loni narodilo...  celý článek

Vaše fotky z Prahy