metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 3 °C

Pondělí 30. ledna 2023. Svátek má Robin

Další 1 fotografie v galerii
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nepomucká či Vidoule. Boj o základku rozpoutali rodiče

  5:45
Kvůli masivní výstavbě chybí lavice pro školáky, stěžují si obyvatelé Košíř. Kritizují nečinnost Prahy 5. V posledních dnech se nespokojení rodiče ozývají hlasitěji. Chystají se další protesty.

Prostory pro budování nových škol ubývají na úkor navyšující se developerské zástavby. S přibývajícím počtem obyvatel zároveň ubývá míst ve školách stávajících. S tímto klasickým problémem se v minulosti prala nejedna městská část hlavního města. Boj o místa aktuálně nejvíce řeší v Košířích, odkud se deníku Metro ozývá v posledních dnech mnoho nespokojených rodičů.

„Radnice Prahy 5 problém dlouho neřešila. Přitom se tu staví jako o život, ale kapacity škol nejsou navýšené. Už letos se budou děti losovat a příští rok to bude ještě horší,“ říká pro deník Metro jedna z místních matek Lea Skanderová. Právě ona se v úterý spolu s dalšími zúčastnila demonstrace nespokojených rodičů přímo před radnicí páté městské části.

Otázka, kam umisťovat školáky, nyní v Praze 5 pořádně vře. Kapacita místních škol se má totiž naplnit již za dva roky. Krátce poté, co deník Metro vznesl po apelech čtenářů na radnici pětky dotaz, proč Košíře a další čtvrti této městské části nemají základní školu, došlo k posunu. Radnice obratem vydala tiskovou zprávu, ve které z problému částečně obvinila magistrát. Ten podle slov vedení Prahy 5 brzdí stavbu školy v ulici V Cibulkách, kde se nachází vhodný pozemek v majetku města. „Městská část Praha 5 přišla se záměrem využít náš pozemek, na němž stojí speciální škola, tuto budovu zbourat a postavit zde objekt pro základní i speciální školu. K tomuto záměru jsme si nechali vypracovat studii, která ovšem konstatovala, že se tyto dvě školy na pozemek nevejdou. S touto studií byla městská část seznámena. Další jednání s městskou částí, která nás žádá o pomoc s řešením jejich potíží, jsou podmíněna zachováním důvěry v dobrou vůli obou stran. Ta byla ovšem nyní značně poškozena,“ svěřil deníku Metro radní pro oblast školství Vít Šimral.

Během následujících deseti let má v okolí Plzeňské vzniknout 1700 nových bytů. Radnice pětky se tedy rozhodla pro jiné, rychlejší řešení. Chce rozšířit areál Základní školy Nepomucká. „Nechceme déle čekat. Problém s kapacitami základních škol jsme se proto rozhodli vzít do vlastních rukou a vyřešit ho i bez pomoci magistrátu. Studie potvrzuje, že můžeme vybudovat moderní školské zařízení pro tři sta dětí. A to s kompletním zázemím včetně tělocvičny, hřiště a kuchyně, problém nebude ani s parkováním,“ říká starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková.

Tohle řešení se však nelíbí místní opozici ani některým místním obyvatelům. Podle opozičního zastupitele pětky Pavla Světlíka škola totiž nevyroste dostatečně rychle a mezitím by došlo k příliš velkému zatížení zmiňovaných Cibulek. Řešením by podle místních, kteří se obracejí na deník Metro, bylo, kdyby prostory pro další školu poskytlo soukromé Gymnázium mezinárodních a veřejných vztahů v Plzeňské ulici. Problém je však v tom, že majitelkou školy je právě starostka Zajíčková. Mohlo by tak jít o střet zájmů. „Nechala jsem si udělat posudek od právní kanceláře, ve kterém se jasně píše, že ve střetu zájmů nejsem,“ uvedla na úterním zastupitelstvu starostka, podle které je Plzeňská nevhodná kvůli blízké rušné silnici. Jak Praha 5 vyřeší problém se školáky, je zatím nejasné. Deník Metro má nyní k dispozici informace, že se chystají další protesty místních rodičů.

Podobné problémy měli v minulosti i v Praze 9. Nedostatečné kapacity škol se řešily hlavně na Proseku a Střížkově. Vedení městské části bylo tehdy, stejně jako nyní starostka Prahy 5, obviňováno, že jde příliš na ruku developerům. V důsledku toho následně nedošlo na plánované zastavění vysočanského parku bytovými domy. Věžáky dostaly červenou. Nové byty tu ale přece jen nakonec mají vzniknout, a to v parku Pod Korábem na severním svahu Libně. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod vodou zkoumáme vesmír, říká pro deník Metro lékař Svoboda. Přitahují ho extrémní podmínky

vydáno 29. ledna 2023  16:39

Rodiče z něj chtěli mít sportovce nebo chemika, Aleše Svobodu ale lákalo umění a divadlo. „S jedním představením jsme dokonce hráli i ve Slovenském...  celý článek

Okna, kterými není vidět ven. Na jedné pražské křižovatce taky žijí lidé

Praha? Aha!
vydáno 29. ledna 2023  10:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Stínadelská tajemství opět ve stopách Rychlých šípů. S dětmi a baterkami na Malou Stranu

vydáno 28. ledna 2023  14:24

„Za Mříží je park, v tom parku černý rám, v tom rámu plno vran, celé hejno vran, černočerných vran. Pozor si dej, ať nezůstaneš stát, ať nezůstaneš sám,...  celý článek

Není třeba vypínat radiátory a teple se oblékat i doma. Někdy stačí jen drobné úpravy

vydáno 28. ledna 2023  6:11

Když loni v září písničkář Pokáč uváděl svůj koncert v O2 areně mimo jiné slovy: „Chtěli jsme vám předvést velkou show, bohužel všechny prachy utratíme...  celý článek