metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Čtvrtek, 23. září 2021. Svátek má Berta.

Další 1 fotografie v galerii
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nepomucká či Vidoule. Boj o základku rozpoutali rodiče

  5:45
Kvůli masivní výstavbě chybí lavice pro školáky, stěžují si obyvatelé Košíř. Kritizují nečinnost Prahy 5. V posledních dnech se nespokojení rodiče ozývají hlasitěji. Chystají se další protesty.

Prostory pro budování nových škol ubývají na úkor navyšující se developerské zástavby. S přibývajícím počtem obyvatel zároveň ubývá míst ve školách stávajících. S tímto klasickým problémem se v minulosti prala nejedna městská část hlavního města. Boj o místa aktuálně nejvíce řeší v Košířích, odkud se deníku Metro ozývá v posledních dnech mnoho nespokojených rodičů.

„Radnice Prahy 5 problém dlouho neřešila. Přitom se tu staví jako o život, ale kapacity škol nejsou navýšené. Už letos se budou děti losovat a příští rok to bude ještě horší,“ říká pro deník Metro jedna z místních matek Lea Skanderová. Právě ona se v úterý spolu s dalšími zúčastnila demonstrace nespokojených rodičů přímo před radnicí páté městské části.

Otázka, kam umisťovat školáky, nyní v Praze 5 pořádně vře. Kapacita místních škol se má totiž naplnit již za dva roky. Krátce poté, co deník Metro vznesl po apelech čtenářů na radnici pětky dotaz, proč Košíře a další čtvrti této městské části nemají základní školu, došlo k posunu. Radnice obratem vydala tiskovou zprávu, ve které z problému částečně obvinila magistrát. Ten podle slov vedení Prahy 5 brzdí stavbu školy v ulici V Cibulkách, kde se nachází vhodný pozemek v majetku města. „Městská část Praha 5 přišla se záměrem využít náš pozemek, na němž stojí speciální škola, tuto budovu zbourat a postavit zde objekt pro základní i speciální školu. K tomuto záměru jsme si nechali vypracovat studii, která ovšem konstatovala, že se tyto dvě školy na pozemek nevejdou. S touto studií byla městská část seznámena. Další jednání s městskou částí, která nás žádá o pomoc s řešením jejich potíží, jsou podmíněna zachováním důvěry v dobrou vůli obou stran. Ta byla ovšem nyní značně poškozena,“ svěřil deníku Metro radní pro oblast školství Vít Šimral.

Během následujících deseti let má v okolí Plzeňské vzniknout 1700 nových bytů. Radnice pětky se tedy rozhodla pro jiné, rychlejší řešení. Chce rozšířit areál Základní školy Nepomucká. „Nechceme déle čekat. Problém s kapacitami základních škol jsme se proto rozhodli vzít do vlastních rukou a vyřešit ho i bez pomoci magistrátu. Studie potvrzuje, že můžeme vybudovat moderní školské zařízení pro tři sta dětí. A to s kompletním zázemím včetně tělocvičny, hřiště a kuchyně, problém nebude ani s parkováním,“ říká starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková.

Tohle řešení se však nelíbí místní opozici ani některým místním obyvatelům. Podle opozičního zastupitele pětky Pavla Světlíka škola totiž nevyroste dostatečně rychle a mezitím by došlo k příliš velkému zatížení zmiňovaných Cibulek. Řešením by podle místních, kteří se obracejí na deník Metro, bylo, kdyby prostory pro další školu poskytlo soukromé Gymnázium mezinárodních a veřejných vztahů v Plzeňské ulici. Problém je však v tom, že majitelkou školy je právě starostka Zajíčková. Mohlo by tak jít o střet zájmů. „Nechala jsem si udělat posudek od právní kanceláře, ve kterém se jasně píše, že ve střetu zájmů nejsem,“ uvedla na úterním zastupitelstvu starostka, podle které je Plzeňská nevhodná kvůli blízké rušné silnici. Jak Praha 5 vyřeší problém se školáky, je zatím nejasné. Deník Metro má nyní k dispozici informace, že se chystají další protesty místních rodičů.

Podobné problémy měli v minulosti i v Praze 9. Nedostatečné kapacity škol se řešily hlavně na Proseku a Střížkově. Vedení městské části bylo tehdy, stejně jako nyní starostka Prahy 5, obviňováno, že jde příliš na ruku developerům. V důsledku toho následně nedošlo na plánované zastavění vysočanského parku bytovými domy. Věžáky dostaly červenou. Nové byty tu ale přece jen nakonec mají vzniknout, a to v parku Pod Korábem na severním svahu Libně. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Komerční sdělení

Jít s ní do postele na prvním rande? Pokud ano a mějte po ruce eJoy®.

vydáno 23. září 2021

Téma sexu na prvním rande je předmětem mnoha diskusí a neexistuje jen jeden správný názor. Na druhou stranu by si tuto možnost měli preventivně připustit...  celý článek

Plzeňský výrobce Škoda představil první dokončený elektrobus Škoda E’City.

vydáno 22. září 2021  19:10

Vozidlo je již v základních barvách nového jednotného stylu Pražské integrované dopravy. Dopravní podnik (DPP) jich má objednáno celkem čtrnáct. První...  celý článek

Komerční sdělení

Nejpřekládanější jazyky: S čím se překladatelé nejčastěji potýkají?

vydáno 22. září 2021

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí vůbec zdát, překladatelství je velmi náročná práce. Ať už se jedná o překlad z jakéhokoliv jazyka, vždy je třeba...  celý článek

Vaše fotky z Prahy