metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Pátek, 28. února 2020. Svátek má Lumír.
Most x031 na Ořechu
Větší foto
Most x031 na Ořechu | foto: TSK

Neprášilo se zbytečně. Ulice po opravách září

10. září 2019  5:54 Filip Jaroševský Metro.cz
Vídeňská, Patočkova, Nuselská nebo Českobrodská. Dělníci správy komunikací přes léto pohnuli s opravami.

Na přelomu července a srpna zvládla Praha největší dopravní omezení v novodobé historii. Na dva víkendy se tu totiž zcela uzavřela, vždy na více než dvacet čtyři hodin, Jižní spojka v oblasti Lanového mostu. Technická správa komunikací (TSK) se nyní ohlíží za opravami komunikací, které přes léto stihla. 

Podle ředitele TSK Jozefa Sinčáka se u několika stavebních akcí podařilo dokončit práce dříve, než se plánovalo. „Kromě Jižní spojky jsme bez výrazných komplikací provedli také opravu Vídeňské ulice a ještě před začátkem prázdnin jsme dokončili rekonstrukci Českobrodské. Musím také vyzdvihnout bleskovou opravu povrchu na Strakonické, která proběhla díky spolupráci s magistrátem i dodavatelem za pouhých devět dní,“ říká Sinčák, podle kterého se pražští řidiči letos profilovali jako velmi ukáznění a trpěliví.

„Chci jim poděkovat. Oprava vždy znamená komplikace, ale tentokrát jsme nezaznamenali jediný zásadní problém ani kolaps dopravy, což pro nás bylo příjemné překvapení,“ dodává Sinčák.

Před koncem prázdnin TSK znovu v plném rozsahu zprovoznila Vídeňskou ulici, kde rekonstruovala 760 metrů dlouhý úsek od ulice K Zeleným domkům po kruhový objezd v Kunraticích. Toto omezení, které bylo jedno z nejvýznamnějších letošního léta, se denně dotýkalo přibližně patnácti tisíc řidičů. Původní plán předpokládal práce a dopravní omezení až do konce září.

Technická správa komunikací dává do kupy okolí škol

  • Do úprav komunikací pro zvýšení bezpečnosti chodců i řidičů v ulicích Prahy investuje Technická správa komunikací přes sto milionů korun. Má jít především o přehlednější řešení dopravy, a to zejména v okolí mateřských a základních škol.
  • Bezbariérová úprava jednoho přechodu, včetně přisvětlení, bez světelné signalizace stojí do půl milionu korun. V případě výstavby dělicího ostrůvku se náklady zvyšují až na jeden milion korun. Úpravy trvají po získání všech povolení přibližně tři až pět týdnů, a to s ohledem na rozsah akce. 
  • Nejnáročnější úpravou kromě okružních křižovatek je výstavba zpomalovacích prahů, která vyžaduje nové řešení odvodnění komunikace.
  • V letošním roce mezi největší podobné akce správy komunikací patřila výstavba zcela nového kruhového objezdu v křižovatce ulic Čakovická, Letňanská a Ke Klíčovu. Šlo o investici ve výši přes 20 milionů korun. „Tato křižovatka je využívanou spojnicí pro řidiče mezi Prosekem a Vysočany a směrem na Kbely do Středočeského kraje. Prochází zde také frekventované cyklotrasy A43 na Prosek a A265 směrem na Kbely,“ říká Michal Švadlenka ze společnosti Besip.

Práce se urychlily také na Patočkově, kde sice pokračují, ale je zprůjezdněn směr do centra a osobní automobilová doprava již není vedena po tramvajových kolejích. Stejně tak, až na dopravní omezení v ulici Pod Stárkou, se vrátila doprava do rekonstruované Nuselské ulice, kde se nyní dokončují chodníky. „Podařilo se urychlit i práce ve Vltavské ulici na Smíchově, kde jsou od 28. srpna průjezdné dva jízdní pruhy a práce probíhají mimo ně,“ doplňuje mluvčí TSK Barbora Lišková.

V termínu pak dělníci během léta dokončili opravu povrchů v Ústecké ulici pokračující z loňska. Doprava se vrátila i na most u Ořechu přes D0, dokončena byla revitalizace okolí Písecké brány s vějířem Žofie Chotkové. Otevřelo se 83 parkovacích míst v Jankovcově ulici v Holešovicích. „Dále se opravilo nábřeží Kapitána Jaroše, zastávky MHD v Bucharově ulici, přechody v Záběhlické, U Dejvického rybníčku, v Pražské ulici, na náměstí Jiřího z Poděbrad a dokončily se desítky dalších menších či větších staveb,“ vyjmenovává Lišková.

Ještě před prázdninami stihla TSK vrátit řidičům a obyvatelům Běchovic do užívání opravenou Českobrodskou ulici. Řidiči tu trávili víc než půl hodiny denně v kolonách. Část této dopravní tepny byla pro nerezidenty kvůli pracím tabu téměř pět měsíců. Podobná uzavírka Českobrodské potrápila místní i loni. Sedmiměsíční rekonstrukce tehdy rmoutila hlavně obyvatele Klánovic, kudy vedla oficiální objízdná trasa, podobně jako obyvatele Běchovic, Úval, Újezdu, Koloděj, Zelenče, Šestajovic i Horních Počernic. Letošní navazující uzavírka probíhala ve srovnání s loňskou podstatně poklidněji. Podle místních zde byla dokonce v posledních týdnech policie natolik liknavá, že po překonání semaforů projel kdokoli. Rekonstruovanou částí přitom mohli za světly projíždět jen řidiči MHD a rezidenti s povolenkou místního úřadu.

Letos v dubnu začala oprava druhé lávky pro pěší přiléhající k železničnímu mostu mezi Výtoní a Smíchovem. Zástupci Technické správy komunikací i dodavatelské společnosti Strabag potvrdili, že by se severní lávka měla otevřít koncem tohoto měsíce. Obě lávky na železničním mostě se pro pěší uzavřely v prosinci 2017 z důvodu havarijního technického stavu. Nosná konstrukce lávek totiž korodovala a dřevěná mostovka byla značně opotřebovaná, některá prkna i zdeformovaná. Navíc bylo dřevo vlhké a byla v něm objevena skrytá hniloba.

V práci zaměstnanci TSK ale neustanou ani v budoucnu. Včera kvůli údržbě Barrandovského mostu uzavřeli jeden jízdní pruh ve směru od Jižní spojky na Smíchov. Jde o úsek od sjezdu na Barrandov po nájezd z této oblasti. Tato oprava skončí v listopadu. 


Komentáře

Hlavní zprávy

Hrát o Voskovcovi s Werichem je od nás drzé, říká Matoušek

Matoušek (vlevo) a Kočárník v roli Wericha
vydáno 28. února 2020  17:41

Dílo Jiřího Voskovce a Jana Wericha měli rádi odmalička. A tak už při studiích připravili Daniel Matoušek a Tomáš Kočárník inscenaci Hovory V+W, kterou...  celý článek

Branické divadlo začne svou novou kapitolu už za dva týdny

Branické divadlo.
vydáno 28. února 2020  14:27

Nový nájemník Branického divadla se představí veřejnosti 14. března pod názvem Divadlo Bravo. O šest dní později zde proběhne premiéra inscenace Mimjové,...  celý článek

Vracejí rozbité věci do života. Otevírají i kamennou pobočku

Jan Charvát
vydáno 28. února 2020  11:50

Dosud projekt fungoval jen jako web, nemohli ho proto využívat lidé, kteří se na internetu nepohybují. Například senioři, kteří nyní mohou osobně zajít do...  celý článek

Řešíme teď, jestli máme méně létat, ale internet je horší

Kateřina Smejkalová
vydáno 28. února 2020  8:36

V pohodlí domova či z práce nakupujeme od počítačů, aniž často přemýšlíme, co vše je za snadnou a rychlou dodávkou věcí nebo jídla. „Málokdo přemýšlí...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám