metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 3 °C

Sobota, 23. února 2019. Svátek má Svatopluk.
Na archeologických nálezech v Palladiu byly sošky psů.
Další 3 fotografie v galerii
Na archeologických nálezech v Palladiu byly sošky psů. | foto: Johana KydlíčkováMetro.cz

Nesahat na nálezy archeologů! Plastoví psi je přesto ozdobili

15. června 2018  7:47 Filip Jaroševský Metro.cz
Ke zbytkům románských paláců se v nákupním centru chovají nešetrně.

Je tomu jedenáct let, co se na náměstí Republiky poprvé otevřelo nákupní centrum Palladium. Jeho vedení, které čelilo kritice kvůli komerční zástavbě v historickém centru, se tehdy dušovalo, že pro ně budou svaté alespoň architektonické nálezy. Archeologové tady totiž při stavbě objevili zbytky románského paláce a nechali je rozmístěné ve spodním patře budovy.

Kameny staré několik století jsou zde od té doby vybaveny cedulí „Nedotýkat se!“ a ostře kontrastují s moderním vybavením centra. Jak ale zdokumentovala čtenářka Johana Kydlíčková, někteří podnikatelé si s historickou hodnotou kamenných zídek hlavu nelámou.

Odkrytá minulost

  • Některé nálezy z Palladia putovaly do depozitářů, zbytky tří románských paláců jsou teď součástí centra.
  • Mezi knihami v místním knihkupectví v přízemí se nachází dochovaná záchodová šachta z 12. století. Zbytky druhého z paláců uvidíte v jedné z kaváren a dochovaná část toho třetího stojí u eskalátorů.

„Archeologické nálezy hyzdí zelení a bílí plastoví psi,“ řekla deníku Metro čtenářka a upřesnila, že snímky pořídila v dubnu v kavárně Neo Palladium Café v přízemí obchodního centra. Deník Metro se na vedení nákupního centra obrátil s žádostí o vysvětlení porušení dohodnutých pravidel před dvěma měsíci. Dotazy zůstaly bez odpovědi, ale pár týdnů po zaslání plastové sochy psů z románských zídek nenápadně zmizely.

Chování kavárníků i přístup vedení centra mezitím stihl na sociálních sítích pobouřit také Ústav pro archeologii Univerzity Karlovy a také Českou společnost archeologickou. „Vypadá to sice děsně, ale je fakt, že aspoň některé pitomce nenapadne po zdivu lézt a sedat si,“ napsala druhá ze zmiňovaných institucí.

Fotogalerie

S vysvětlením před několika dny přispěchala až šéfka marketingu centra Karolína Peterková. Podle ní šlo o takzvanou nepovolenou úpravu interiéru.

„Správa centra informovala nájemce kavárny, že musí tyto objekty odstranit. Předpokládám, že je sem umístili z neznalosti. Situace se již nebude opakovat,“ vysvětluje Peterková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám