metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 19. ledna 2022. Svátek má Doubravka.

Větší foto
úklid, ilustrace | foto: Shutterstock

Nestíháme. Za venčení psa platíme i stokoruny

  15:58
Julie Schorová, autorka studie Přepracovaný Američan, už v roce 1992 předpovídala, že čím bohatší Američané budou, tím méně času budou mít. „Už brzo stráví v práci tolik času, jako v 19. století,“ říká Schorová. Platí to i pro nás. Mnoho z nás se domů chodí jen vyspat. Abychom zařídili nezbytné věci, platíme za to agenturám, které udělají všechno za nás.

Po jejich službách sahají i ti, kteří s tím původně vůbec nepočítali. Například lidé pronajímající byty přes Airbnb. Nemají čas uklízet po několikadenních návštěvách, předávat klíče, měnit povlečení. A tak část svého výdělku platí agenturám, které se o úklid a další věci kolem ubytování postarají. Nejde ale jen o servis v podnikatelské sféře. Na trhu se nedávno objevila služba myTimi, která prezentuje, že zákazníkům pomůže s činnostmi, „s nimiž nechtějí ztrácet čas, nebo se jim zkrátka nechtějí dělat“.

Stačí si předplatit spolupráci a starosti například za nákup dárků, vyhledání té nejlepší restaurace na setkání s obchodními partnery nebo naplánování víkendového výletu s rodinou si vezme na svá bedra tento startup.

„Rok jsme byli ve zkušebním provozu, od letoška jedeme naplno,“ říká Jan Skovajsa, zakladatel služby. Průměrná cena služby je kolem dvou set korun. Například rezervace letenek nebo hotelu je zadarmo, ale za vyzvednutí a doručení už zaplatíte pár desítek korun. Letos takto vyplnili asi tisíc jednotlivých přání pro přibližně dvě stě padesát zákazníků. Příští rok už čekají podstatně vyšší zájem. Podle Skovajsy chce mít myTimi příští rok asi deset tisíc zákazníků a splnit jim kolem dvaceti tisíc větších i drobných přání.

Na podobné vlně začal vydělávat peníze další český startup DoDo Car. Ten funguje už delší dobu jako poslíček pro všechno. Jeho pracovníci přivezou nákup, vyzvednou věci z čistírny, přivezou pizzu nebo párek v rohlíku, záleží jen na přání. Nyní začínají pracovat i jako firemní autoprovoz. Zjistili, že pro mnoho klientů je stále větším problémem najít čas pro tak běžné věci, jako je výměna pneu nebo technická prohlídka. Asistenční služba DoDo doslova skáče kolem vašeho plechového miláčka.

„Z našich zkušeností víme, že péče o auto je časově náročná,“ uvádí šéf DoDo Michal Menšík. Autokurýři odvezou auto do servisu na STK, zajistí výměnu oleje, ohlídají všechny pravidelné prohlídky auta, zajedou s vozem do myčky, nebo ohlídají, jestli nemá autolékárnička prošlou dobu použití.

Některé společnosti ceníky neinzerují, vše si dohodnou se zákazníkem podle konkrétní zakázky. Například myTimi uvádí skupiny služeb, které si lze u společnosti objednat, vy se rozhodnete, jestli chcete něco částečně zdarma, další služby jsou odstupňované od 200 do 400 nebo více korun. Jediným problémem podobných služeb je, že na ně potřebujete mít peníze a jejich vydělávání zase zabere hodně času. Ten jediný vám žádná služba neprodá.

Fantazii se meze nekladou, doma nemusíme už nic

  • Na co pomyslíme, na to je na trhu služba. Uklízejí, hlídají, vaří, pečou, zalévají kytky.
  • Nakoupím – uklidím. Za nákup do 300 korun si připlatíte stovku, nad tři tisíce „jen“ 250 korun.
  • Zázemí domácího mazlíčka je za třicet, toaleta podle míry znečištění od 50 korun. To nabízejí v Ústí nad Labem.
  • Postrachem pro výrobce a prodejce luxusních kuchyní musejí být služby Sokolovny v Průhonicích u Prahy. Ta láká své zákazníky heslem: Nevařte doma, uvaříme za vás.
  • Kromě hlídání dětí a seniorů si dnes můžete už zcela běžně zajistit také venčení psích mazlíčků. Za půlhodinové venčení zaplatíte 300 korun, devadesátiminutové vyjde už na 450 korun. V ceně jsou fotky odeslané do mobilu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Elektromobilita nám pročistí městský vzduch, vědí radnice českých měst

vydáno 19. ledna 2022  6:00

O nové čerpačce na klasická paliva už nikdo nepíše. Ovšem otevření dalšího stojanu pro elektromobily je v Česku stále ještě malá událost.  celý článek

Recyklace? Nejlepší je odpad vůbec nevytvářet, tvrdí expert na cirkulární ekonomiku

vydáno 18. ledna 2022  16:31

Hlavní město má novu vlastní strategii. Dokument nazvaný Strategie pro přechod na cirkulární ekonomiku schválili magistrátní radní v pondělí. Rozhodli tak...  celý článek

Ceny se ve stavebnictví dost „utrhly“. Prodávaný materiál může být navíc málo kvalitní

vydáno 18. ledna 2022  11:35

Šokují vás ceny stavebních materiálů a také to, kolik si řeknou řemeslníci za svou práci? Není to nic nového pod sluncem. Už jsme to zažili.  celý článek

Jako na záchodě? Fáma o voňavém hlavním nádraží vyvolává emoce

vydáno 18. ledna 2022  6:19

Lidé v nádražní hale by se při čekání na vlak mohli cítit třeba jako v ovocném sadu, v pralese či na rozkvetlé louce. Stejně tak by jim však vůně mohla...  celý článek

Vaše fotky z Prahy