metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 25 °C

Sobota, 15. srpna 2020. Svátek má Hana.
úklid, ilustrace
Větší foto
úklid, ilustrace | foto: Shutterstock

Nestíháme. Za venčení psa platíme i stokoruny

23. dubna 2018  15:58 Pavel Hrabica Metro.cz
Julie Schorová, autorka studie Přepracovaný Američan, už v roce 1992 předpovídala, že čím bohatší Američané budou, tím méně času budou mít. „Už brzo stráví v práci tolik času, jako v 19. století,“ říká Schorová. Platí to i pro nás. Mnoho z nás se domů chodí jen vyspat. Abychom zařídili nezbytné věci, platíme za to agenturám, které udělají všechno za nás.

Po jejich službách sahají i ti, kteří s tím původně vůbec nepočítali. Například lidé pronajímající byty přes Airbnb. Nemají čas uklízet po několikadenních návštěvách, předávat klíče, měnit povlečení. A tak část svého výdělku platí agenturám, které se o úklid a další věci kolem ubytování postarají. Nejde ale jen o servis v podnikatelské sféře. Na trhu se nedávno objevila služba myTimi, která prezentuje, že zákazníkům pomůže s činnostmi, „s nimiž nechtějí ztrácet čas, nebo se jim zkrátka nechtějí dělat“.

Stačí si předplatit spolupráci a starosti například za nákup dárků, vyhledání té nejlepší restaurace na setkání s obchodními partnery nebo naplánování víkendového výletu s rodinou si vezme na svá bedra tento startup.

„Rok jsme byli ve zkušebním provozu, od letoška jedeme naplno,“ říká Jan Skovajsa, zakladatel služby. Průměrná cena služby je kolem dvou set korun. Například rezervace letenek nebo hotelu je zadarmo, ale za vyzvednutí a doručení už zaplatíte pár desítek korun. Letos takto vyplnili asi tisíc jednotlivých přání pro přibližně dvě stě padesát zákazníků. Příští rok už čekají podstatně vyšší zájem. Podle Skovajsy chce mít myTimi příští rok asi deset tisíc zákazníků a splnit jim kolem dvaceti tisíc větších i drobných přání.

Na podobné vlně začal vydělávat peníze další český startup DoDo Car. Ten funguje už delší dobu jako poslíček pro všechno. Jeho pracovníci přivezou nákup, vyzvednou věci z čistírny, přivezou pizzu nebo párek v rohlíku, záleží jen na přání. Nyní začínají pracovat i jako firemní autoprovoz. Zjistili, že pro mnoho klientů je stále větším problémem najít čas pro tak běžné věci, jako je výměna pneu nebo technická prohlídka. Asistenční služba DoDo doslova skáče kolem vašeho plechového miláčka.

„Z našich zkušeností víme, že péče o auto je časově náročná,“ uvádí šéf DoDo Michal Menšík. Autokurýři odvezou auto do servisu na STK, zajistí výměnu oleje, ohlídají všechny pravidelné prohlídky auta, zajedou s vozem do myčky, nebo ohlídají, jestli nemá autolékárnička prošlou dobu použití.

Některé společnosti ceníky neinzerují, vše si dohodnou se zákazníkem podle konkrétní zakázky. Například myTimi uvádí skupiny služeb, které si lze u společnosti objednat, vy se rozhodnete, jestli chcete něco částečně zdarma, další služby jsou odstupňované od 200 do 400 nebo více korun. Jediným problémem podobných služeb je, že na ně potřebujete mít peníze a jejich vydělávání zase zabere hodně času. Ten jediný vám žádná služba neprodá.

Fantazii se meze nekladou, doma nemusíme už nic

  • Na co pomyslíme, na to je na trhu služba. Uklízejí, hlídají, vaří, pečou, zalévají kytky.
  • Nakoupím – uklidím. Za nákup do 300 korun si připlatíte stovku, nad tři tisíce „jen“ 250 korun.
  • Zázemí domácího mazlíčka je za třicet, toaleta podle míry znečištění od 50 korun. To nabízejí v Ústí nad Labem.
  • Postrachem pro výrobce a prodejce luxusních kuchyní musejí být služby Sokolovny v Průhonicích u Prahy. Ta láká své zákazníky heslem: Nevařte doma, uvaříme za vás.
  • Kromě hlídání dětí a seniorů si dnes můžete už zcela běžně zajistit také venčení psích mazlíčků. Za půlhodinové venčení zaplatíte 300 korun, devadesátiminutové vyjde už na 450 korun. V ceně jsou fotky odeslané do mobilu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Šetřílkové po epidemii budou ještě víc přemýšlet nad výdaji

ilustrační snímek
vydáno 15. srpna 2020  5:08

Léta prosazovaný názor, že v případě ztráty zaměstnání by měl mít člověk našetřené tři měsíční výdaje domácnosti, je zřejmě minulostí. Odborníci se...  celý článek

Nahlédli jsme do nepřístupných prostor. Na vykopávkách tu budou stát auta

Středověká tvrz obklopená hospodářskou zástavbou zdejšího zámečku
vydáno 14. srpna 2020  11:39

Rozpadající se barokní velkostatek obehnaný historickou zdí pokrytou transparenty developera. Z předního traktu dvora ho částečně zakrývají obrovské...  celý článek

Fotbalové kluby z nižších soutěží nutnost testů chápou. Kvůli poháru si za ně zaplatí

Fanoušek olomoucké Sigmy v roušce sleduje trénink.
vydáno 14. srpna 2020  10:14

První kolo fotbalového MOL Cupu přináší netradiční výdaje i pro neprofesionální týmy.  celý článek

Prsní kobliha, bágl s MHD i býčí tílko. Spolupráce mezi více značkami táhnou

Bágl s potiskem linek
vydáno 14. srpna 2020  5:19

Shora rolované batohy pro městskou cyklistiku i turistiku zná nejspíš každý. Ve fanshopu dopravního podniku si ale nyní můžete pořídit nepromokavou verzi,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám