metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / 0 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda
Strážce streamu
Další 3 fotografie v galerii
Hugh Laurie a Rebecca Front | foto: HBO MaxMetro.cz

Neštvěte Dr. House, nebo si sundá vlasy. Vesmírná komedie Avenue 5 má skvělou i druhou řadu

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Protichůdných hodnocení, která v roce 2020 provázela můj oblíbený komediální seriál Avenue 5, je opět plný internet. Na platformě HBO Max si totiž před pár týdny odbyla premiéru druhá řada tohoto kultovního sci-fi hitu. Vrací se v něm nejen roztržitý kapitán Ryan Clark (Hugh Laurie) a jeho posádka plná blbců, ňoumů a sympatických hlupáků, ale i specifický humor. Ať už si tvůrci dělají legraci z Britů, Američanů či jen všudypřítomné lidské hlouposti, činí tak s jistou dávkou zlomyslnosti. Tenhle uštěpačný cynismus je z mého pohledu geniální. Pevně doufám, že sedne i vám.

Osobně jsem velkým fanouškem vesmírných komedií jako je The Orville Setha MacFarlana, Space Force s Willem Carellem v hlavní roli či právě Avenue 5 v čele s představitelem seriálového Doktora House Hughem Laurie. Zatímco třeba u záměrně trapnohumorného Space Force jsem několikrát brečel smíchy, Avenue 5 je v tomhle trochu podvratnější. Pořádně se zasmějete, pokud jste samozřejmě správně naladění, třeba jen jednou, dvakrát za epizodu. To mi ale vůbec nevadí. Seriál Avenue 5 nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Loď plná bláznů
Děj sci-fi seroše Avenue 5 se zabývá vesmírnou turistikou a je zasazena do čtyřicet let vzdálené budoucnosti. Sluneční soustava leží díky vesmírnému cestování u nohou i lidem, kteří si myslí, že Slunce je planeta. Hugh Laurie tu ztvárňuje hlavní roli Ryana Clarka, kapitána mezihvězdné výletní lodi Avenue 5. Navenek sebejistý, zdvořilý, vyrovnaný a sympatický Ryan je zkrátka muž, na něhož se v každé krizi můžete spolehnout. Akorát, že vůbec. Je to pošuk, kterého najali, aby si na šéfa jenom hrál.

Lenora Crichlow

Pak je tu taky Josh Gad, který hraje připitomělého Hermana Judda, narcistického miliardáře stojícího nejen za Avenue 5, a také za celým impériem Judd. Jde o značku zahrnující hotely, fitness kluby a vesmírný turismus. Skvělý Zach Woods se představuje v roli Matta Spencera, vedoucího oddělení vztahů se zákazníky. Jeho výkon v lecčems připomíná vybroušené herectví Jaroslava Plesla. Pak je tu ještě Nikki Amuka-Bird jako sympoška Rav Mulcairová, vedoucí Juddova střediska vesmírných letů na Zemi a tak dále, a tak dále. Jsou to super postavy, máte představu.

Avenue 5 je komediální seriál z blízké budoucnosti z prostředí vesmírné výletní lodi.

Mimo politickou arénu
Za seriálem stojí tvůrce, scénárista a výkonný producent Armando Iannucci. Avenue 5 byl pro tvůrce, který je znám politickými satirami Je to soda, Politické kruhy, Ztratili jsme Stalina nebo Viceprezident(ka), před lety vstupem do doposud neprobádané oblasti. Politiku nenajdete v první, ani v nejnovější druhé řadě, byť je tu jistá inspirace zřejmá. Třeba v tom, že na to, zda je posádka v pořádku, totiž všichni kašlou. Včetně vlády. Dokonce se o trampotách na lodi s pětkou v názvu točí zcela vážně míněný seriál.

Jak asi víte, na Avenue 5 nastal v první řadě problém, který měl za následek významné prodloužení výletu z plánovaných osmi týdnů ve vesmírném prázdnu na podstatně déle. Po závěru první řady se v první epizodě té druhé Ryan snaží sebrat úvahu a říct svým pasažérům pravdu. Úplně se to ale nepovede. A tak se v úvodu druhé sezony snaží posádka už jen povzbuzovat, mírnit a uklidňovat stále neukázněnější cestující, před nimiž se ve vyhrocených situacích musí dokonce schovávat.

Zach Woods

Na Zemi jsou přitom oslavováni jako hrdinové, o kterých, jak jsem již zmiňoval výše, dokonce běží hraný seriál. O sebeparodování a ohýbání známých klišé tedy opět není v tom našem skutečném seriálu Avenue 5 nouze, stejně jako o opětovné zapojení problému v řízení lodi. Zmáčknutí několika tlačítek umí totiž nezvratně změnit kurz lodi. Už zase. Kéž by to pro posádku byl jediný zádrhel, kterému musí v druhé sezóně čelit. My jako diváci se ale bavíme.

Originální tvůrčí přístup
Neuvěřitelné náhody a nehody a vůbec situace, které scénáristé tahají z klobouku, jsou v Avenue 5 kořením, které nepřestává bavit. Absurdita tu střídá absurditu, což obvykle graduje až do bodu, kdy byste si v kůži některých postav trhali kvůli svým spolupasažérům vlasy z hlavy. Nebo někoho zbili či alespoň seřvali. Nejlépe to vyřešil Ryan Hugha Laurieho, který si v jedné z vyhrocených scén první řady serval z hlavy příčesek, který od té chvíle na několik dílů úplně přestal nosit. I takového humoru se tvůrci Avenue 5 nebojí. Pusťte si to. Je to strašná sranda.

Avenue 5

  • Režie: Armando Iannucci, William Stefan Smith, David Schneider a další.
  • Scénář: Armando Iannucci, Will Smith, Keith Akushie, Jon Brown, John Finnemore
  • Kamera: Zac Nicholson
  • Hudba: Adem Ilhan
  • Hrají: Hugh Laurie, Josh Gad, Lenora Crichlow, Zach Woods, Suzy Nakamura, Rebecca Front, Nikki Amuka-Bird, Ethan Phillips, Adam Pålsson a další.
  • Produkce: Ian Martin, Rose Heiney
  • Střih: Robin Peters
  • Scénografie: Simon Bowles, Roxana Alexandru
  • Masky: Linzi Bowen
  • Kostýmy: Tabitha Doyle, Suzie Harman

Komentáře

Hlavní zprávy

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Konspirace se rojí i kolem voleb. Všichni hledají zásahy tajných služeb nebo mocností

vydáno 3. února 2023  14:36

„Náhoda? Nemyslím si!“ O výhru Pavla se údajně postaral šikovně nastavený software. Vznikla prý „osa zla“.  celý článek