metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Pátek 7. října 2022. Svátek má Justýna

Větší foto
Nové bydlení pro netopýry | foto: Lesy hl. města PrahyMetro.cz

Netopýří paneláky visí i na ostrově

  11:40
Létající savci mají uprostřed Vltavy podobná bydliště jako ve Stromovce.

Netopýři z Císařského ostrova a jeho okolí mají k dispozici nová bydliště. Tento týden je rozvěsili pracovníci pražských lesů. Šest oválných dřevocementových budek, ve kterých se komůrky nacházejí, jsou podle mluvčí lesů Petry Fišerové velmi podobné těm, které se již tři roky osvědčují ve Stromovce.

„Dřevocementové budky napodobují přirozené skrýše netopýrů v dutinách a štěrbinách starých stromů. Váží až dvacet kilo, jejich vnitřní rozměry jsou přibližně dvacet krát čtyřicet centimetrů a fungují tak trochu jako takové netopýří paneláky. Každá z nich totiž pojme až sto padesát netopýřích nájemníků,“ říká Fišerová.

Budky na Císařském ostrově poslouží také jako náhrada za dutiny ve stromech, které padly kvůli nové čističce odpadních vod. Aby je pracovníci lesů dostali do patřičné výšky, museli použít vysokozdvižnou plošinu. „Díky dobré tepelné izolaci navíc budky nejen poslouží jako úkryt pro letní netopýří kolonie, ale také umožní, aby tito chránění živočichové mohli zaspat i nepříznivé zimní období,“ dodává pro deník Metro Fišerová.

Zatímco Prahu a její obyvatele trápí již několik let bytová krize, netopýři se díky umělým příbytkům ničeho podobného zatím bát nemusí. A to ani přesto, že se jich ve Stromovce vyskytuje již devět druhů. Jen na jaře letošního roku do největšího pražského parku přibyly rovné dvě stovky jedinců ze zachráněné kolonie netopýrů rezavých. Ty sem vypustila pražská záchranná stanice pro volně žijící živočichy.

„Prim ve Stromovce hraje nejen netopýr rezavý, ale také netopýr parkový. Konkrétní typ netopýří budky i nejvhodnější lokality k jejich umístění vybrali pracovníci České společnosti pro ochranu netopýrů,“ vysvětluje Fišerová.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek