metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 4 °C

Úterý 6. prosince 2022. Svátek má Mikuláš

Další 1 fotografie v galerii
Vypouštění u Hamerského rybníka v Praze. | foto: Jan Moravec, ČSOP

Netopýři se budí ze zimního spánku. Některé hned nato ošetřují

  16:25
První letošní vypouštění létajících savců, kteří přezimovali v lidské péči, se uskutečnilo u Hamerského rybníka v Praze.

S příchodem jara se začínají probouzet netopýři. Za teplých nocí bez mrazů je již lze vidět poletovat zejména nad vodními hladinami, kde se zdržuje vyšší koncentrace hmyzu.

„Budí se samozřejmě i netopýři, kteří z různých důvodů museli přezimovat v lidské péči. Ti budou v následujících týdnech vypouštěni do přírody, a to i v rámci akcí pro veřejnost pořádaných pod hlavičkou Roku netopýrů, který byl letos vyhlášen Českým svazem ochránců přírody,“ říká Dagmar Zieglerová, předsedkyně základní organizace Českého svazu ochránců přírody Nyctalus, která se specializuje právě na ochranu netopýrů.

První vypouštění takových netopýrů se uskutečnilo před několika dny za obrovského zájmu veřejnosti v Praze u Hamerského rybníka.

„Šlo o 86 netopýrů rezavých, kteří strávili zimu v náhradním zimovišti. Kolonie si totiž původně vybrala k zimování nevhodný úkryt na panelákovém balkoně. Pro vypouštění byly vhodné povětrnostní podmínky, nepršelo a nefoukal silný vítr, podle předpovědi na několik následujících nocí se měly nejnižší teploty držet několik stupňů nad nulou,“ dodává Zieglerová.

Kromě nevhodně zvoleného zimoviště, třeba i proto, že to tradiční, vhodné, jim bylo zničeno, je častým důvodem, proč netopýři zimují v náhradních zimovištích. Obvykle se jedná o nechtěný zásah do jejich přirozeného zimoviště, a to často z neznalosti, že právě tam tito létající savci zimují.

Vypouštění u Hamerského rybníka v Praze.

„Může jít třeba o kácení starých stromů, stavební úpravy a podobně. V záchranných stanicích bylo dle evidence přes zimu 213 hibernujících netopýrů. Další vypouštění netopýrů za účasti veřejnosti je plánováno například v Centru pro zvířata v nouzi při Zoo Liberec,“ popisuje pro Metro Zieglerová s tím, že se přesný termín bude odvíjet od počasí.

S probouzením netopýrů souvisí i jejich první letošní příjmy v záchranných stanicích. Netopýři se koncem března budí po téměř pět měsíců dlouhém zimním spánku, který strávili v úkrytu bez zdroje potravy. „Často bývají vysílení a dehydratovaní, někdy je nalézáme na zemi neschopné vrátit se do úkrytu. Bez pomoci člověka mohou uhynout, přitom stačí pár dní péče v záchranné stanici a bez problému se vrací zpět do přírody. Buďte tedy pozorní a ohleduplní, pokud takového netopýra najdete, volejte neprodleně nejbližší záchrannou stanici,“ prosí čtenáře Zieglerová.

S probouzením netopýrů se zvyšuje i počet akcí připravených k Roku netopýrů. Zájemci se mohou těšit například na Den země, který se letos koná 23. dubna v Malešickém parku v Praze, nebo třeba na Muzejní noc s netopýry, kterou pořádá dne 20. května Vodní dům v Hulicích u Zruče nad Sázavou. Během roku se bude také na různých místech po ČR objevovat putovní výstava na téma ochrany netopýrů. Detaily naleznete na webu roknetopyru.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dáváte si novoroční předsevzetí? Zkuste se v nich zaměřit na svou kariéru

vydáno 6. prosince 2022  14:09

S čím a jak začít? Přinášíme vám článek a v něm sedm tipů, jak na to můžete jít.  celý článek

Strkejte si ruce do kyblíků s ledem, brzy vám bude hej, radí biohacker Libor Mattuš

vydáno 6. prosince 2022  13:59

S biohackerem Liborem Mattušem se potkáváme na konferenci o štěstí v práci, kde zvědavým přihlížejícím popisuje příznivé účinky chladu na tělo. Okamžitý...  celý článek

Období až opulentních hostin se blíží, dají se zvládnout bez těžkostí

vydáno 6. prosince 2022  6:00

Chcete se po svátcích vejít do svého oblečení? Na přibírání má vliv nedostatek spánku, kila naskáčou i po alkoholu.  celý článek

Pokud budete dárky pod stromeček lovit on-line, dejte si pozor na podvodníky

vydáno 5. prosince 2022  6:31

Věci z druhé ruky jsou díky příznivé ceně a ekologickému aspektu čím dál oblíbenější. Dříve sloužily spíše pro osobní potřebu, zato letos se pod...  celý článek