metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 26 °C

Sobota 13. srpna 2022. Svátek má Alena

Další 1 fotografie v galerii
Vypouštění u Hamerského rybníka v Praze. | foto: Jan Moravec, ČSOP

Netopýři se budí ze zimního spánku. Některé hned nato ošetřují

  16:25
První letošní vypouštění létajících savců, kteří přezimovali v lidské péči, se uskutečnilo u Hamerského rybníka v Praze.

S příchodem jara se začínají probouzet netopýři. Za teplých nocí bez mrazů je již lze vidět poletovat zejména nad vodními hladinami, kde se zdržuje vyšší koncentrace hmyzu.

„Budí se samozřejmě i netopýři, kteří z různých důvodů museli přezimovat v lidské péči. Ti budou v následujících týdnech vypouštěni do přírody, a to i v rámci akcí pro veřejnost pořádaných pod hlavičkou Roku netopýrů, který byl letos vyhlášen Českým svazem ochránců přírody,“ říká Dagmar Zieglerová, předsedkyně základní organizace Českého svazu ochránců přírody Nyctalus, která se specializuje právě na ochranu netopýrů.

První vypouštění takových netopýrů se uskutečnilo před několika dny za obrovského zájmu veřejnosti v Praze u Hamerského rybníka.

„Šlo o 86 netopýrů rezavých, kteří strávili zimu v náhradním zimovišti. Kolonie si totiž původně vybrala k zimování nevhodný úkryt na panelákovém balkoně. Pro vypouštění byly vhodné povětrnostní podmínky, nepršelo a nefoukal silný vítr, podle předpovědi na několik následujících nocí se měly nejnižší teploty držet několik stupňů nad nulou,“ dodává Zieglerová.

Kromě nevhodně zvoleného zimoviště, třeba i proto, že to tradiční, vhodné, jim bylo zničeno, je častým důvodem, proč netopýři zimují v náhradních zimovištích. Obvykle se jedná o nechtěný zásah do jejich přirozeného zimoviště, a to často z neznalosti, že právě tam tito létající savci zimují.

Vypouštění u Hamerského rybníka v Praze.

„Může jít třeba o kácení starých stromů, stavební úpravy a podobně. V záchranných stanicích bylo dle evidence přes zimu 213 hibernujících netopýrů. Další vypouštění netopýrů za účasti veřejnosti je plánováno například v Centru pro zvířata v nouzi při Zoo Liberec,“ popisuje pro Metro Zieglerová s tím, že se přesný termín bude odvíjet od počasí.

S probouzením netopýrů souvisí i jejich první letošní příjmy v záchranných stanicích. Netopýři se koncem března budí po téměř pět měsíců dlouhém zimním spánku, který strávili v úkrytu bez zdroje potravy. „Často bývají vysílení a dehydratovaní, někdy je nalézáme na zemi neschopné vrátit se do úkrytu. Bez pomoci člověka mohou uhynout, přitom stačí pár dní péče v záchranné stanici a bez problému se vrací zpět do přírody. Buďte tedy pozorní a ohleduplní, pokud takového netopýra najdete, volejte neprodleně nejbližší záchrannou stanici,“ prosí čtenáře Zieglerová.

S probouzením netopýrů se zvyšuje i počet akcí připravených k Roku netopýrů. Zájemci se mohou těšit například na Den země, který se letos koná 23. dubna v Malešickém parku v Praze, nebo třeba na Muzejní noc s netopýry, kterou pořádá dne 20. května Vodní dům v Hulicích u Zruče nad Sázavou. Během roku se bude také na různých místech po ČR objevovat putovní výstava na téma ochrany netopýrů. Detaily naleznete na webu roknetopyru.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ježčí zkouška dospělosti může proběhnout i u vás na zahradě

vydáno 13. srpna 2022  7:07

Pokud máte chuť ubytovat pichlavého souseda, musíte projít konkurzem. První mláďata se už zabydlují v Troji.  celý článek

Predátor je s námi 35 let. Důstojného následovníka neměl nejmíň dvanáct. Tedy až do teď

Strážce streamu
vydáno 12. srpna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že se snímek Predátor: Kořist povedl, se dalo tušit již pár dní před jeho premiérou na streamovací platformě Disney+. Film zasazený na počátek...  celý článek

FOTOGALERIE: 20 let od obrovské povodně. Katastrofa dorazila 12. srpna 2002

vydáno 12. srpna 2022  4:40

Velká voda v srpnu 2002 změnila leccos. Hlavně lidi, kteří ji prožili na vlastní kůži.   celý článek

Lidé, čtěte! Budete líp mluvit a možná snáze seženete práci

vydáno 11. srpna 2022  11:56

Trvá věčnost, než se vymáčknete? Nejste schopní vyjádřit myšlenku bez „omáčky“a zbytečných „eee“?   celý článek