metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Sobota 3. prosince 2022. Svátek má Svatoslav

Další 1 fotografie v galerii
Netopýři milují červy. | foto: ČSOPMetro.cz

Netopýří senioři se nechají pohladit, pochutnají si na moučných červech

  5:54
Důchodcům z Prahy 10 dělali dřív společnost noční letci. Teď si za nimi směle výletují.

Tento rok vyhlásil Český svaz ochránců přírody Rokem netopýrů. Chce tak upozornit veřejnost na tato zajímavá zvířata, přispět k vysvětlení mnohých fám, které se o těchto nočních letcích mezi lidmi šíří, a ukázat, s jakými překážkami musí netopýři v našem světě bojovat o přežití.

„Pražští ochránci pak seznamují se životem netopýrů i seniory, a to přímo v terénu. Klienti klubů seniorů Centra sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze 10 se vydali společně s ochránci přírody na hrad v Týnci nad Sázavou. Hlavním cílem výpravy tentokrát byla letní kolonie samic netopýra velkého, která již desítky let sídlí v hradní věži,“ říká pro Metro Dagmar Zieglerová z ekocentra Nyctalus, jež pod svaz ochránců spadá.

Zmiňovaná hradní věž je podle ní vzorovou ukázkou přátelského soužití lidí a netopýrů. „Netopýři zde mají vyhrazený prostor, kam vletují otevřeným okénkem ve střeše. Na jaře přiletí, poté zavěšené na trámech zde samičky porodí a vychovají novou generaci netopýrů. Na konci léta zase odletí do svých zimovišť,“ dodává Zieglerová.

Milují moučné červy.

Někteří ochočení a trvale handicapovaní netopýři se na podobných výletech nechávají obvykle vyfotit, pohladit a za to dostávají odměnu – moučné červy. Dříve pořádali ochránci pro seniory besedy a přednášky s těmito nočními zvířaty přímo v jejich domovech. Teď za nimi pořádají zájezdy. V září se důchodci z desáté městské části chystají za netopýry s odborníky do Vlašimi.

„Akce pro seniory a zdravotně znevýhodněné jsou zaměřeny především na programy s živými zvířaty v zařízení klientů, jako jsou kluby seniorů, denní stacionáře, domovy domácí péče, centra sociální a ošetřovatelské pomoci, školy pro děti se speciálními potřebami a podobně,“ uvádí Zieglerová.

Mezi chlupaté celebrity patří na desítce Kájínek a Matyáš. Tahle dvojka netopýrů rezavých jsou zde staří známí, a to nejen z výletů, ale i z dob, kdy s nimi ochránci domovy obcházeli. Kuriozitou je, že jsou to vlastně netopýří dědečkové.

„Narodili se před dvanácti lety, což je u netopýrů rezavých úctyhodný věk, a přes jedenáct let jsou v péči Nyctalu,“ uzavírá pro Metro Zieglerová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trh s ubytování je na vzestupu. V Praze přibydou tisíce nových i staronových hotelových lůžek

vydáno 3. prosince 2022  6:45

Hotelové kapacity Prahy se v době pandemie covidu-19 částečně snížily. I přesto česká metropole stále patří mezi nejatraktivnější hotelové trhy v regionu...  celý článek

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek