metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 14 °C

Pondělí, 20. září 2021. Svátek má Oleg.

Dalších 17 fotografií v galerii
Surfset fitness | foto: elixirstudio.czMetro.cz

Netradiční, ale zábavné sporty, při kterých zhubnete

  6:45
Wallyball, jednokolka a surfset fitness, to jsou neokoukaná cvičení, která si můžete vyzkoušet v hlavním městě.

Oslovili jsme největší pražská sportoviště a zjišťovali jsme, jaké nové a zábavné lekce nabízí. Podívejte se, kde zhubnout vánoční cukroví a silvestrovské chlebíčky.

Fotogalerie

Jednokolka

Na kole se udržíte jednodušeji. „Není úplně jednoduché jezdit na jednokolce jako Večerníček, ale je to perfektní cvičení na posílení zad,“ říká Petr Sýkora, majitel Squash- parku Cibulka. Nerovný chodník vás může snadno rozhodit, proto je lepší začínat na rovné ploše v tělocvičně. Navíc jeden z prvků, který je potřeba ovládat, jsou i nasednutí a pády, které pod dohledem vůbec nemusí bolet. Ti šikovnější se naučí jezdit na jednokolce za půl hodiny, méně šikovní za tři až čtyři hodiny, ale za osm hodin to zvládne úplně každý.

Wallyball

Jak sám název napovídá, hlavní roli v této hře budou hrát míč a zeď. Hra využívá prvků klasického volejbalu s tím, že lze využít i odrazy od bočních stěn, a to jak pro přihrávku spoluhráčům v poli, tak i při přenosu míče přes síť do pole protihráčů.

„Wallyball vás nadchne spíše svou nabídkou možností – jak přihrávek mezi sebou, tak i nečekaného odrazu míče letícího přes síť,“ vysvětluje Ladislav Krpálek ze Squash Haštal. Hraje se se speciálním pogumovaným míčem, který se lépe odráží od hladkých stěn. Ve Squash Haštal si můžete vyzkoušet i noheyball, který se také hraje ve squashovém kurtu.

Surfset fitness

Na lekci se cvičí na balanční pomůcce připomínající surfařské prkno. Toto cvičení posiluje svaly středu těla, zapojuje především hluboké břišní svalstvo a svaly podél páteře. „Během lekce absolutně vypnete, protože veškeré úsilí a soustředění věnujete nejen správnému provedení cviků, ale také boji s rovnováhou. A v neposlední řadě se zaručeně pobavíte,“ vysvětluje lektorka Gabriela Dupalová z Elixír studia na Vinohradech. Cvičí se naboso, takže stačí zabalit si jen pohodlné tričko a legíny.

Aerojóga

Nutnou pomůckou cvičebního systému této jógy je speciální měkký šátek hamaka (síť), který je připevněn ke stropu a má nosnost až tři sta kilogramů. Do něj se pak v různých pozicích zavěšujete a cvičíte. Jestli se rádi houpete v síti, budete nadšení, ale technika je určená zejména lidem s problémem s krční páteří a se zády. „Plynulé, pomalé kývání krásně uvolní klouby a vyživí jejich chrupavky, vyplaví endorfiny a dochází ke stavu komplexního zklidnění. Tento způsob cvičení rovněž umožní provádět pokročilé jógové pozice a vydržet v nich delší dobu bez inverzí krku nebo komprese v zádech,“ říká Věra Vojtěchová z Domu jógy na Andělu.

Aerial hoop

Vzdušná akrobacie na kruhu (aerial hoop) patří k základům novocirkusového umění, které spojuje akrobacii s tancem. Učí triky s rekvizitami, jako jsou kruh, šály, hrazda či lano. „Na kruzích létají ženy, děti i teenageři. Ke skvostům tohoto umění patří párová akrobacie,“ říká Lenka Mášová z Centra Tance. Aerial hop posiluje celé tělo, protože je nutné zapojit všechny svaly a pracovat s nimi. Tato disciplína má od loňska svou vlastní soutěž Airy Fairy.

Jin jóga

Jin jóga spojuje jogínskou a taoistickou tradici a je považována za praxi klidné síly. Soustředí se na zjemňování, odevzdání se a přijetí. Pozornost je na fyzické úrovni věnována působení na pojivové tkáně, tedy na vazy, šlachy, fascie, klouby. Jin jóga se zaměřuje zejména na oblast spodní části páteře, pánve a kloubů stehenní kosti a výrazně stimuluje meridiány, které touto oblastí procházejí. „Jin jóga přináší uvolňování ztuhlosti nejen na fyzické úrovni, ale otvírá prostor též k emoční očistě a k integraci meditace do praxe jógových ásan,“ říká Věra Vojtěchová z Domu jógy.

Akrobatická jóga

Lekce začíná vytvářením kontaktu pomocí jemného strečinku a jógových pozic ve dvojicích. Následují polohy a cvičení, které pomohou získat jistotu, sílu a koncentraci pro balanční techniky. Hlavní část lekce spočívá v partnerské práci, kdy dvojice zkouší danou techniku na podložce a dva lidé dělají jištění. Dvojice se mohou libovolně střídat a techniky si zkoušet. Závěr lekce je věnován posilování, strečinku a jemné masáži pro uvolnění svalů. V Centru Tance mají perličku, akrobatickou jógu učí „Mach a Šebestová“.

Jógová terapie

Lekce není klasickou jógou, a ani žádným náročným cvičením. „Jógová terapie se zaměřuje na cvičení s lidmi pro zdravotně handicapované,“ říká Věra Vojtěchová z Domu jógy. Nejdůležitějším prostředkem je dech a koncentrace. Soustředí se na vhodné cviky s ohledem na individuální potřeby jedince. Součástí každé lekce této jógy bývá i delší relaxace a během celé lekce je možné probírat s lektorem své potíže a pocity, a hledat možnosti, jak cviky přizpůsobit své kondici.Je vhodné pro všechny, kteří díky zdravotním omezením mají pocit, že byste klasickou jógovou lekci těžce zvládali a přesto touží pro svá těla něco udělat. Je to také jediné správné rozhodnutí, protože pokud nám těla i klouby zatuhly natolik, že nám dělá potíže jednoduchý pohyb, je jedinou možnou cestou k nápravě pomalé obnovení jejich funkcí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Vaše fotky z Prahy