metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 25 °C

Sobota 2. července 2022. Svátek má Patricie

Větší foto
Poplatky za energie se stále zvyšují. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Netřeba panikařit. Výrobci kožichů letos ani přes rostoucí ceny energií pravděpodobně nezdraží

  6:30
Anekdota z totality. Razantní zvýšení cen dětských dupaček, benzinu a bot vykompenzoval stát zlevněním ocelových mostů. Od září 2021 zdražila elektřina třikrát a zemní plyn dokonce pětkrát. Ekonomové se sice občas zaklínají, že užuž se vše stabilizuje, ale realita je jiná.

Letošní česká inflace už poráží tu ruskou, kterou i zahraniční finanční agentury hodnotí jako klesající. V květnu dosahovala v sankcemi zasaženém Rusku asi jedné desetiny procenta. Zato Česko ji mělo meziměsíčně dvouprocentní a meziročně stejnou jako Rusové. Někteří ekonomové nevylučují posun na dvacet procent. Jen o kousek níž, než byla rekordní inflace v roce 1993 po rozdělení Československa. Energie v tom hrají zásadní roli.

Jejich vysoké ceny už ale nedohánějí jenom nízkopříjmové skupiny obyvatelstva a domácnosti, které už předtím byly v dlouhodobé chudobě. Platby za plyn a elektřinu už trápí i střední třídu. Na podzim a hlavně při doplatcích na konci roku už mohou zamotat hlavu i movitějším rodinám. „Vysoké nedoplatky na konci roku představují téměř jisté riziko nepříjemného překvapení,“ varuje Radek Hábl, ředitel Institutu prevence a řešení předlužení.

V těchto týdnech mohou další zvýšení účtů očekávat ti, jimž končí fixované ceny. „Národní“ výrobce a distributor ČEZ totiž už s předstihem vyhlásil nové ceníky a od nich se budou odvíjet i nové faktury pro firmy i domácnosti. „Cena silové elektřiny stoupla od září loňského roku o přibližně 330 procent,“ vypočítává Michal Les, energetický analytik společnosti Ušetřeno.cz. U plynu to bylo více než pětinásobné.

Sháňka je po čerpadlech a také fotovoltaice
Zatímco během covidu lidé domácnosti rekonstruovali, protože seděli doma a byla k tomu ideální situace a dostatek času, teď se zřejmě pustí do další etapy. A to i ti, kteří v posledních dvou letech své domovy už jednou vylepšili. Tentokrát budou v hlavní roli energetické úspory. Z důvodů vysokých cen energií, tepla i vody se do úprav domova pustí zřejmě každý desátý Čech. „Více než třetina z nich investuje do úsporných opatření půl milionu korun,“ konstatuje Jiří Šedivý, tajemník Asociace stavebních spořitelen. Další čtvrtina chce na levnější provoz věnovat částku mezi dvěma až pěti sty tisíci korunami. Že při financování zřejmě sáhnou po úvěrech stavebních spořitelen, o tom je Šedivý přesvědčený. „Jsou úročeny významně lépe než klasické spotřebitelské úvěry, na rozdíl od hypoték jsou poskytovány až do výše dvou milionů korun a navíc je zákazník nemusí jistit nemovitostí,“ říká Šedivý. Splácení lze rozložit až na 25 let a zaplatí jen o čtyři procenta víc.

Mezi nejčastěji uváděná vylepšení se řadí vnitřní a vnější izolace domů, lidé i za pomoci kotlíkových dotací chtějí vyměnit starý kotel. Vysoká poptávka je po fotovoltaických panelech a lidé se také zajímají o co nejširší využití dešťové vody. Skokový je zájem o tepelná čerpadla, jak pro rodinné domy, tak pro ty bytové. „Po ruské invazi na Ukrajině se poptávka zvýšila v porovnání s loňským rokem desetkrát,“ dokumentuje situaci na trhu energetických úspor Marek Bláha, jednatel IVT Tepelná čerpadla.

Mouka, máslo, nafta
Nejdrtivěji pociťujeme vysoké náklady vedle energií a paliv u potravin. Například máslo je letos o víc než polovinu dražší, obilniny dokonce o více než šedesát procent.

Zlevněné ocelové mosty zřejmě zdražení základních potřeb tentokrát nevykompenzují. Protože i železo šlo rapidně nahoru. Spotřebitele ale uklidní zpráva, že v zimě se zahřejí, aniž by si připlatili. Musí však nakoupit jejich kožichy. Jak se totiž nechal nedávno slyšet většinový vlastník Kary Trutnov Zdeněk Rinth, v blízké budoucnosti trutnovská firma zdražovat nehodlá.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek