metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 27 °C

Úterý, 27. července 2021. Svátek má Věroslav.
Zbyněk Prokop zabil své dva spolubydlící. Nyní ho čeká doživotí. | foto: ČTK

Neuklidíš? Tak tě zabiju! Pořádkumilovný vrah dostal doživotí

  11:43
Své dva spolubydlící brutálně zabil. Tvrdí, že tak učinil, protože to byli bordeláři. Nyní soud rozhodl poslat pětadvacetiletého Zbyňka Prokopa na doživotí do cely. Mladý vrah verdikt neunesl.

Doživotí dostane pětadvacetiletý Zbyněk Prokop, který v lednu zabil své dva spolubydlící v krčském bytu. Rozhodl o tom dnes nepravomocně Městský soud v Praze. Podle rozsudku Prokop zabíjel kvůli nepořádku, který nechtěli spolubydlící uklidit. Právě binec v bytě rozpoutal mezi spolubydlícími hádkum, kterou se Prokop rozhodl ukončit jednou provždy. Svého devatenáctiletého kamaráda bodl kuchyňským nožem hluboko do břicha, čímž mu způsobil značná zranění a vnitřní krvácení.

Dívku vrah uškrtil

Stejně starou dívku pak svázal a uškrtil. Poté Prokop začal "pořádně uklízet" a svým obětem ukradl mobilní telefony, notebooky, mp3 přehrávače, peněženky a platební karty, ze kterých později vybral peníze. Policie mladého vraha dopadla několik dní po vraždě ve Zlínském kraji. 

Přestože kriminalisté zvažovali variantu, že mladík se dvojice zbavil proto, že jej v bytě přistihli při krádeži, rozsudek nakonec potvrdil, že k vraždě došlo právě kvůli nepořádku. Znalci z tohoto důvodu oznařili Prokopa jako těžko zařaditelného zpět do společnosti a soud tak rozhodl o doživotním trestu. Pro doživotí se státní zástupkyně rozhodla také kvůli způsobu vraždy. Útok na spolubydlícího označila za nesmyslný a vraždou dívky se podle ní Prokop chladnokrevně zbavil svědka.

Prokop je citově lhostejný

Soudní znalci z oboru psychologie a psychiatrie o Prokopovi řekli, že je citově lhostejný vůči jiným lidem a lítost cítí pouze vůči sobě. Trpí poruchou osobnosti, která se nedá léčit, a výhled na společenskou nápravu je mizivý. Také prý hrozí velké nebezpečí, že své jednání bude opakovat.

Doživotní trest

  • V českých věznicích je nyní 46 lidí pravomocně odsouzených na doživotí, z toho jsou tři ženy. 
  • Z evropských zemí má podle agentury ANSA nejvíce vězňů odsouzených k doživotnímu trestu vzhledem k počtu obyvatel jedenáctimilionové Řecko, kde jich je asi tisícovka. 
  • V Itálii se zhruba 60 miliony obyvatel je 1600 doživotních vězňů. 
  • V Nizozemsku se 17 miliony obyvatel je na doživotí odsouzeno 90 lidí a v 83milionovém Německu pak 140.

Komentáře

Hlavní zprávy

Odpálený most zlobil D11. Vše komplikoval „dobře utajený“ kabel vysokého napětí

vydáno 27. července 2021  6:13,  aktualizováno  11:15

Trosky zdemolované stavby silničáři uklidili o den a půl později. Uvnitř to vypadalo jinak než v dokumentaci, kterou měli silničáři k dispozici.  celý článek

Bez pásů či bez sedačky. Nezodpovědní rodiče často vědomě riskují zdraví a životy svých dětí

vydáno 27. července 2021  10:43

Na silnicích ke denně k vidění ledacos. Třeba když na místě řidiče sice sedí dospělý muž, ovšem volant třímá asi čtyřleté dítě sedící na jeho klíně.  celý článek

Komerční sdělení

Vzhůru na lov! Jaké lovecké oblečení a vybavení by vám nemělo chybět?

vydáno 27. července 2021

Lovíte různá zvířata a pohybujete se fakticky neustále v lese? Pak zcela jistě víte, že byste se měli řádně obléct a vzít s sebou vhodnou výbavu. Vždyť v...  celý článek

Konec narkomanů na Andělu? Praha je dlouhodobě přehlíží

vydáno 26. července 2021  18:58

V Praze 5 jsou dvě ze tří pražských kontaktních center pro závislé. Zásahy policistů v civilu ovoce zatím ale nepřinášejí.   celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám