metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Pondělí, 14. října 2019. Svátek má Agáta.

Neuklidíš? Tak tě zabiju! Pořádkumilovný vrah dostal doživotí

  11:43aktualizováno  11:43
Své dva spolubydlící brutálně zabil. Tvrdí, že tak učinil, protože to byli bordeláři. Nyní soud rozhodl poslat pětadvacetiletého Zbyňka Prokopa na doživotí do cely. Mladý vrah verdikt neunesl.

Zbyněk Prokop zabil své dva spolubydlící. Nyní ho čeká doživotí. | foto: ČTK

Doživotí dostane pětadvacetiletý Zbyněk Prokop, který v lednu zabil své dva spolubydlící v krčském bytu. Rozhodl o tom dnes nepravomocně Městský soud v Praze. Podle rozsudku Prokop zabíjel kvůli nepořádku, který nechtěli spolubydlící uklidit. Právě binec v bytě rozpoutal mezi spolubydlícími hádkum, kterou se Prokop rozhodl ukončit jednou provždy. Svého devatenáctiletého kamaráda bodl kuchyňským nožem hluboko do břicha, čímž mu způsobil značná zranění a vnitřní krvácení.

Dívku vrah uškrtil

Stejně starou dívku pak svázal a uškrtil. Poté Prokop začal "pořádně uklízet" a svým obětem ukradl mobilní telefony, notebooky, mp3 přehrávače, peněženky a platební karty, ze kterých později vybral peníze. Policie mladého vraha dopadla několik dní po vraždě ve Zlínském kraji. 

Přestože kriminalisté zvažovali variantu, že mladík se dvojice zbavil proto, že jej v bytě přistihli při krádeži, rozsudek nakonec potvrdil, že k vraždě došlo právě kvůli nepořádku. Znalci z tohoto důvodu oznařili Prokopa jako těžko zařaditelného zpět do společnosti a soud tak rozhodl o doživotním trestu. Pro doživotí se státní zástupkyně rozhodla také kvůli způsobu vraždy. Útok na spolubydlícího označila za nesmyslný a vraždou dívky se podle ní Prokop chladnokrevně zbavil svědka.

Prokop je citově lhostejný

Soudní znalci z oboru psychologie a psychiatrie o Prokopovi řekli, že je citově lhostejný vůči jiným lidem a lítost cítí pouze vůči sobě. Trpí poruchou osobnosti, která se nedá léčit, a výhled na společenskou nápravu je mizivý. Také prý hrozí velké nebezpečí, že své jednání bude opakovat.

Doživotní trest

  • V českých věznicích je nyní 46 lidí pravomocně odsouzených na doživotí, z toho jsou tři ženy. 
  • Z evropských zemí má podle agentury ANSA nejvíce vězňů odsouzených k doživotnímu trestu vzhledem k počtu obyvatel jedenáctimilionové Řecko, kde jich je asi tisícovka. 
  • V Itálii se zhruba 60 miliony obyvatel je 1600 doživotních vězňů. 
  • V Nizozemsku se 17 miliony obyvatel je na doživotí odsouzeno 90 lidí a v 83milionovém Německu pak 140.

Autoři: Metro.cz,

Hlavní zprávy

Primátor a koloběžky. Jde o chytrý tah, tvrdí marketingový expert

Pražané umějí zaparkovat koloběžky i správně.
vydáno 14. října 2019  5:48

Další promyšlená hra o přízeň Pražanů je tady. Alespoň podle marketingového odborníka Roberta Němce, který si vzal na žádost deníku Metro na paškál...  celý článek

Z Jana Havelky je pan Beran. Pod Ještědem zachránil bývalý hostinec

Spolek Dubáci
vydáno 13. října 2019  5:34

Spisovatelce Karolině Světlé, vlastním jménem Johana Mužáková, bylo třiadvacet, když podlehla kouzlu kraje pod Ještědem. Název jedné z vesnic – Světlé –...  celý článek

Elegantní cyklistika: jde o váhu. I o kávu

Elegantní cyklistika
vydáno 12. října 2019  5:15

Trendem nezávislého cestování na kolech je minimalismus. Na cyklovýlet si při balení vystřihněte maximálně tento článek, zbytek magazínu nechte doma na...  celý článek

I když je vzdělání zadarmo, vyjde rodinu na tisíce měsíčně

Studenti Lékařské fakulty Univerzty Karlovy v Hradci Králové
vydáno 11. října 2019  15:23

Studium dítěte na vysoké škole výrazně zatíží rodinný rozpočet. Třetina rodin omezuje každodenní výdaje.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám