metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián
Zbyněk Prokop zabil své dva spolubydlící. Nyní ho čeká doživotí. | foto: ČTK

Neuklidíš? Tak tě zabiju! Pořádkumilovný vrah dostal doživotí

  11:43
Své dva spolubydlící brutálně zabil. Tvrdí, že tak učinil, protože to byli bordeláři. Nyní soud rozhodl poslat pětadvacetiletého Zbyňka Prokopa na doživotí do cely. Mladý vrah verdikt neunesl.

Doživotí dostane pětadvacetiletý Zbyněk Prokop, který v lednu zabil své dva spolubydlící v krčském bytu. Rozhodl o tom dnes nepravomocně Městský soud v Praze. Podle rozsudku Prokop zabíjel kvůli nepořádku, který nechtěli spolubydlící uklidit. Právě binec v bytě rozpoutal mezi spolubydlícími hádkum, kterou se Prokop rozhodl ukončit jednou provždy. Svého devatenáctiletého kamaráda bodl kuchyňským nožem hluboko do břicha, čímž mu způsobil značná zranění a vnitřní krvácení.

Dívku vrah uškrtil

Stejně starou dívku pak svázal a uškrtil. Poté Prokop začal "pořádně uklízet" a svým obětem ukradl mobilní telefony, notebooky, mp3 přehrávače, peněženky a platební karty, ze kterých později vybral peníze. Policie mladého vraha dopadla několik dní po vraždě ve Zlínském kraji. 

Přestože kriminalisté zvažovali variantu, že mladík se dvojice zbavil proto, že jej v bytě přistihli při krádeži, rozsudek nakonec potvrdil, že k vraždě došlo právě kvůli nepořádku. Znalci z tohoto důvodu oznařili Prokopa jako těžko zařaditelného zpět do společnosti a soud tak rozhodl o doživotním trestu. Pro doživotí se státní zástupkyně rozhodla také kvůli způsobu vraždy. Útok na spolubydlícího označila za nesmyslný a vraždou dívky se podle ní Prokop chladnokrevně zbavil svědka.

Prokop je citově lhostejný

Soudní znalci z oboru psychologie a psychiatrie o Prokopovi řekli, že je citově lhostejný vůči jiným lidem a lítost cítí pouze vůči sobě. Trpí poruchou osobnosti, která se nedá léčit, a výhled na společenskou nápravu je mizivý. Také prý hrozí velké nebezpečí, že své jednání bude opakovat.

Doživotní trest

  • V českých věznicích je nyní 46 lidí pravomocně odsouzených na doživotí, z toho jsou tři ženy. 
  • Z evropských zemí má podle agentury ANSA nejvíce vězňů odsouzených k doživotnímu trestu vzhledem k počtu obyvatel jedenáctimilionové Řecko, kde jich je asi tisícovka. 
  • V Itálii se zhruba 60 miliony obyvatel je 1600 doživotních vězňů. 
  • V Nizozemsku se 17 miliony obyvatel je na doživotí odsouzeno 90 lidí a v 83milionovém Německu pak 140.

Komentáře

Hlavní zprávy

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek