metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 11 °C

Pondělí, 25. října 2021. Svátek má Beáta.
Zbyněk Prokop zabil své dva spolubydlící. Nyní ho čeká doživotí. | foto: ČTK

Neuklidíš? Tak tě zabiju! Pořádkumilovný vrah dostal doživotí

  11:43
Své dva spolubydlící brutálně zabil. Tvrdí, že tak učinil, protože to byli bordeláři. Nyní soud rozhodl poslat pětadvacetiletého Zbyňka Prokopa na doživotí do cely. Mladý vrah verdikt neunesl.

Doživotí dostane pětadvacetiletý Zbyněk Prokop, který v lednu zabil své dva spolubydlící v krčském bytu. Rozhodl o tom dnes nepravomocně Městský soud v Praze. Podle rozsudku Prokop zabíjel kvůli nepořádku, který nechtěli spolubydlící uklidit. Právě binec v bytě rozpoutal mezi spolubydlícími hádkum, kterou se Prokop rozhodl ukončit jednou provždy. Svého devatenáctiletého kamaráda bodl kuchyňským nožem hluboko do břicha, čímž mu způsobil značná zranění a vnitřní krvácení.

Dívku vrah uškrtil

Stejně starou dívku pak svázal a uškrtil. Poté Prokop začal "pořádně uklízet" a svým obětem ukradl mobilní telefony, notebooky, mp3 přehrávače, peněženky a platební karty, ze kterých později vybral peníze. Policie mladého vraha dopadla několik dní po vraždě ve Zlínském kraji. 

Přestože kriminalisté zvažovali variantu, že mladík se dvojice zbavil proto, že jej v bytě přistihli při krádeži, rozsudek nakonec potvrdil, že k vraždě došlo právě kvůli nepořádku. Znalci z tohoto důvodu oznařili Prokopa jako těžko zařaditelného zpět do společnosti a soud tak rozhodl o doživotním trestu. Pro doživotí se státní zástupkyně rozhodla také kvůli způsobu vraždy. Útok na spolubydlícího označila za nesmyslný a vraždou dívky se podle ní Prokop chladnokrevně zbavil svědka.

Prokop je citově lhostejný

Soudní znalci z oboru psychologie a psychiatrie o Prokopovi řekli, že je citově lhostejný vůči jiným lidem a lítost cítí pouze vůči sobě. Trpí poruchou osobnosti, která se nedá léčit, a výhled na společenskou nápravu je mizivý. Také prý hrozí velké nebezpečí, že své jednání bude opakovat.

Doživotní trest

  • V českých věznicích je nyní 46 lidí pravomocně odsouzených na doživotí, z toho jsou tři ženy. 
  • Z evropských zemí má podle agentury ANSA nejvíce vězňů odsouzených k doživotnímu trestu vzhledem k počtu obyvatel jedenáctimilionové Řecko, kde jich je asi tisícovka. 
  • V Itálii se zhruba 60 miliony obyvatel je 1600 doživotních vězňů. 
  • V Nizozemsku se 17 miliony obyvatel je na doživotí odsouzeno 90 lidí a v 83milionovém Německu pak 140.

Komentáře

Hlavní zprávy

Střelci Alecu Baldwinovi se na place zhmotnila noční můra. Připomněla i filmovou Vránu

vydáno 24. října 2021  18:46

Do natáčení hollywoodského hitu se někdy vloudí tragédie. Které jsou nejznámější?  celý článek

Není to jen radost. O odvrácené straně mateřství si teď můžete přečíst také knížku

vydáno 24. října 2021  9:05

Upřímný mateřský blog si před třemi lety založila Tereza Maroušková. Působí na Instagramu jako Nas*aná máma a poodkrývá odvrácenou stranu mateřství...  celý článek

Pojeďte s námi na výlet. Nádraží Jedlová. Penzion (nejen) pro šotouše

vydáno 23. října 2021  11:43

Poznávat krajinu lze všelijak. Jsou výlety, ke kterým stačí jenom jízdenka na vlak, který vás bez složitého trmácení dopraví rovnou téměř do pokoje.  celý článek

Skoncovat s manželstvím jde i kladivem. Na Netlixu je to navíc zábava

Strážce streamu
vydáno 22. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Věčně rozhádaný manželský pár vyrazí na odlehlou chatu s cílem zabít jeden druhého, shrábnout životní pojistku svého protějšku a žít si poklidně dál jako...  celý článek

Vaše fotky z Prahy