metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián

Dalších 5 fotografií v galerii
Šimáčkova 1452/14 Holešovice | foto: Pražské službyMetro.cz

Nevábných černých skládek je víc. A to zejména u popelnic

  16:00
Loni skončilo na chodnících a v příkopech o 390 tun víc odpadků než v roce 2019.

Během pandemie produkují Pražané mnohem více smetí než před ní. Důkazem je podle Pražských služeb, největší svozové společnosti v metropoli, rekordní návštěvnost sběrných dvorů. Došlo však i na masivní rozmach černých skládek. Výčet nejvíce nechvalně proslulých míst získal deník Metro.

Focení odpadků

  • Že jsou povalující se odpadky v ulicích pro čtenáře Metra velké téma, dokládá také mnoho fotek odpadků, které nám zasíláte do Metro hlídače.
  • Trápí vás něco ve vašem okolí? Neopravený chodník, nepořádek či chybějící koš? Užili jste si piknik nebo fotbálek s přáteli? Viděli jste havárii? Pošlete nám MMS nebo využijte náš formulář. Vaše fotografie se objeví na webu Metro.cz, z vašich zpráv uděláme noviny.

„V hlavním městě jsou samozřejmě desítky míst, kde takřka s železnou pravidelností vznikají černé skládky. Popelnicová a kontejnerová stání na tříděný odpad neslouží k odkládání nadměrného odpadu, ačkoli se tak stále děje. V roce 2020 skončilo v ulicích 7516 tun odpadu, což je téměř o 390 tun více než v předchozím roce. Tento problém umocnila i koronavirová pandemie,“ říká pro deník Metro mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Mezi vytipované oblasti patří například ulice Pod Kavalírkou v Košířích, smíchovská ulice Na Skalce, náměstí Na Santince v Dejvicích či křižovatka Kyjevské a Dejvické ulice v Bubenči. Popeláře pravidelně čeká u popelnic „nadílka“ také na Zbraslavi či v Uhříněvsi.

Konečnou destinací pro objemné nepotřebné věci a vysloužilé předměty by přitom měly být sběrné dvory. Ty sice loni navštívilo 210 tisíc lidí, což je o desítku tisíc lidí víc než předloni, problém s odhazováním odpadu vedle popelnic však neustal.

Mezi lidmi navíc stále koluje mýtus o tom, že jej popeláři musí odvézt. „To není úplně pravda, často to navíc není možné. Úklid v okolí popelnicového stání na směsný odpad má na starosti vlastník či správce objektu, ke kterému stání náleží. O čistotu v okolí kontejnerů na tříděný odpad se starají svozové společnosti prostřednictvím samostatných úklidových posádek,“ vysvětluje Mana. „Je ale nutné zmínit, že odkládání odpadu v okolí nádob je zakázáno,“ doplňuje Mana.

Jarní měsíce jsou obdobím, kdy mívají pracovníci sběrných dvorů napilno. Na nárůstu počtu černých skládek mělo proto v loňském roce lví podíl také jejich přechodné uzavření, a to přesně v době, kdy byli lidé více doma a uklízeli jako diví. Když se dvacítka sběrných dvorů mohla na konci loňského března opět otevřít, nastala další extrémní situace. Před dvory, otevřenými ve speciálním omezeném režimu, se tvořily dlouhé fronty.

Komentáře

Hlavní zprávy

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek