metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 12 °C

Sobota, 16. října 2021. Svátek má Havel.

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nevěřte všem inzerátům na internetu, varuje znovu ČOI

  20:02
Chcete koupit karavan z druhé ruky? Pozor na podvodníky. V Evropě zhoršující se epidemická situace může lidi motivovat k nákupům obytných vozů či karavanů. Toho ale využívají podvodníci, kteří nabídku poměrně levného vozidla z druhé ruky vyvěsí na běžný inzertní server a čekají, až se někdo chytne a pošle jim za neexistující auto na účet tisíce eur.

„Jedny české manžele nedávno zlákala vidina staršího karavanu za 5000 eur, tedy asi 130 tisíc korun. Chtěli udělat radost na léto sobě i svým dětem. Písemně komunikovali s autorem nabídky zveřejněné na běžném českém inzertním serveru, e-mailem obdrželi vyplněný technický průkaz, fakturu a kupní smlouvu, jejíž scan podepsali a poslali zpět. Jenže po zaplacení bankovním převodem se dodání karavanu údajně ze Skandinávie nedočkali. Komunikace ustala, vše byl podvod,“ uvádí jeden z případů Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra při ČOI.

Podvodník také tvrdil, že jím určená přepravní společnost funguje jako úschovna pro zaplacenou částku – zaslaná částka prý bude držena až do okamžiku předání vozu. Jenže tohle je další trik.

Jiné podvody se mohou týkat ubytovacích služeb. Podvodníci nabízejí na inzertních serverech pronájem apartmánů, a to údajně přes službu Airbnb. Přitom s touto značkou nemá nabídka nic společného. Myslete na to, že ubytování přes Airbnb probíhá vždy přes stránky této ubytovací platformy. Spotřebitel odešle peníze na uvedený účet, ale když se dostaví do ubytovacího zařízení, zjistí, že ho tam nikdo nečeká a že o své peníze přišel. 

Pomoc

  • Nejen při nákupu zboží, ale i při zařizování dovolené přes internet je tedy potřeba být obezřetní a ověřovat, na jakou nabídku člověk reaguje a s kým může mít tu čest.
  • Síť ESC bezplatně pomáhá spotřebitelům řešit spory s podnikateli z jiných zemí EU, Velké Británie, Norska a Islandu. Podává také informace o právech spotřebitelů na jednotném evropském trhu. Je financováno Evropskou komisí a zúčastněnými státy. Více na webu Evropskyspotrebitel.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Figurky z kaštanů umějí být zlověstné. Netflix vyvařil severské detektivky

Strážce streamu
vydáno 15. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na místě činu v jednom z dánských lesů se najde ručně vyráběná figurka ze sirek a kaštanů. Na základě téhle snadno přehlédnutelné stopy pak na první...  celý článek

Dva dny, dvanáct jízd zdarma. Zkusil jsem novinku Lítačky

vydáno 15. října 2021  11:12

Rekola i Nexbike nové uživatele v řadě věcí překvapí. Máme pro vás pár tipů. Vyzkoušeli jsme je na vlastní kůži.  celý článek

V potírání hazardu Praha stále tápe. Ten bují na okraji české metropole

vydáno 15. října 2021  10:01

Znamená nulová tolerance gamblingu jeho úplnou nedostupnost? Vyhláška odčerpává z rozpočtů radnic stovky milionů.  celý článek

Polovina mediků si během studia nezkusila ošetřit chirurgickou ránu. Říká to čerstvý absolvent lékařské fakulty

vydáno 15. října 2021  9:06

Výuka trpí. Studenti lékařských fakult se nedostanou k pořádné praktické výuce. Do praxe odcházejí „nešikovní“. Ke škodě své i pacientů. Tvrdí to Jakub...  celý článek

Vaše fotky z Prahy