metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 8 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.
Jan Říha při jedné ze svých dobrodružných cest.
Další 1 fotografie v galerii
Jan Říha při jedné ze svých dobrodružných cest. | foto: Facebook Jana ŘíhyMetro.cz

Nevidomý Jan Říha se chystá na osmitisícovku

20. května 2015  5:37 Pavel Urban Metro.cz
Známý dobrodruh Jan Říha pořádá o víkendu charitativní běh Od nevidím do nevidím. Na podzim chce pokořit šestou nejvyšší horu světa Čo Oju.

Od nevidím do nevidím

Výtěžek z akce putuje na konto Dětského domova Sázava

  • Dětský závod startuje v 9.40 hodin, registrace bude probíhat už od devíti. O hodinu později se otevře registrace na trasy 5,5 a 12,5 kilometru, který začne v 11.15 hodin. Registrovat se můžete i na webu odnevidimdonevidim.cz
  • Startovné vyjde na 100 korun, hendikepovaní závodníci mají start zdarma.
  • V rámci doprovodného programu bude na náměstí skákací hrad, horolezecká stěna a k zapůjčení také koloběžky.
  • Z Prahy jede do Stříbrné skalice přímé autobusové spojení. Linka 382 odjíždí z Hájů.

Stříbrná skalice nedaleko Prahy ožije v sobotu 23. května dobročinnou akcí. Už loni se na start běhu vydalo téměř padesát účastníků a podpořili tak Dětský domov Sázava. Tam poputuje výtěžek ze závodu také letos, přičemž startovné činí sto korun.

„Pokud chtějí lidé přispět více, určitě můžou. Myslím, že děti budou mít radost,“ říká jeden z organizátorů běhu Od nevidím do nevidím Jan Říha.

Známý sportovec se loni vydal přímo na trať, letos ho ale čekají právě organizační povinnosti. „Určitě ale pak budu v cíli, abych se s účastníky pobavil a podal s s nimi ruku,“ usmívá se Říha.

Ten spolu s Radkou Brothers připravil hned tři trasy. Tu nejkratší pro děti, která měří přesně jeden kilometr. Dospělí si pak můžou vybrat ze dvou vzdáleností. Buď zdolají 5,5 kilometru, ti odvážnější pak 12,5 kilometru. Kategorie jsou rozděleny na muže a ženy.

„Nejde o závod jako takový, ale spíše o tu charitativní část akce. Ale samozřejmě budou připraveny nějaké odměny,“ dodává Říha.

Odvážný horolezec se ale stíhá angažovat i v dalších aktivitách. V září chce s týmem, který loni doprovázel Radka Jaroše na K2, vylézt na svou první osmitisícovku. Čeká ho 8201 metrů vysoká Čo Oju.

„Oslovili mě sami. Ale uvidíme, jak to tam vlastně bude po těch zemětřeseních vypadat,“ podotýká sportovec, který tak přijal další horolezeckou výzvu. Na nevšední expedici by se měl Říha vydat 1. září.

Vizitka Jana Říhy

Narodil se s vadou zraku.

  • Na základní škole se věnoval lyžování, plavání a atletice. Pak se vyučil na odborném učilišti pro zrakově postiženou mládež. Pracuje v Kanceláři prezidenta republiky.
  • V rámci projektu Schody do nebe chce vylézt na sedm nejvyšších vrcholů sedmi kontinentů (Seven Summits).
  • V osmatřiceti letech už má za sebou tři z nich: Kilimandžáro, Elbrus a Aconcaguu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kutilové, odhadování počasí podle oblohy berte s rezervou

vydáno 14. dubna 2021  18:04

Meteorologie to má s námi složité. Ve středu se už chystáme na víkend na chatu. Podle předpovědi by mělo být krásně. To se pak divíme, že o víkendu musíme...  celý článek

A to víte, že...? Zábavné statistiky mizí z metra. Jsou považovány za reklamní smog

vydáno 14. dubna 2021  6:19

Technické údaje a statistiky z provozu MHD se objevily v rámečcích ve vagonech již v roce 2014. Nyní ustupují.  celý článek

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Vaše fotky z Prahy