metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 25 °C

Sobota, 31. července 2021. Svátek má Ignác.

Další 1 fotografie v galerii
Jan Říha při jedné ze svých dobrodružných cest. | foto: Facebook Jana ŘíhyMetro.cz

Nevidomý Jan Říha se chystá na osmitisícovku

  5:37
Známý dobrodruh Jan Říha pořádá o víkendu charitativní běh Od nevidím do nevidím. Na podzim chce pokořit šestou nejvyšší horu světa Čo Oju.

Od nevidím do nevidím

Výtěžek z akce putuje na konto Dětského domova Sázava

  • Dětský závod startuje v 9.40 hodin, registrace bude probíhat už od devíti. O hodinu později se otevře registrace na trasy 5,5 a 12,5 kilometru, který začne v 11.15 hodin. Registrovat se můžete i na webu odnevidimdonevidim.cz
  • Startovné vyjde na 100 korun, hendikepovaní závodníci mají start zdarma.
  • V rámci doprovodného programu bude na náměstí skákací hrad, horolezecká stěna a k zapůjčení také koloběžky.
  • Z Prahy jede do Stříbrné skalice přímé autobusové spojení. Linka 382 odjíždí z Hájů.

Stříbrná skalice nedaleko Prahy ožije v sobotu 23. května dobročinnou akcí. Už loni se na start běhu vydalo téměř padesát účastníků a podpořili tak Dětský domov Sázava. Tam poputuje výtěžek ze závodu také letos, přičemž startovné činí sto korun.

„Pokud chtějí lidé přispět více, určitě můžou. Myslím, že děti budou mít radost,“ říká jeden z organizátorů běhu Od nevidím do nevidím Jan Říha.

Známý sportovec se loni vydal přímo na trať, letos ho ale čekají právě organizační povinnosti. „Určitě ale pak budu v cíli, abych se s účastníky pobavil a podal s s nimi ruku,“ usmívá se Říha.

Ten spolu s Radkou Brothers připravil hned tři trasy. Tu nejkratší pro děti, která měří přesně jeden kilometr. Dospělí si pak můžou vybrat ze dvou vzdáleností. Buď zdolají 5,5 kilometru, ti odvážnější pak 12,5 kilometru. Kategorie jsou rozděleny na muže a ženy.

„Nejde o závod jako takový, ale spíše o tu charitativní část akce. Ale samozřejmě budou připraveny nějaké odměny,“ dodává Říha.

Odvážný horolezec se ale stíhá angažovat i v dalších aktivitách. V září chce s týmem, který loni doprovázel Radka Jaroše na K2, vylézt na svou první osmitisícovku. Čeká ho 8201 metrů vysoká Čo Oju.

„Oslovili mě sami. Ale uvidíme, jak to tam vlastně bude po těch zemětřeseních vypadat,“ podotýká sportovec, který tak přijal další horolezeckou výzvu. Na nevšední expedici by se měl Říha vydat 1. září.

Vizitka Jana Říhy

Narodil se s vadou zraku.

  • Na základní škole se věnoval lyžování, plavání a atletice. Pak se vyučil na odborném učilišti pro zrakově postiženou mládež. Pracuje v Kanceláři prezidenta republiky.
  • V rámci projektu Schody do nebe chce vylézt na sedm nejvyšších vrcholů sedmi kontinentů (Seven Summits).
  • V osmatřiceti letech už má za sebou tři z nich: Kilimandžáro, Elbrus a Aconcaguu.

Komentáře

Hlavní zprávy

My nic, my muzikanti. Agentura stojany nevlastní, majitelé konstrukcí jsou totiž jinde

vydáno 31. července 2021  11:11

Radnice v pražských Kunraticích likvidovala načerno postavené reklamní stojany na katastrálním území městské části. Nespokojení nejsou jen kunratičtí...  celý článek

Jsou seriály ze světa Marvelu zbytečné? Po Lokim už nikoliv

Strážce streamu
vydáno 30. července 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Psát Strážce streamu o letošních marvelovských seriálech nemá smysl, protože si své fandy a pochvalné kritiky bez problému najdou tak jako tak. Tohoto...  celý článek

Politické trafiky na Žižkově nerozdávají. Radnice Prahy 3 se opět chlubí nejmenším rizikem korupce

vydáno 30. července 2021  6:00

Antikorupční webová platforma Hlídač státu letos opět udělovala vysvědčení městským samosprávám. Úspěch opět slaví radnice třetí městské části. Transakce...  celý článek

V oblékání Češi neprohrají. Za módní lúzry jsou Francouzi

vydáno 29. července 2021  18:08

Na letošní nové uniformy Českého olympijského týmu kombinující staročeské a japonské prvky se sype jeden negativní komentář za druhým. Stejně jako na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy