metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 2 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Větší foto
Směrovky jsou vidět u střechy P+R v Chlumecké ulici. | foto: Magistrát hlavního města PrahyMetro.cz

Nevkusná reklama? Parkovací dům na Černém Mostě „zdobí“ kvůli úlitbám

  7:52
Na východě hlavního města přibude už za pár týdnů několik set parkovacích míst. První prosincový den se totiž na Černém Mostě otevře nový parkovací dům, který bude fungovat v režimu P+R. Svoji kapacitou půjde o zatím největší kryté parkoviště pro dojíždějící na okraji Prahy. Podle místních ale nová budova prosluje nejspíš také kvůli reklamě.

„U střechy budovy visí v obou směrech, tedy na Horní Počernice i do centra, podivně vypadající reklama. Dalo by se říct, že je to něco mezi malými billboardy a směrovkami. Docela by mě zajímalo, zda to z té budovy po otevření zmizí. U dočasných reklamních plachet jako Metrostav a podobně to předpokládám automaticky,“ říká pro deník Metro čtenář František Brož.

O tom, zda reklama na hobby market, pobočku nábytkářského řetězce a velkoobchod s potravinami z budovy P+R na konci listopadu zmizí, se diskutuje i na facebookovém profilu náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra. Ten se na sociálních sítích totiž před pár dny chlubil fotografiemi z kontrolního dne na stavbě parkovacího domu. Fotky, kde by byly zmiňované směrovky vidět, ale v galerii náměstka pro dopravy chyběly. Reklamu, která podle několika diskutujících bije do očí, nakonec okomentoval sám náměstek. „Umístění bylo podmínkou pro prodej pozemku ze strany obchodních center,“ obhajoval reklamu Scheinherr.

Vizuální smog
Omezování množství reklamy u cest je v hlavním městě v posledních letech velké téma. V rámci boje s takzvaným vizuálním smogem odstraňuje magistrát nejen nelegální plochy, ale také takzvaný navigační systém na poslední kilometr. Jde o komerční směrovky s názvem obchodů či různých provozoven, které motoristy navádějí až k jejich vchodům, respektive na jejich parkoviště. Deník Metro se proto obrátil na náměstka pro dopravu s otázkou, proč na jednom konci Prahy směrovky magistrát odstraňuje, zatímco na své vlastní budově je rovnou zakomponoval do projektu. Směrovky se totiž nacházely již na dřívějších vizualizacích.

„Umístění navigační tabule na fasádě P+R Černý Most byly požadavkem firem, které jsou zastíněné parkovištěm. Jejich rozsah a vzhled byl ukotven ve vydaném územním rozhodnutí i ve smlouvě o spolupráci uzavřené mezi Prahou a těmito subjekty,“ upřesnil pro deník Metro Scheinherr. Původně měl být podle něj na místě směrovek o něco větší billboard. „Ale povedlo se nám domluvit pouze nápisy u střechy parkoviště. Byly to podmínky pro získání pozemků a souhlasů k napojení do křižovatky. Bez toho by se parkoviště nepostavilo,“ dodává Scheinherr.

Dobré a špatné směrovky
Odstraňování cedulí od silnic má v Praze na starosti radní pro správu majetku Jan Chabr. Podle údajů, které deníku Metro před časem poskytl, dosud zmizela z pozemků u cest více než polovina nosičů umístěných na třech stovkách sloupů. Firmy, které tyto reklamní poutače v pražských ulicích živí, na magistrát v posledních měsících několikrát veřejně apelovaly, aby jim nebral jejich živobytí. Město totiž od cest odstraňuje nejen všemožné reklamní cedule a nápisy, ale také již zmiňované směrovky v rámci navigačního systému „na poslední kilometr“. Ty jsou ale, na rozdíl od směrovek na budově P+R Černý Most, umístěné na sloupech.

„Mnohdy se ovšem jedná o navigační systém, který případně může nahradit selhávající navigace v mobilu či autě,“ říká Jan Eisenreich ze společnosti Směrové Tabule.cz. Ta patří k výhradním pronajímatelům směrových tabulí v hlavním městě a stejně jako konkurenti má umísťování cedulí například na lampy zakázáno.

Reklamní plochy v centru
Magistrát loni na podzim schválil přísnou vyhlášku, která má reklamní smog na jejím území omezit na minimum. Ta se však směrovek adresně přímo netýká. Vyhláška začala platit začátkem října, a to především pro širší centrum města. Omezení reklamy má být uplatňováno nejenom u budov v památkově chráněném historickém jádru Prahy, ale i u čtvrtí v jeho okolí. Jestli jsou plachty umístěné na správném místě, kontrolují v těchto dnech úředníci magistrátu. Za porušení nařízení mohou ukládat až dvoumilionové pokuty.

„Chystáme se psát i inzerentům, kteří mají reklamu na zmiňovaných plachtách, protože věříme, že nechtějí svoji značku spojovat s ilegální plochou,“ poznamenala koordinátorka pro vizuální smog Magistrátu hlavního města Prahy Kristýna Drápalová.

S nelegální reklamou v ulicích bojuje nejen Drápalová s Chabrem, ale i radní pro oblast památkové péče Hana Třeštíková nebo primátor Zdeněk Hřib. Ten v minulosti označil umisťování některých poutačů za reklamní terorismus.

„Veřejný prostor je sdílený a patří všem. Je naší povinností o něj pečovat, chránit ho a kultivovat. Nesmíme dovolit jeho výprodej pro reklamní účely. Není možné, aby fasády domů fungovaly jako nosiče pro svévolně umístěné reklamy. Takhle by se stal časem z Prahy jen jeden velký reklamní obal,“ píše na svém Facebooku Hřib.

P+R Černý Most

  • Až 886 nových parkovacích míst se otevře řidičům 1. prosince. O týden později pak začne magistrát stavět parkovací dům Nové Butovice pro bezmála 400 aut.
  • Parkovné na den bude činit 50 korun. Tuto částku považuje řada řidičů za nepřijatelnou. Magistrát argumentuje lukrativitou místa. Metrem do centra to z přilehlé stanice Černý Most trvá dvacet minut.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek

Kolegové na sebe mohou zjistit cokoli. U tiskáren se povalují i daňová přiznání nebo výplatní pásky

vydáno 7. února 2023  12:37

Nikdy nezjišťujte, koho vaši kolegové volili, kdy mají narozeniny a kolik berou. Je to neslušné. Přijít na to ale není zase až tak složité.  celý článek

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek