metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 18 °C

Pondělí, 3. srpna 2020. Svátek má Miluše.
ilustrační snímek
Větší foto
ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

„Nevoď na náš záhon psa, ať tam nejsou h***a.“ Letenský fantom chrání trávník před psy poezií

10. července 2020  10:18 Filip Jaroševský Metro.cz
Na stromy v ulici Jana Zajíce rozvěsil neznámý autor básně nabádající k ohleduplnosti.

„Nešlapej na trávník. Raději použij chodník! My jsme tu vysázeli kytky, tak nám tu neházej zbytky.“ „Nevoď na náš záhon psa, ať tam nejsou h***a.“ „Prosím, tak to pochop a odpadek do ruky uchop.“ Tak znějí rýmované nápisy na cedulkách, které neznámý poeta rozvěsil na stromy u čerstvých záhonů v ulici Jana Zajíce v Praze 7. Pátrání po autorovi cedulek, jež se staly hitem také na sociálních sítích, se však ukázalo jako složitý úkol. K jejich autorství se totiž nehlásí sousedé ani místní spolky. „Tvořivý básník se nám se svým záměrem rozvěsit cedulky neohlásil,“ říká pro deník Metro Tereza Stehlíková z tiskového odboru sedmé městské části.

Deník Metro nepochodil ani u koordinátorky sousedských spolků Michaely Šormové. Té sice nápisy nejsou proti mysli, rozhodně však nejsou dílem jejích spolupracovníků. Bezradný je také Ondřej Petr, jenž je členem spolku Sousedé U Studánky. A to i přesto, že je ulice Jana Zajíce v jeho rajonu. „Zkusím něco zjistit přes komunikační kanály našeho spolku,“ přislíbil Metru Petr.

Neznámý autor však nemá pouze příznivce. Ve facebookové skupině Letenská parta, kde se fotografie cedulek objevily před pár dny, lidem vadí například pasivní agresivita vůči pejskařům. „Kdo by tam do toho úzkého pruhu asi schválně šlapal? Pes to nepošlape a slušní lidé hovínko seberou. Ignoranti naopak psí trus nechají – cedulka necedulka,“ napsala k fotografiím uživatelka Marta Lurchers.

Stromy i trávníky v Praze 7 kvůli zvýšenému počtu psů skutečně trpí. Právě psí moči před časem padl za oběť vzrostlý jasan ztepilý, jenž se stal oblíbeným záchodem čtyřnohých mazlíčků v Čechově ulici na Letné. Venčený pes totiž podle dendrologů při značkování v podstatě strom kyselou močí popaluje a rozleptává tak jeho kmen a kořenový systém. Pro takový jasan, jaký rostl na Letné, se tak frekventované venčení blízko něj stalo v podstatě rozsudkem smrti.

Před neukázněným chováním některých pejskařů varují také samotné radnice. Nové plakátky s kálejícím psem a upozorněním, že je dobré neponechávat v rámci zdraví občanů exkrementy na chodnících, rozvěsila na svém území před několika dny Praha 15. Známá je také kampaň Prahy 3 s názvem Žižkov není šiškov nebo samolepky na koších na většině území metropole. Cedule prosící pejskaře o úklid má na svém území rozmístěny také například Praha 7, 8 nebo 10. Úklid po psech z rozpočtu hlavního města každý rok odčerpává miliony korun. 

Komentáře

Hlavní zprávy

RESTART: Šéf Středočeského inovačního centra věří v nové technologie

Marek Špok Restart
vydáno 3. srpna 2020  18:45

Zkušený obchodník i manažer Marek Špok se stal v listopadu 2019 ředitelem Středočeského inovačního centra (SIC). Tehdy ještě netušil, co přinese letošní...  celý článek

Veslování bolí, proto u něj hodně lidí nevydrží, říká Ondřej Synek

Ondřej Synek
vydáno 3. srpna 2020  15:51

Místo závodění na olympijských hrách v Tokiu jsme českého skifaře Ondřeje Synka potkali na paddleboardu na Máchově jezeře. Pětinásobný mistr světa a...  celý článek

Vydejte se do pohádky nebo po stopách Járy Cimrmana

Zámek Červená Lhota
vydáno 3. srpna 2020  5:37

Česká Kanada nabízí památky, krásnou přírodu i spoustu zajímavostí. Máme pro vás pár tipů.   celý článek

Pánové, větrejte dírkami i kotníky. Také v létě můžete nosit elegantní boty

Tyhle polobotky vznikly v Americe po 2. světové válce. Tehdy...
vydáno 2. srpna 2020  13:23

Deník Metro poradí, v jakých botách vám bude fajn i v tropických dnech.   celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám