metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 3 °C

Sobota, 23. února 2019. Svátek má Svatopluk.
Budova České národní banky.
Budova České národní banky. | foto: ČNB

Nevýhodné úvěry končí

1. června 2018  17:50 Pavel Urban Metro.cz
Z úvěrového trhu zmizí společnosti, které nedostaly licenci od České národní banky.

Včera skončilo přechodné období, kdy úvěrové společnosti mohly poskytovat bez licence služby v oblasti bankovních a nebankovních úvěrů. Nyní tak mohou činit jen firmy, které licenci od ČNB obdržely.

Co musely společnosti splnit? Musí mít kapitál 20 milionů korun, být schopny prokázat peníze a mít důvěryhodné vedení. Nejčastější nedostatky byly podle ČNB v neúplnosti žádosti, nedostatcích v obchodním plánu či v návrhu vnitřních předpisů upravujících pravidla a postupy nebankovního poskytovatele.

Počet oprávnění

  • Ze 108 žadatelů, kteří žádost podali v přechodném období, bylo k 30. květnu uděleno ze strany ČNB oprávnění k činnosti nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru 84 subjektům.

Jak nová situace s úvěrovým trhem podle odborníků pohne? „Lze očekávat, že spotřebitelé, kteří se v minulosti obraceli na společnosti, jež již nezískaly k poskytování spotřebitelských úvěrů licenci, budou hledat jiné formy financování. Jaká bude reálná situace na trhu, budeme moci vyhodnotit až s odstupem času,“ říká produktový manažer ČSOB Jan Kiška.

Podobný pohled má Helena Brychová, vedoucí vzdělávacích projektů České bankovní asociace. „K pročištění trhu regulace vstupu do odvětví a nastavení obdobných pravidel pro dříve neregulované subjekty přispět může, není to však opatření, které by dokázalo na straně spotřebitelů vymýtit poptávku po úvěrech, jež některé z pravidel splňovat nebudou. Přísnější požadavky možná ostřeji vymezí hranici mezi spotřebiteli, kteří na úvěr dosáhnou, a těmi, kteří ne, což ale nijak neřeší situaci těch, kdo v danou chvíli úvěr potřebují. Regulace sama vzniku šedých zón nezamezí,“ říká k celé věci Brychová.

Podle mluvčí ČNB Denisy Všetíčkové se poskytování úvěrů bez licence nevyplatí. „Zákon o spotřebitelském úvěru je nastaven tak, že poskytování těchto úvěrů bez licence lze do jisté míry označit za ekonomicky mimořádně nevýhodné. Pokud takový neoprávněný poskytovatel bude zjištěn, čeká ho nejen značná veřejnoprávní správní sankce, ale i ten důsledek, že takový úvěr není úročen a k jiným ujednáním o platbách na spotřebitelský úvěr se nepřihlíží,“ vysvětluje Všetíčková. Jedna půlmilionová pravomocná pokuta za nelegální poskytování úvěru už dokonce padla.

Má-li však klient platný úvěr u společnosti, která nyní nedostala oprávnění, musí ho doplatit za stávajících podmínek. Poskytovatele ale vždy může klient prověřit v registru ČNB.

Náročná zkouška

  • Každý poskytovatel spotřebitelského úvěru musel či musí složit náročnou zkoušku.
  • Ta obsahuje otázky z detailní znalostí nového zákona o spotřebitelském úvěru, ale i dalších zákonů, ekonomických a právních pojmů. Dvěma základními typy zkoušek jsou spotřebitelské úvěry na bydlení a jiné než na bydlení.
  • „Zkouška se skládá z teoretické části, kterou tvoří 92 náhodně vybraných otázek. Uchazeč vybírá ve zkušebním testu ze čtyř možných odpovědí, kdy tři čtvrtiny otázek mají jednu správnou odpověď a čtvrtina jednu nebo více správných odpovědí. Praktická část má rozsah tří náhodně vybraných případových studií, které mají pět podotázek pro kontrolu rozsahu dovedností na prokázání odborných dovedností,“ vyjmenovává Hana Vaněčková, mluvčí Modré pyramidy.
  • Pro splnění zkoušky běží přechodné období, které končí 30. listopadu 2018.

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám