metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 3 °C

Úterý, 30. listopadu 2021. Svátek má Ondřej.
Newmanová vrátila chodce na Times Square. | foto: Profimedia.cz

New York by si zasloužil méně aut a rozvoj lodní dopravy, myslí si host festivalu reSITE

  11:33
Dnes v Praze startuje reSITE, festival zaměřený na problematiku života ve městech. Do roku 2007 hrála v New Yorku prim auta. Teď se těší stejné pozornosti i chodci a cyklisté. Svůj podíl na tom má také Margaret Newmanová. Vystudovaná architektka patří mezi významné hosty, kteří na reSITE letos dorazí.

Do konce loňského roku jste pracovala jako vedoucí štábu Odboru dopravy města New York. Můžete tu pozici trochu přiblížit?
Radila jsem vládní komisařce při vytváření strategie odboru, pomáhala jí s každodenní agendou a dohlížela na zaměstnance. Do mé kompetence patřil i dohled nad Útvarem městského designu aumění stejně jako řízení velkých projektů městského plánování, designu adopravy. Byla jsem ve spojení s kanceláří starosty a dalšími městskými institucemi. Realizovala jsem starostovu politiku.

Vytvářela jste Manuál designu ulic pro New York. O co se opírá?
Zavedl designové standardy pro stavbu a design uliční krajiny pro celý New York. Zahrnuje geometrické uspořádání ulic a chodníků, materiály, osvětlení či městský mobiliář. Vznikl v roce 2009 jako první ucelený dokument svého druhu v USA.  

Odkdy klade New York důraz na práva chodců?
Od roku 2007, změna nastala za starosty Bloomberga. Do té doby byly na úkor chodců a cyklistů upřednostňovány potřeby automobilistů. 

Margaret Newmanová

Margaret Newmanová
  • Je výkonnou ředitelkou newyorské Městské umělecké společnosti.
  • Společnost hájí inteligentní územní plánovaní v New Yorku.
  • Dříve pracovala jako vedoucí štábu Odboru dopravy města New York.
  • Zde zajišťovala vedení velkých projektů včetně plánů na zásadní přestavbu Times Square.

Jak je na tom podle vás New York s rovnováhou různých dopravních prostředků? Co byste měnila?
Jsem pro menší počet aut vulicích a pro více prostoru, který by byl vyhrazen výhradně autobusům a cyklistům. Také lodní doprava by si zasloužila větší zastoupení.

Jak úspěšný je projekt revitalizace opuštěných prostranství, která se na návrh neziskových organizací mění v živá místa?
Enormně úspěšný. Od jeho spuštění v roce 2007 do něj bylo přijato 59 prostranství. Po sedmi letech jeho fungování máme na stole více žádostí, než je
v našich silách zpracovat a financovat.

Jak moc je agenda Odboru dopravy ovlivněna přáními běžných Newyorčanů?
Většina návrhů je mixem návrhů profesionálů a běžných Newyorčanů. Zástupci občanských sdružení, volení zástupci, kancelář starosty ajednotlivci hodnotili všechny projekty, které odbor realizoval. Je téměř nemožné něco v New Yorku navrhnout či postavit bez toho, aby se ktomu veřejnost vyjádřila. 

Od tohoto roku jste výkonnou ředitelkou Městské umělecké společnosti. Co je náplní její činnosti?
Společnost byla založena už v roce 1893 a její náplní je přispět k tvorbě městského prostředí, v němž se dobře žije. Kvalitu zastavěného prostředí měří podle úrovně městského plánování, designu, ochrany památek a také zuměleckého hlediska.

Komentáře

Hlavní zprávy

Někomu stačí železo doplnit krvavým steakem nebo sýrem

vydáno 29. listopadu 2021  10:55

Když je málo kovů, stojí třeba výroba aut a dalších věcí. Jejich nedostatek trápí také zdravotníky. Mnozí lidé mají v těle nedostatek železa.  celý článek

Tady žádné domy nebudou. Paví vrch nezastaví kvůli dubům

vydáno 28. listopadu 2021  11:34

Stavět? Nestavět? Odolávat je pro městské části někdy nesnadné. Za poslední půlrok dala Praha 5 několikrát stopku výstavbě v zeleni.  celý článek

„Hadí směs je tajná, hlídáme si složení jako recept becherovky“

vydáno 28. listopadu 2021  8:24

Český sklářský design má novou značku. Anna Jožová a Vlastimil Šenkýř, spolužáci z pražské UMPRUM, si řekli, že společné nápady zrealizují ve společné...  celý článek

„Většinu bytů kupujeme pro sebe. Virus mění trh“

vydáno 27. listopadu 2021  7:26

Činnost developerské firmy Sekyra Group sahá daleko za hranice hlavního města. U budoucí pražské čtvrti Smíchov City v páté městské části stavějí a budou...  celý článek

Vaše fotky z Prahy