metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Úterý, 7. prosince 2021. Svátek má Ambrož, Benjamin.

Větší foto
Robot pomůže, návštěvu lékaře ale nenahradí. | foto: Profimedia.cz

Než půjdete k doktorovi, můžete zkusit umělou inteligenci

  17:46
Dvě třetiny Čechů vyhledávají na internetu informace ke svému zdraví. To je v evropském měřítku poměrně vysoký podíl, který ale překonávají například Finové, ukázala analýza projektu Česko v datech.

Z údajů společnosti Google pak vyplývá, že mezi bolestmi Čechy nejčastěji zajímá bolest hlavy, mezi zažívacími potížemi průjem a mezi civilizačními chorobami nejčastěji hledají informace o stresu.

„Léčba Googlem“
Svěřit se on-line vyhledávači se svým zdravotním stavem má své výhody, ale také rizika. Jak odhalila harvardská studie, vyhledávání symptomů na internetu může být nepřesné, a dokonce nebezpečné. Špatná identifikace nemoci a následná samoléčba mohou spíše uškodit, než pomoci. Další četné studie navíc poukazují na to, že vyhledávání vlastní diagnózy na internetu může způsobovat úzkosti, a dokonce posedlost tímto jednáním, kterou vědci pojmenovali kyberchondrie.

Jak uvádí psycholožka Kateřina Lukavská z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze: „Konkrétně jde o nadměrné, nutkavé a nekontrolovatelné vyhledávání medicínských informací na internetu, které je motivované potřebou ulevit si od stresu či úzkosti způsobené starostmi o své zdraví. Pro jedince trpícího kyberchondrií představuje vyhledávání informací významnou časovou zátěž a postupně dochází k narůstání úzkosti a prohlubování problémů.“

Nabídne rychlou radu
Pomoci by mohla umělá inteligence, která už v dnešní době například umožňuje vytvářet takzvané chatboty. Tedy on-line průvodce určitou problematikou, kteří lidem usnadňují cestu k potřebným informacím. Na českém internetu od letošního jara funguje Medik Leo – chatbot, který uživateli položí několik otázek k celkovému zdravotnímu stavu a k problémům, jež člověka zrovna trápí. Skrze výběr odpovědí „Ano“, „Ne“ a „Nevím“ se uživatel dostane až k závěrečné zprávě, která napoví, o jakou diagnózu by mohlo jít. Zároveň mu Medik Leo doporučí návštěvu praktického lékaře nebo příslušného specialisty.

„Hlavní výhodou je, že chatbot vychází pouze z ověřených dat poskytnutých lékařskými týmy a datovými specialisty. Na základě informací od uživatele dokáže pokládat navazující otázky a vyhodnocovat odpovědi na ně. Tento proces se několikrát opakuje a díky tomu je podstatně přesnější a bezpečnější než běžné využívání internetových vyhledávačů.

„Rozhovor“ s chatbotem
V současnosti Medik Leo dokáže orientačně stanovit přes 600 různých diagnóz a rozpoznat více než 1200 symptomů. Celkově je pak schopen vyřešit 93 procent dotazů, se kterými se na něj lidé obrací,“ vysvětluje Markéta Filová, manažerka životního pojištění Generali České pojišťovny. Technologii lídr domácího pojistného trhu nasadil letos. Filová však upozorňuje, že „rozhovor“ s chatbotem slouží pouze k získání základních informací o možném onemocnění. V případě potíží by po něm vždy měla následovat návštěva lékaře.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ne každá skulina je bezpečná. Nemáte náhodou doma v kamnech sýkorku?

vydáno 7. prosince 2021  18:54

Podívejte se občas pozorně do systému vytápění. Komín z plynového kotle nebo z topení bez krycí mřížky se může stát pro zvířecího návštěvníka pastí....  celý článek

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Komerční sdělení

Komfortní bydlení díky revitalizaci. Proměňte svůj byt k nepoznání!

vydáno 7. prosince 2021

Balkony mají pro většinu z nás velký význam. Někdo je využívá k relaxaci, jiný tam pěstuje bylinky pro kulinářské zážitky v kuchyni a další může na...  celý článek

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vaše fotky z Prahy