metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Úterý, 3. srpna 2021. Svátek má Miluše.

Větší foto
ilustrační snímek | foto: MAFRA

Noc kostelů 2021. Tématem letošního ročníku je ekologie

  17:00
Od roku 2009, kdy se Noc kostelů v Česku konala poprvé, narostl počet z pouhých 25 na letošních více než 1000 míst.

Mají své osobité kouzlo a obvykle se do těchto míst běžný návštěvník nedostane. I proto se už potřinácté otevírají chrámy, kaple, křížové chodby, klášterní refektáře i rajské zahrady všem, kteří si tato místa a prostory chtějí „užít“ ve večerním čase.

Pro letošní Noc kostelů organizátoři vybrali motto ze Žalmu 104, podobně jako tomu bylo v roce 2020. V textu této duchovní biblické písně se nejen objeví slovo noc, ale také se zde zmiňuje les azvířata, takže je patrné, kam letošní Noc kostelů míří.

Novinka

Mobilní aplikace

 • Novinkou letošního ročníku je speciální aplikace pro Android Noc kostelů.
 • Připravili ji na brněnském biskupství, pomůže k snazší orientaci v programu.

Téma ekologie pořadatelé převzali od organizátorů z Vídně, odkud do Česka myšlenka akce právě v roce 2009 přišla. Nápad s ekologickým tématem vznikl loni, kdy se Noc kostelů měla konat 5. června, tedy na Mezinárodní den životního prostředí. Kvůli koronaviru se akce v Rakousku nakonec vůbec nekonala, a tak téma zůstalo na letošní rok. V Česku se Noc kostelů loni podařilo přesunout na 12. června, kdy ji tehdejší rozvolnění opatření umožnilo uspořádat.

Letošní akci opět budou provázet přísná bezpečnostní opatření. Všudypřítomná tak bude nejen dezinfekce rukou, pořadatelé žádají i o dodržování dalších zásad, jako je omezení fyzického kontaktu, a pokud možno nedotýkání se nikoho a ničeho.

Všichni návštěvníci by po celou dobu akce měli mít řádně nasazený respirátor či nanoroušku. Měli by mít u sebe doklad o platném negativním testu, potvrzení o prodělaném onemocnění či potvrzení o očkování.

Nabídka je velmi pestrá

V Praze se při Noci kostelů nabízejí programy pro děti, koncerty, workshopy, přednášky, komentované prohlídky bohoslužebných prostor, zvonic, varhanních kůrů a dalších míst, kam se obvykle návštěvník nedostane.

 • U vchodu do každého zapojeného kostela či sboru bude připravena dezinfekce rukou.
 • Programová brožura letos z časových důvodů k dispozici nebude, zato bude možné navštívit mnoho míst virtuálně díky streamování některých programů a přímému  vysílání TV Noe.
 • V Praze 4 v Hodkovičkách v kapli sv. Bartoloměje bude možné od 15.10 do 23.55 rozsvítit svíčku za své blízké.
 • Dát si svíčky požehnat můžete od 17 hodin v kostele sv. Anežky České a sv. patronů českých na Spořilově. Na stejném místě od 23 hodin vystoupí mužská vokální skupina 10men pod vedením uměleckého vedoucího Marka Rajnocha.
 • Sbor Alberta Schweitzera v Praze 4 nabídne od 19.00 koncert saxofonového kvarteta. Ke slyšení budou skladby od baroka až po současnost.
 • Sbor ČCE ve Vršovicích zve na výstavu ilustrací biblických postaviček pro děti.
 • Záběhlický kostel Narození Panny Marie nabídne prezentaci vybavení kostela, liturgických potřeb, Písma svatého a života farnosti.
 • Průvodci z řad členů sboru dřevěného evangelického kostela v Modřanské ulici v Braníku povyprávějí o budově i životu společenství původně provizorního kostela v bývalém vápencovém lomu na břehu Vltavy. Uvidíte také interaktivní výstavu Bible všemi smysly – můžete zalistovat Biblemi v mnoha jazycích, přivonět si k biblickým rostlinám, zjistit, co se píše o mandlích, česneku, olivách i dalších plodech.
 • Více na na nockostelu.cz

Komentáře

Hlavní zprávy

Průzkum deníku Metro. Zeptali jsme se vás, co říkáte na zdražení lístků na MHD

vydáno 3. srpna 2021  5:00

Od 1. srpna zdražily některé jízdenky. Zeptali jsme se vás, co si o tom myslíte. Šest nebo osm korun si nově připlácejí ti cestující, kteří byli zvyklí v...  celý článek

Brašnář z Dobrušky: Vyučil jsem se také u prvorepublikových mistrů

vydáno 2. srpna 2021  16:34

Na vlastní triko jede brašnář Pavel Matouš z Dobrušky už třináct let. Začínal aktovkami, postupně přidával opasky, peněženky a další kožené výrobky....  celý článek

Mimořádný úvodník: Jdeme za vámi do ulic!

vydáno 2. srpna 2021  15:54

Nebojte, to není výzva k revoluci. I když vlastně trochu ano. Začátkem července jsme vstoupili do 25. sezony vydávání deníku Metro, posílali jste nám...  celý článek

Deník nastávajícího otce? Ze zdánlivé banality se může vyklubat jeden z nejtěžších článků

vydáno 2. srpna 2021  14:06

Komedie Deníček moderního fotra zamíří do kin příští týden. O své „předotcovské“ postřehy se zatím na stránkách Metra dělí jeho redaktor Filip...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám