metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 18 °C

Pátek 7. října 2022. Svátek má Justýna

Nosek: Za Opencard by měli soudit Pavla Béma

  7:49
Radní se zbavují projektu, za který soudí jejich předchůdce. V kauze Opencard včera před vrchním soudem stanulo deset členů rady města včetně bývalých primátorů Bohuslava Svobody a Tomáše Hudečka.

Je to asi poprvé od roku 1945, kdy je před soudem člen nejužšího vedení města. Zatímco tehdy soudil mimořádný lidový soud kolaborujícího náměstka primátora Josefa Pfitznera, včera šlo o známé tváře z nedávné minulosti či současnosti.

Před sedmdesáti lety bylo všechno jasné, teď už to tak jednoznačné není. Politici odmítají, že svým rozhodnutím poškodili město. Podle obžalovaného exnáměstka primátora Josefa Noska by před soudem měl stanout Pavel Bém a­ jeho parta.

Obvinění postupně odmítli všichni bývalí radní. „Obžaloba je účelová a má jediný cíl – zdiskreditovat ty, kteří se pokusili vnést do systému v Praze nějaký řád. Stále ještě věřím v­ právní stát, a tím pádem i­ tomu, že budeme obžaloby zproštěni. Nepřipouštím si, že by nezávislý soud mohl rozhodnout jinak,“ uvedl bývalý primátor Bohuslav Svoboda.

Deset tehdejších radních, z­ nichž mnozí dodnes jsou zastupiteli hlavního města, mělo podle obžaloby v dubnu 2012 neoprávněně zvýhodnit firmu Haguess, když souhlasili s uzavřením dvou nových smluv o kartě Opencard. Metropoli tak prý způsobili škodu ve výši nejméně 24,9 milionu korun.

Nic podobného se nesmí opakovat

Tato částka je ale jen kapkou v pomyslném moři nákladů, které město utratilo za kontroverzní projekt. „Celkové náklady na kartu jsou 1,7 miliardy korun. Podobná věc se už nikdy nesmí opakovat,“ uvedla včera primátorka Adriana Krnáčová.

Město podle primátorky neinvestuje do karty ani korunu a příští týden slibuje představit systém Prague market, který by mohl Opencard nahradit.

Magistrát se navíc rozhodl horkého bramboru definitivně zbavit, kompletní správa jízdného v ­MHD včetně problematického projektu by měla nově spadat pod dopravní podnik.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kanibal a nekrofil z Netflixu svírá a zneklidňuje. Přesto se s ním těžko loučí

Strážce streamu
vydáno 7. října 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Desetidílná minisérie Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera je stejně tak znepokojivá jako řemeslně prvotřídní. Její úspěch ukazuje na tři evidentní věci....  celý článek

Nejen Češi si vykračují v botách pro královnu. Legendární obuv má i barefootovou verzi

vydáno 7. října 2022  12:39

Boty chelsea alias perka nebo štiblety proslavily Beatles. Teď jsou symbolem podzimní elegance.  celý článek

Prezidentský kandidát Karel Janeček: Dám lidem naději a energii měnit svět i vlastními silami

vydáno 7. října 2022  10:09

S Karlem Janečkem by na Hrad přišel prezident, pro kterého je zdravý životní styl základem jeho života. Matematik, ekonom, sociální reformátor, zakladatel...  celý článek

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek