metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 20 °C

Pondělí, 6. dubna 2020. Svátek má Vendula.

Nosek: Za Opencard by měli soudit Pavla Béma

2. září 2015  7:49 Robert Oppelt
Radní se zbavují projektu, za který soudí jejich předchůdce. V kauze Opencard včera před vrchním soudem stanulo deset členů rady města včetně bývalých primátorů Bohuslava Svobody a Tomáše Hudečka.

Je to asi poprvé od roku 1945, kdy je před soudem člen nejužšího vedení města. Zatímco tehdy soudil mimořádný lidový soud kolaborujícího náměstka primátora Josefa Pfitznera, včera šlo o známé tváře z nedávné minulosti či současnosti.

Před sedmdesáti lety bylo všechno jasné, teď už to tak jednoznačné není. Politici odmítají, že svým rozhodnutím poškodili město. Podle obžalovaného exnáměstka primátora Josefa Noska by před soudem měl stanout Pavel Bém a­ jeho parta.

Obvinění postupně odmítli všichni bývalí radní. „Obžaloba je účelová a má jediný cíl – zdiskreditovat ty, kteří se pokusili vnést do systému v Praze nějaký řád. Stále ještě věřím v­ právní stát, a tím pádem i­ tomu, že budeme obžaloby zproštěni. Nepřipouštím si, že by nezávislý soud mohl rozhodnout jinak,“ uvedl bývalý primátor Bohuslav Svoboda.

Deset tehdejších radních, z­ nichž mnozí dodnes jsou zastupiteli hlavního města, mělo podle obžaloby v dubnu 2012 neoprávněně zvýhodnit firmu Haguess, když souhlasili s uzavřením dvou nových smluv o kartě Opencard. Metropoli tak prý způsobili škodu ve výši nejméně 24,9 milionu korun.

Nic podobného se nesmí opakovat

Tato částka je ale jen kapkou v pomyslném moři nákladů, které město utratilo za kontroverzní projekt. „Celkové náklady na kartu jsou 1,7 miliardy korun. Podobná věc se už nikdy nesmí opakovat,“ uvedla včera primátorka Adriana Krnáčová.

Město podle primátorky neinvestuje do karty ani korunu a příští týden slibuje představit systém Prague market, který by mohl Opencard nahradit.

Magistrát se navíc rozhodl horkého bramboru definitivně zbavit, kompletní správa jízdného v ­MHD včetně problematického projektu by měla nově spadat pod dopravní podnik.

Komentáře

Hlavní zprávy

Naději si nenechme ukrást ani koronavirem, vyzývá opat

Daniel Janáček, opat strahovský
vydáno 6. dubna 2020  12:03

Za zdmi svých klášterů jsou v současné době uzavřeni i příslušnice a příslušníci řeholních řádů. Požádali jsme proto čelního představitele jednoho z nich,...  celý článek

Celorepublikový jídelníček nebo virtuální táborák pro děti. Víme, kde hledat

ilustrační snímek
vydáno 6. dubna 2020  5:17

Pandemie koronaviru zasáhla skoro celý svět. Nejrůznější firmy i instituce na situaci zareagovaly a začaly lidem nabízet pomoc. Deník Metro nabídky sbírá...  celý článek

Dopravní podnik otočil. Během velikonočního víkendu nakonec výluka metra bude

Takto probíhala výměna pražců v roce 2014 ve stanici Dejvická.
vydáno 5. dubna 2020  18:59

Na části metra C se několik dní nesvezete.  celý článek

Seminář poodhaluje budoucnost módy. Češi patří ve vývoji nových materiálů mezi špičku

Seminář Future Fashion, pohled do budoucnosti módního sektoru
vydáno 5. dubna 2020  12:58

Institut módní tvorby je nenápadně schován v domě na Vinohradech, ve třech místnostech si lidé, co mají rádi různé směry módy, mohou plnit své sny. Já se...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám