metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 16 °C

Pátek 24. března 2023. Svátek má Gabriel
Opencard. | foto: operatoropencard.czMetro.cz

Nosek: Za Opencard by měli soudit Pavla Béma

  7:49
Radní se zbavují projektu, za který soudí jejich předchůdce. V kauze Opencard včera před vrchním soudem stanulo deset členů rady města včetně bývalých primátorů Bohuslava Svobody a Tomáše Hudečka.

Je to asi poprvé od roku 1945, kdy je před soudem člen nejužšího vedení města. Zatímco tehdy soudil mimořádný lidový soud kolaborujícího náměstka primátora Josefa Pfitznera, včera šlo o známé tváře z nedávné minulosti či současnosti.

Před sedmdesáti lety bylo všechno jasné, teď už to tak jednoznačné není. Politici odmítají, že svým rozhodnutím poškodili město. Podle obžalovaného exnáměstka primátora Josefa Noska by před soudem měl stanout Pavel Bém a­ jeho parta.

Obvinění postupně odmítli všichni bývalí radní. „Obžaloba je účelová a má jediný cíl – zdiskreditovat ty, kteří se pokusili vnést do systému v Praze nějaký řád. Stále ještě věřím v­ právní stát, a tím pádem i­ tomu, že budeme obžaloby zproštěni. Nepřipouštím si, že by nezávislý soud mohl rozhodnout jinak,“ uvedl bývalý primátor Bohuslav Svoboda.

Deset tehdejších radních, z­ nichž mnozí dodnes jsou zastupiteli hlavního města, mělo podle obžaloby v dubnu 2012 neoprávněně zvýhodnit firmu Haguess, když souhlasili s uzavřením dvou nových smluv o kartě Opencard. Metropoli tak prý způsobili škodu ve výši nejméně 24,9 milionu korun.

Nic podobného se nesmí opakovat

Tato částka je ale jen kapkou v pomyslném moři nákladů, které město utratilo za kontroverzní projekt. „Celkové náklady na kartu jsou 1,7 miliardy korun. Podobná věc se už nikdy nesmí opakovat,“ uvedla včera primátorka Adriana Krnáčová.

Město podle primátorky neinvestuje do karty ani korunu a příští týden slibuje představit systém Prague market, který by mohl Opencard nahradit.

Magistrát se navíc rozhodl horkého bramboru definitivně zbavit, kompletní správa jízdného v ­MHD včetně problematického projektu by měla nově spadat pod dopravní podnik.

Komentáře

Hlavní zprávy

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek