metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 8 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.

Nosek: Za Opencard by měli soudit Pavla Béma

2. září 2015  7:49 Robert Oppelt
Radní se zbavují projektu, za který soudí jejich předchůdce. V kauze Opencard včera před vrchním soudem stanulo deset členů rady města včetně bývalých primátorů Bohuslava Svobody a Tomáše Hudečka.

Je to asi poprvé od roku 1945, kdy je před soudem člen nejužšího vedení města. Zatímco tehdy soudil mimořádný lidový soud kolaborujícího náměstka primátora Josefa Pfitznera, včera šlo o známé tváře z nedávné minulosti či současnosti.

Před sedmdesáti lety bylo všechno jasné, teď už to tak jednoznačné není. Politici odmítají, že svým rozhodnutím poškodili město. Podle obžalovaného exnáměstka primátora Josefa Noska by před soudem měl stanout Pavel Bém a­ jeho parta.

Obvinění postupně odmítli všichni bývalí radní. „Obžaloba je účelová a má jediný cíl – zdiskreditovat ty, kteří se pokusili vnést do systému v Praze nějaký řád. Stále ještě věřím v­ právní stát, a tím pádem i­ tomu, že budeme obžaloby zproštěni. Nepřipouštím si, že by nezávislý soud mohl rozhodnout jinak,“ uvedl bývalý primátor Bohuslav Svoboda.

Deset tehdejších radních, z­ nichž mnozí dodnes jsou zastupiteli hlavního města, mělo podle obžaloby v dubnu 2012 neoprávněně zvýhodnit firmu Haguess, když souhlasili s uzavřením dvou nových smluv o kartě Opencard. Metropoli tak prý způsobili škodu ve výši nejméně 24,9 milionu korun.

Nic podobného se nesmí opakovat

Tato částka je ale jen kapkou v pomyslném moři nákladů, které město utratilo za kontroverzní projekt. „Celkové náklady na kartu jsou 1,7 miliardy korun. Podobná věc se už nikdy nesmí opakovat,“ uvedla včera primátorka Adriana Krnáčová.

Město podle primátorky neinvestuje do karty ani korunu a příští týden slibuje představit systém Prague market, který by mohl Opencard nahradit.

Magistrát se navíc rozhodl horkého bramboru definitivně zbavit, kompletní správa jízdného v ­MHD včetně problematického projektu by měla nově spadat pod dopravní podnik.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kutilové, odhadování počasí podle oblohy berte s rezervou

vydáno 14. dubna 2021  18:04

Meteorologie to má s námi složité. Ve středu se už chystáme na víkend na chatu. Podle předpovědi by mělo být krásně. To se pak divíme, že o víkendu musíme...  celý článek

A to víte, že...? Zábavné statistiky mizí z metra. Jsou považovány za reklamní smog

vydáno 14. dubna 2021  6:19

Technické údaje a statistiky z provozu MHD se objevily v rámečcích ve vagonech již v roce 2014. Nyní ustupují.  celý článek

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Vaše fotky z Prahy