metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 6 °C

Pondělí, 12. dubna 2021. Svátek má Julius.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Nová jména pro vlaky, pojede také Cvilín či Praděd

  5:55
Berliner, Lužnice, ale i Cvilín, Opavan či Košičan. Tak se bude již za měsíc říkat vlakům Českých drah. Jednotnými názvy chce dopravce zjednodušit orientaci při vyhledávání spojení.

Společné pojmenování buďto všech, nebo většiny vlaků na jedné lince začaly České dráhy používat na konci letošního roku, první byla linka SC Pendolino mezi Prahou a Bohumínem, později systém převedly i na další vybrané linky. Podle člena představenstva drah Michala Štěpána se postup osvědčil a cestující hledají své spoje právě podle jednotného názvu.

„Tyto linky jezdí v pravidelných intervalech po jedné až dvou hodinách. Cestující při tak hustém provozu, jednotných soupravách a službách přestávají rozlišovat jednotlivé vlaky po jménech. Ta měla smysl v dobách, kdy jezdilo na většině tratí jen několik málo rychlíků nebo expresů za celý den,“ říká Štěpán.

Například z Prahy na jih Čech jezdilo ještě v roce 1990 podle Štěpána jen šest rychlíků a expresů denně, takže expres Vindobona zde znal každý. Vybočoval totiž svou kvalitou, rychlostí i počtem zastávek ze všech ostatních vlaků. „Nyní ale jezdí z Prahy do Vídně stejně kvalitní a rychlé railjety každé dvě hodiny a málokdo dnes ví, jak se jednotlivé vlaky jmenují. Lidem tak mnohem více při cestování pomůže jednotné jméno. Pro všechny spojení do Vídně jsme se proto rozhodli vrátit tradiční a legendární pojmenování Vindobona,“ dodává Štěpán.

Nový jízdní řád začne platit letos od 9. prosince. V něm bude pojmenováno celkem 609 dálkových vlaků 62 různými pojmenováními. Další názvy ponesou některé regionální vlaky, hlavně spěšné.

„Vybrána jsou jména podle dominantních prvků souvisejících s trasou vlaků, například podle řek nebo významných míst. Zachována jsou i některá tradiční pojmenování nebo je využita možnost odlišit spoje, které mají například odlišný typ soupravy nebo jinou výchozí a cílovou stanici než většina vlaků linky, se kterou je jejich provoz spojen,“ vysvětlují České dráhy a dodávají, že i nadále zůstávají některé historické nebo komerční názvy vlaků. Takovými příklady jsou třeba názvy vlaků Metropolitan Slovenská strela, Hungaria, Porta Bohemica, Budvar či Zlínský expres.

Komentáře

Hlavní zprávy

Leteckým technikem se může stát i ten, kdo si dál rád hraje. Ženy tady voní benzinem

vydáno 11. dubna 2021  19:00

V hangárech 24. základny dopravního letectva v pražských Kbelích najdete pod jednou střechou letouny i vrtulníky. Celkem jich tu mají tři desítky a stará...  celý článek

Chytrolíni neprojdou. Kdo se vyhne testu, do školy nesmí

vydáno 11. dubna 2021  11:11

Ředitelé a učitelé základek měli jen několik dní na to, aby prostudovali desítky stran „návodů“, které jim pro návrat dětí do škol a testování zaslalo...  celý článek

Trolejbusem objedou svět, zatím shánějí techniky a řeší víza

vydáno 11. dubna 2021  6:52

Na první pohled je to šílenost. Přesto se parta kolem brněnského dobrodruha a podnikatele Alberta Fikáčka vydá trolejbusem kolem světa. S týmem...  celý článek

Do zahrady může dva tisíce lidí v jednu chvíli, říká ředitel Černý

vydáno 10. dubna 2021  11:37

Jak si v Botanické zahradě hlavního města Prahy v Troji poradili s absencí návštěvníků a jak se chystají na pondělní otevření venkovních prostor? Také o...  celý článek

Vaše fotky z Prahy