metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 22 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj

Další 2 fotografie v galerii
Hlavní hrdinové, ZUličníci | foto: Metro.cz

Nová kniha. ZUličníci dětem poradí, jak se nechovat v lese

  12:25
Fotograf a art director Matěj Dereck Hard navázal na šest let starou knihu ZUličníci druhým dílem.

Publikace nebude v běžné distribuci, ale je k mání na webu hlavního města Prahy zdarma on-line. Šestatřicetiletý tvůrce příběhu o chlupatých tvorečcích pro deník Metro zmínil, jak propojil v edukativní rovině dva své projekty.

Můžete čtenářům přiblížit, o čem byli první ZUličníci?
O putování rodiny ZUličníků Píkových do přírody, kde si začali stavět nové obydlí. To původní ve městě v Praze jim totiž poničil nějaký chuligán. Byla to vůbec první rodina ZUličníků na světě, která opustila město a vydala se do lesa. Nový díl na zmíněný příběh nepřímo navazuje. Čtenáři v něm zjistí, že rodina už má nový domeček a vydává se na noční putování lesem.

Hlavní hrdinové, ZUličníci

Průběh tvorby na druhé knize byl pro vás stejný?
Velmi podobný. Ale bylo to trochu drsnější, protože na začátku přijde rodina o tatínka. Dřevorubec totiž pokácí strom, který spadne na jejich domeček. Děti se pak vydávají ke studánce s živou vodou ho zachránit. Je to tedy putování dětí noční krajinou, takže změna byla v tom, že hlavní linie se točí kolem syna a dcery a celý příběh se odehrává v noci. Měli jsme i zapůjčené vycpané preparáty zvířat z Národního muzea. A pak je tam ještě živý pes. Focení v noci je opravdu těžká disciplína. Jak zapnete světla, zjistíte, jak ve tmě funguje hmyz, který hned obsadí právě zdroj světla. Pohádka má ale samozřejmě dobrý konec, kdy čtenáři zjistí, že to byl všechno jenom sen.

Věděl jste už po dokončení prvního dílu, že budete chtít dělat pokračování fotopohádky?
Napadlo mě hned, že by si to zasloužilo pokračování. Původní kniha měla docela úspěch. Dělám ale ještě na jedné velké pohádce pro děti, na které pracuji tři roky, tak šlo pokračování ZUličníků trochu na druhou kolej. Ale nakonec paradoxně vycházejí dříve než právě ta velká pohádka.

Matěj Dereck při práci

V prvním díle byl vypravěčem profesor Vím v podobě Petra Čtvrtníčka, tentokrát v knize vystupují herec a hudebník Adam Mišík s raperkou Sharlotou. Jaké role v příběhu mají?
Sharlota je moje dobrá kamarádka a rád s ní spolupracuji. Potřebovali jsme k ní nějakého vhodného partnera věkově, a tak jsme vybrali Adama Mišíka. Hrají tam dva nezbedníky, kteří dělají v lese neplechu. Mají nahlas hudbu, otevřený oheň a pijí alkohol. Tedy zakázané věci. Celá kniha vyšla ve spolupráci s magistrátem hlavního města Prahy, s odborem ochrany prostředí. Navazujeme tím na můj projekt Ne! v přírodě z loňského roku. Byla to osvětová kampaň, co se nemá dělat v lese a v přírodě. Chtěli jsme nyní ale zacílit poutavou formou i na nejmenší, a tak jsme oprášili ZUličníky a přímo na míru těmto tématům jsem napsal celou pohádku, aby se tam zakomponovalo zhruba deset věcí, které se nemají dělat v lese.

Kniha má tedy edukativní přesah, ale také dobročinný, viďte...
To má v mých projektech, aspoň u těch pro děti, vždycky. Část výdělku či nákladu knih směřuje na Fond ohrožených dětí Klokánek, se kterým spolupracuji už deset let. Nyní jsme dětem z Klokánků věnovali sto knížek z nákladu pět set kusů. Je to pro ně dárek ke dni dětí.

Bude možné si druhé ZUličníky s podtitulem Toulky noční přírodou někde koupit?
Ne, pouze na akcích odboru ochrany prostředí magistrátu, tam budou knihy například jako odměny. Pro všechny jsou ale zdarma ke čtení on-line na stránkách www.portalzp.praha.eu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek

Pronájmy hausbótů i lodí v Česku zažívají boom. Nahrává tomu i drahé Chorvatsko

vydáno 6. června 2023  8:00

Ruku na srdce, je to tak! Kdejaký muž se aspoň jednou za život viděl jako pirát nebo přinejmenším nebojácný námořník, ženy si zase představují samy sebe...  celý článek

Táta mě naučil nedělat si hlavu z drobných nezdarů, říká Jiřina Anna Jandová

vydáno 6. června 2023  6:00

Už zhruba za měsíc se na jednom pódiu opět potkají otec s dcerou. V největším zábavním parku na Vysočině totiž v rámci dvoudenního hudebního festivalu,...  celý článek

„Lidé fotící mobilem řeší, jestli je vše ostré, ale zapomínají, že oknem do duše je oko“

vydáno 5. června 2023  18:00

Pochází ze slovenských Nových Zámků. Jako kluk emigroval do Spojených států. Na začátku devadesátých let se vrátil zpět a od té doby žije, už jako...  celý článek