metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 26 °C

Středa, 28. července 2021. Svátek má Viktor.
Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Nová nemovitost? Hlavně nezapomeňte na daň

  13:09
Čerstvě pořízený pozemek nebo rovnou dům potěší. Ale pozor, pokud jste loni nabyli nemovitost, musíte do konce ledna, tedy do zítřka, podat daňové přiznání. Samotná platba má ještě čas.

Finanční správa navíc připravila pro letošek novinku ve způsobu placení. Místo složenky vám přijdou pokyny k platbě e-mailem. „Poplatník přihlášený k této službě obdrží na e-mail kompletní informace. Ty budou obsahovat obdobné údaje, jaké jsou nyní uvedeny na složence, tedy výše stanovené daně, nedoplatku či přeplatku a údaje pro placení daně,“ přibližuje Eva Šikýřová z poradenské společnosti BDO Tax.

Kolik platit

Pokud nestihnete daňové přiznání podat včas, máte ještě pět dní hájení bez sankcí.

Pokuta se počítá až od šestého pracovního dne a činí 0,05 procenta stanovené daně za každý následující den prodlení, nejvýše však pět procent stanovené daně (maximálně 300 tisíc korun).

Výši vyměřené daně se poplatníci dozvědí od finančního úřadu. Jestliže výše daně překročí 5000 korun, lze ji rozložit do dvou stejně velkých splátek.

Zájemci o tuto službu odevzdají žádost svému správci daně do 15. března. Novinka je určena pro poplatníky, kteří nemají zřízenou službu placení daně přes SIPO a pro právnické osoby, které nevyužívaly datovou schránku.

Oproti minulým rokům se výjimečně nemění koeficienty pro výpočet daně pro krajská a bývalá okresní města, výše tedy zůstane letos stejná. Daň z nemovitosti spravuje místně příslušný správce daně. Pokud tedy bydlíte například v Praze, ale pořídili jste si chatu v Plzeňském kraji, musíte zaplatit daň finančnímu úřadu tam. Jde-li o stejný kraj, je to samozřejmě jednodušší.

U nemovitostí nedávno došlo k další změně. Od listopadu platí daň z převodu nemovitosti nově kupující. Podle mluvčího realitní kanceláře REMAX Tomáše Hejdy to ale dopad na trh nemělo. „Žádný propad v zájmu se nepotvrdil. Poptávka je pořád tak vysoká a ještě asi nějakou dobu bude, že to trh nemovitostí nijak neovlivnilo,“ uvedl Hejda.

Komentáře

Hlavní zprávy

Open House Praha zve na 80 budov, nabídne i bohatý doprovodný program

vydáno 28. července 2021  10:44

Komentované procházky městem, plavba na historickém parníku, debaty, projížďky Kotěrovou tramvají i tanec v netradičních prostorách – to je jen výběr z...  celý článek

Většina P+R parkovišť zdraží, přespolním se to nelíbí

vydáno 28. července 2021  5:55

Jste přespolní řidič, který se do hlavního města vydává jen občas? Nebo se nechcete ocitnout v roli abonenta, který musí za parkování v ulicích platit...  celý článek

Komerční sdělení

Sháníte nové stylové tenisky? Vybírejte z bohaté nabídky

vydáno 28. července 2021

Tenisky, či jinak s oblibou nazývány také jako sneakers jsou velmi populární obuv. Snoubí v sobě totiž skvělou kvalitu společně s atraktivním designem....  celý článek

Provázky zabíjejí ptáky, do hnízd si je nosí sami

vydáno 27. července 2021  17:56

Opeřenci v hlavním městě mají v posledních měsících tichého nepřítele. Tím jsou odhozené kousky provázků, které, pokud se do nich pták zamotá, zpravidla...  celý článek

Vaše fotky z Prahy