metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 13 °C

Neděle, 17. října 2021. Svátek má Hedvika.
Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Nová nemovitost? Hlavně nezapomeňte na daň

  13:09
Čerstvě pořízený pozemek nebo rovnou dům potěší. Ale pozor, pokud jste loni nabyli nemovitost, musíte do konce ledna, tedy do zítřka, podat daňové přiznání. Samotná platba má ještě čas.

Finanční správa navíc připravila pro letošek novinku ve způsobu placení. Místo složenky vám přijdou pokyny k platbě e-mailem. „Poplatník přihlášený k této službě obdrží na e-mail kompletní informace. Ty budou obsahovat obdobné údaje, jaké jsou nyní uvedeny na složence, tedy výše stanovené daně, nedoplatku či přeplatku a údaje pro placení daně,“ přibližuje Eva Šikýřová z poradenské společnosti BDO Tax.

Kolik platit

Pokud nestihnete daňové přiznání podat včas, máte ještě pět dní hájení bez sankcí.

Pokuta se počítá až od šestého pracovního dne a činí 0,05 procenta stanovené daně za každý následující den prodlení, nejvýše však pět procent stanovené daně (maximálně 300 tisíc korun).

Výši vyměřené daně se poplatníci dozvědí od finančního úřadu. Jestliže výše daně překročí 5000 korun, lze ji rozložit do dvou stejně velkých splátek.

Zájemci o tuto službu odevzdají žádost svému správci daně do 15. března. Novinka je určena pro poplatníky, kteří nemají zřízenou službu placení daně přes SIPO a pro právnické osoby, které nevyužívaly datovou schránku.

Oproti minulým rokům se výjimečně nemění koeficienty pro výpočet daně pro krajská a bývalá okresní města, výše tedy zůstane letos stejná. Daň z nemovitosti spravuje místně příslušný správce daně. Pokud tedy bydlíte například v Praze, ale pořídili jste si chatu v Plzeňském kraji, musíte zaplatit daň finančnímu úřadu tam. Jde-li o stejný kraj, je to samozřejmě jednodušší.

U nemovitostí nedávno došlo k další změně. Od listopadu platí daň z převodu nemovitosti nově kupující. Podle mluvčího realitní kanceláře REMAX Tomáše Hejdy to ale dopad na trh nemělo. „Žádný propad v zájmu se nepotvrdil. Poptávka je pořád tak vysoká a ještě asi nějakou dobu bude, že to trh nemovitostí nijak neovlivnilo,“ uvedl Hejda.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ian Anderson, hvězda skupiny Jethro Tull: „Čekáme na vinyly“

vydáno 16. října 2021  12:15

Britský skladatel a hudebník Ian Anderson, který se svou skupinou Jethro Tull vystoupí na konci října v Česku, přiznal deníku Metro, že rád posedává v...  celý článek

Figurky z kaštanů umějí být zlověstné. Netflix vyvařil severské detektivky

Strážce streamu
vydáno 15. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na místě činu v jednom z dánských lesů se najde ručně vyráběná figurka ze sirek a kaštanů. Na základě téhle snadno přehlédnutelné stopy pak na první...  celý článek

Dva dny, dvanáct jízd zdarma. Zkusil jsem novinku Lítačky

vydáno 15. října 2021  11:12

Rekola i Nexbike nové uživatele v řadě věcí překvapí. Máme pro vás pár tipů. Vyzkoušeli jsme je na vlastní kůži.  celý článek

V potírání hazardu Praha stále tápe. Ten bují na okraji české metropole

vydáno 15. října 2021  10:01

Znamená nulová tolerance gamblingu jeho úplnou nedostupnost? Vyhláška odčerpává z rozpočtů radnic stovky milionů.  celý článek

Vaše fotky z Prahy