metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa, 20. října 2021. Svátek má Vendelín.

Větší foto
Jan Chabr | foto: Archiv

Nová role Realitního portálu. V krizi pomáhá podnikatelům

  5:57
Kvůli současné koronakrizi jsou pronájmy nemovitostí v hlavním městě pro mnoho firem neudržitelnou zátěží. Jak může pomoci magistrátní web?

Dva roky fungující internetová stránka, která ještě donedávna sloužila spíše jako PR pražských radních, teď konečně slouží lidem. Tak nejostřejší jazyky hovoří o zbrusu nové funkci Realitního portálu hlavního města Prahy. Nejistá doba způsobená pandemií koronaviru uvrhla nejednoho místního podnikatele do existenční krize a pronájmy nemovitostí jsou často neudržitelnou zátěží pro jejich rozpočty. Na území metropole ale mohou podnikatelé díky Realitnímu portálu najít východisko v nabídce majetku, jehož koupě či pronájem jsou pro ně výhodnější než od soukromníka či další firmy.

„Je pravdou, že Realitní portál vznikal jako nástroj pro boj za větší přehlednost a transparentnost veřejné správy. V té době samozřejmě nikdo nečekal, jaká situace nastane. Přesto v něm právě teď vidíme novou přidanou hodnotu – městské nemovitosti by se mohly stát ideální investicí. Smysl portálu navíc zůstane zachován, i nadále bude totiž sloužit k podpoře podnikatelského prostředí a usnadnění orientace podnikatelů na trhu,“ říká pro deník Metro radní pro správu městského majetku Jan Chabr.

Magistrát zprovoznil Realitní portál v roce 2018. Idea byla, že Praha usnadní nájemcům složitý proces hledání na úředních deskách jednotlivých městských částí či jiných příspěvkových organizací. V roce 2019 se pak pražská koalice rozhodla změnit podmínky výběrových řízení. Reagovala tak na rostoucí kritiku developerů, kteří nechávají městské nemovitosti chátrat, případně je využívají pro účely znepříjemňující život obyvatel v dané lokalitě.

„Vzpomeňme například neutěšenou situaci s pronajímateli Airbnb v centru Prahy. Základním kritériem zůstala pořád výše nájmu, nově ale její relevance při rozhodování poklesla na pouhých šedesát procent. Výrazný třicetiprocentní podíl teď má při rozhodování i účel pronájmu. Díky tomuto kritériu můžeme po zájemcích žádat, aby nám nastínili plány, které s nemovitostí mají. To nám dává prostor, abychom vyhověli spíše těm, kteří za námi přicházejí s bohulibými plány s potenciálem zvýšit kvalitu života,“ dodává Chabr s tím, že zbylých deset procent pak představují doložené reference a předchozí zkušenosti zájemců.

Finanční úlevou pro podnikatele a živnostníky nemusí být v hlavním městě jen změna působiště. Například radnice Prahy 1 proto připravila pro ty, kteří podnikají v nebytových prostorách v její správě, finanční úlevu.

„Podpora bude spočívat v dočasném snížení nájemného a bude odstupňována tak, že se nejvyšší úlevy dočkají živnostníci z oblasti chráněné občanské vybavenosti, jako jsou drobní řemeslníci, kominíci, krejčí, prodejci potravin, řezníci, pekaři, prádelny a čistírny, papírnictví a podobně. Výrazné podpory by se rovněž měla dočkat knihkupectví, galerie, divadla a kulturní kluby. Následovat by pak měly provozovny jako kavárny, jídelny a restaurace,“ popsal radní Prahy 1 pro podporu podnikání Karel Grabein Procházka.

Slevy by se měly pohybovat podle druhu zboží a služby od dvaceti do padesáti procent. Praha 1 dosud podnikatelům umožnila odklad splátek nájemného až do výše kauce, na jejíž doplnění mají lhůtu do konce června příštího roku.

K čemu slouží

  • Majetek, který hlavní město prostřednictvím Realitního portálu nabízí, lze rozdělit do pěti kategorií – jsou to byty, nebytové prostory, domy, pozemky a projekty.
  • Valná většina aukcí u bytů probíhá elektronickou formou.
  • Pojistku, aby se do dražby zapojili pouze vážní zájemci, představují povinné prohlídky nemovitostí.
  • Nebytové prostory jsou primárně určeny pro podnikatelskou činnost.
  • V době, kdy je podnikatelské prostředí ochromené pandemií koronaviru, mohou být tyto nabídky ideálním řešením pro ty, kdo si nemohou nadále dovolit dražší tržní pronájmy.
  • Často jde o nemovitosti, které jsou již zařízeny po předchozích nájemcích, například prodejny nebo restaurace.
  • V profilech nemovitostí najdou zájemci rovněž přibližné vyčíslení nákladů na provoz, například včetně odhadovaných plateb za energie a další služby.
  • V kategorii pozemků se aktuálně nacházejí především pachty zemědělských pozemků.
  • Sekce věnovaná projektům má pouze informativní charakter. Tady návštěvníci Realitního portálu najdou seznam plánovaných developerských projektů metropolitní Prahy. Jedná se o klasické magistrátní PR.

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátor Hřib se chlubí, že se daří plnit slib vysázení milionů dřevin. Je tomu tak?

vydáno 20. října 2021  5:49

„Zatím se nám podařilo vysadit více než 370 tisíc stromů a do roku 2026 stihneme splnit náš předvolební závazek milionu nových stromů.“ Tak se začátkem...  celý článek

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Kalafunu na dřevěnou nohu jsme nekupovali, reagoval Hrad na jeden z mnoha kuriózních dotazů

vydáno 19. října 2021  17:05

V roce 2020 dorazilo do Kanceláře prezidenta České republiky přes osmdesát žádostí, kdy se pisatelé dožadovali nejrůznějších informací. Přibližně dvacet...  celý článek

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Vaše fotky z Prahy