metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 3 °C

Sobota, 23. února 2019. Svátek má Svatopluk.
V aplikaci je šest stezek. První republiku, či komunismus?
Větší foto
V aplikaci je šest stezek. První republiku, či komunismus? | foto:  MHMPMetro.cz

Nová výroční aplikace vytváří mobilní zombíky

14. listopadu 2018  13:13 Filip Jaroševský Metro.cz
Pražané si mohou zavzpomínat na historické milníky. Dle odborníků při tom riskují životy.

Sto let od založení Československa se nedá odbýt jen několika oslavami. Pražský magistrát proto připravil pro obyvatele metropole i zahraniční zájemce novou mobilní aplikaci, s jejíž pomocí si mohou na historické milníky zavzpomínat stylově. Kdo si ji zdarma do telefonu nainstaluje, může se procházet po připravených stezkách, na kterých mu aplikace s názvem Prague Histories interaktivně ukazuje a popisuje události spojené s různými místy.

Podle psychologa Jana Kulhánka však mohou být podobné aplikace nebezpečný špás. Snímky doplněné o zvukové záznamy či dobová videa totiž mohou odvést pozornost natolik, že dojde k nehodě. „Ideální je umět přirozeně rozlišit, kdy je dobré a nutné vnímat situaci okolo sebe, a kdy ne. Bohužel se zejména ve městech najde dost lidí, kteří nejsou v ulicích bystří záměrně. V takovém případě jde většinou o osoby, kterým nedělá dobře každodenní stereotyp a městský ruch. Pokud jej mají ve zvyku nahradit sluchátky, nebo hůře koukáním do telefonu, mohou snadno vlézt pod auto, tramvaj či způsobit újmu někomu dalšímu,“ říká pro Metro Kulhánek z Psychoterapie Anděl.

Lidem, kteří kvůli telefonům nevnímají okolní svět, se přezdívá smartphone zombies neboli mobilní zombíci. Podobně jako tyto filmové příšery se totiž pomalu plouží a nezřídka kvůli nepozornosti do něčeho vrazí. Takoví lidé dělají v Praze starosti hlavně řidičům hromadné dopravy.

Prague Histories

  • Aplikace je ke stažení zdarma. Jedním z jejích cílů je odklonit turisty z centra Prahy.
  • V současnosti je k dispozici šest stezek. Jejich témata jsou například První republika, II. světová válka, Komunismus vítězící a prohrávající nebo také Proměny architektury.

Podle šéfa odboru technické kontroly dopravního podniku Martina Doubka dokonce k nebezpečným situacím v ulicích dochází nejčastěji právě kvůli mobilům. „Ať už jde o poslech hudby, telefonování, či koukání do displeje, chodec kvůli tomu nevědomky klidně vstoupí přímo pod rozjetou tramvaj. Může tak způsobit újmu nejen sobě, ale také trauma řidiči,“ vysvětluje Doubek s tím, že je letošní počet srážek chodců s tramvajemi rekordní.

Mobilní zombíci nejsou v metropoli žádnou novinkou. Podle psychologa Kulhánka jsou ale každým rokem méně opatrní také kvůli rozšířené realitě, kterou jim jejich chytré telefony umožňují stále častěji. S novou magistrátní aplikací je například přes displej možné vidět před sebou různé 3D objekty, jako je tank či historická budova. Tím se může nechat jedinec snadno unést. „Stačí si vzpomenout na loňský rok, kdy se v Praze turisté nebáli vyrazit lovit virtuální pokémony s pomocí mobilu do kašny či rušné křižovatky,“ doplňuje Kulhánek.

Aplikace ale není jen nebezpečná. Podle tiskového odboru magistrátu může být výborným doplňkovým nástrojem, jak zábavně motivovat žáky základních i studenty středních škol k historickému povědomí nebo třeba rodiny k procházkám.

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám