metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 8 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.

Nové album jsme nahrávali všichni pohromadě, říká Karel Holas

  12:24
Kapela Čechomor vydala v pátek novou desku s názvem Radosti života. Zpěvák a houslista skupiny Karel Holas v rozhovoru pro deník Metro uvedl, jak vznikala, ale také nastínil, že letos už s kolegy fanouškům naživo nezahrají.

Kde jste hledali další lidové písně, které jste chtěli posluchačům přiblížit?
Kromě obvyklých zdrojů jsme udělali jednu píseň na text Františka Gellnera Napsala mi psaní ze sbírky Radosti života a doma v garáži našel Franta (František Černý – pozn. redakce) knihu Středověké písně cechu žákovského, ze které jsme použili text v písni Pijácké mravy.

Zmíněnou Gellnerovu báseň už zhudebnili na svém posledním albu i Chinaski. Věděli jste o tom a chtěli jste popřípadě jít odlišnou cestou?
Básně Františka Gellnera zhudebnilo už mnoho interpretů, například Vladimír Mišík nebo Mňága a Žďorp. Já ho mám rád od svých studentských let, takže konečně na to přišlo i u nás a máme z písničky velkou radost.

Opět se v textech objevuje několik starodávných slov. Máte rádi nevšední jazyk a krásu slov? Jedna píseň je i polsky, proč?
Ano, starodávná slova máme rádi, přesně jak říkáte, pro jejich nevšední krásu a zvukomalebnost. Píseň Amy dziady z Baranowa hrajeme už dlouho. Už nám jednou vyšla s českým textem na albu Písně z hradů, ale nám se stále více líbil originál, takže jsme ji teď nahráli a vydali znovu v polštině.

Myslím, že jste se snažili obecně na desce najít zase trochu jiný zvuk. Jak těžké je lidové písně oblékat do modernějších kabátů?
V dubnu, kdy deska vznikla, se nám už tak moc stýskalo po živých koncertech, že jsme se rozhodli postavit celou kapelu ve studiu a album nahrát všichni pohromadě, jako bychom hráli na koncertě. Nenatáčeli jsme nástroj po nástroji, jak studiové desky natáčíme obvykle. Jak zní, vychází i z našeho nynějšího obsazení, kdy se do kapely po nemoci vrátil náš harmonikář Radek Pobořil, a tím jsme se trochu vrátili k našim kořenům.

Obal nové desky

Obal nové desky

Jak vás napadlo oslovit k ilustraci na obal desky Jindřicha Čapka?
S Jindrou Čapkem se známe už delší dobu a líbí se nám jeho práce. Když jsme ho navštívili, ukázal nám své nové věci a nám se na první pohled zalíbil ten obraz, co je na obalu. Přišlo nám, že vystihuje dobu, ve které naše deska vznikala.

Co jsou pro vás radosti života kromě hraní a skládání písniček?
Pro mě to je celková radost z toho, co žiju. Rodina, kapela, hudba, knihy, procházky, sbírání hub, cestování...

Co se týče koncertů, je to letos dost špatné. Měli jste v plánu vánoční turné. Věříte stále, že bude?
Osobně mě to moc mrzí, ale myslím, že letos si už před publikem nezahrajeme. Ale o to víc se těšíme na příští jaro a léto. V roce 2021 oslaví Čechomor Kristova léta a také uběhne dvacet let od prvního vydání alba Proměny. Takže bude co slavit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kutilové, odhadování počasí podle oblohy berte s rezervou

vydáno 14. dubna 2021  18:04

Meteorologie to má s námi složité. Ve středu se už chystáme na víkend na chatu. Podle předpovědi by mělo být krásně. To se pak divíme, že o víkendu musíme...  celý článek

A to víte, že...? Zábavné statistiky mizí z metra. Jsou považovány za reklamní smog

vydáno 14. dubna 2021  6:19

Technické údaje a statistiky z provozu MHD se objevily v rámečcích ve vagonech již v roce 2014. Nyní ustupují.  celý článek

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Vaše fotky z Prahy