metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 16 °C

Sobota 28. května 2022. Svátek má Vilém

Větší foto
Nejnovější snímek ze spidermanovské série si českou předpremiéru odbude zítra v rámci MFF Karlovy Vary. | foto: Falcon

Nové dobrodružství superhrdiny Spider-Mana úspěšně prodává Prahu turistům

  13:56
Jeden z nejznámějších komiksových hrdinů bude již za pár dní v českých kinosálech objevovat kouzlo Karlova mostu, vinohradského divadla, Obecního domu i Kampy. Ve svém nejnovějším filmovém dobrodružství s názvem Spider-Man: Daleko od domova se totiž podívá do Evropy.

„Nový snímek se kromě londýnských ateliérů Leavesden natáčel v exteriérech po celé Evropě včetně Prahy či Liberce. České publikum bude mít možnost spatřit ve filmu důvěrně známá místa,“ uvádí český distributor snímku společnost Falcon.

Ve filmu Spider-Man: Daleko od domova musí Spider-Man (herec Tom Holland) po událostech snímku Avengers: Endgame, který se již za pár dní stane nejnavštěvovanějším filmem všech dob, čelit novým výzvám ve světě, který se navždy změnil. Jedna z klíčových akčních scén se zde například odehrává na náměstí Dr. E. Beneše v Liberci, kde filmaři v září loňského roku postavili kulisy zábavního parku s nápisy Pražský karneval světel. Plameny se tu ve filmu nevyhnou místní radnici. Deník Metro si je byl tehdy prohlédnout osobně a konstatoval, že díky šikovným filmařským trikům může sehrát Liberec hlavní město Česka naprosto s přehledem.

V Česku

  • Spider-Man se podíval také do pivovaru, konkrétně do Kostelce nad Černými lesy.
  • Při natáčení v Liberci došlo k incidentu, když filmaři položili elektrickou rozdvojku, kabely a plachty k Památníku obětem okupace z 21. srpna 1968. Místní politici vyjádřili rozhořčení, že památník zneuctili. Filmaři se následně omluvili. Naopak zde pro účely natáčení na vlastní náklady opravili Neptunovu kašnu.
  • Podtitul snímku Daleko od domova byl také zdrojem pobavení pro herce Toma Hollanda. Ten se paradoxně při natáčení podíval jen pár ulic od svého rodiště. Je totiž Brit.

Hlavní město za propagaci ve filmu zaplatilo filmovému studiu Marvel pět milionů korun. Tyto peníze byly zaplaceny z nadačního fondu Prahy. „Snímek s celosvětovou distribucí a diváckou základnou město odprezentuje lépe než většina marketingových kampaní,“ vysvětlovala vloni tento krok místopředsedkyně správní rady Pražského filmového fondu Eliška Kaplicky Fuchsová.

Snímek Spider-Man: Daleko od domova bude mít svou českou premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. „Jsem naprosto nadšený z toho, že se Karlu Ochovi, uměleckému řediteli festivalu, i našim přátelům ze společností Sony Pictures a Marvel Studios zalíbil náš nápad uvést českou premiéru jejich nového superhrdinského filmu právě zde na festivalu, zejména proto, že se jedná o vůbec první případ, kdy se film z této fantastické produkce objevil v oficiálním programu karlovarského festivalu. Navíc se premiérová projekce zařadí do první linie startujících teritorií z celého světa,“ říká Jan Bradáč, ředitel společnosti Falcon.

Ve Velkém sále Grandhotelu Pupp bude film uveden zítra, v kinodistribuci bude od čtvrtka. 

RECENZE: Nový Spider-Man je především romantik

Předchozí snímek ze světa komiksových hrdinů od Marvelu Avengers: Endgame byl beze sporu velkým filmovým historickým milníkem. Nový Spider-Man nemá jednoduchý úkol. Musí nejen udělat poslední tečku za předchozími dobrodružstvími a srovnat se na plátně s jejich důsledky, ale také musí diváka navnadit na ta, která teprve přijdou. Oboje se mu bezesporu v novém filmu Spider-Man: Daleko od domova, jenž ve čtvrtek startuje v tuzemských kinech, daří. Jen to dělá možná pro někoho až v příliš průměrném komiksovém trháku.

Peter Parker alias Spider-Man (Tom Holland) se vydává s Nedem a ostatními spolužáky na prázdninový školní výlet do Evropy. Peter si chce na pár týdnů odfrknout od superhrdinství, a také má v hlavě romantický plán, jak zapůsobit na spolužačku a femme fatale v jedné osobě – MJ. Cestu mu však zkříží agent Nick Fury (Samuel L. Jackson), který chce Petera zapojit do boje proti obřím příšerám složeným ze živlů a bez zjevné motivace – elementálům. Itinerář výletu se tak brzy začne měnit podle toho, kde tato monstra pravděpodobně udeří příště. Na scéně se také objevuje tajemný Mysterio s tváří herce Jakea Gyllenhaala.

První Spider-Man (tenhle je technicky dvojka) pro mě dodnes platí za tu zábavnou a mírně odlehčenou Marvelovku, kde se nutně nemusí zachraňovat celý vesmír, aby děj diváka vtáhl. Daleko od domova jde podobným směrem, což ocení hlavně ti, kterým se v jedničce líbilo Peterovo středoškolské hledání sebe sama i romantické prvky snímku. Ačkoliv novému Spider-Manovi opět rozhodně nechybí velmi dynamická a dobře koukatelná akce i humor, romantika je tu ústředním a asi nejsilnějším prvkem. Na Hollanda a Zendayu (hraje MJ) se kouká opravdu dobře. Jako celek ale snímek bohužel v budoucnu pravděpodobně zapadne do škatulky „další průměrná marvelovka“. Ve filmu je totiž pohříchu příliš mnoho nudných či vyloženě plochých postav. To by ani nevadilo, kdyby snímek neplýtval také s výborným Gyllenhaalem v roli Mysteria. Znalci předlohy či kreslených seriálů o pavoučím muži vědí, že má být Mysterio záporák, kdežto zde vystupuje jako klaďas. Tady mu ale scénář příliš nedovoluje prodat jeho herecké kvality.

Ačkoliv se jako celek Daleko od domova do filmových dějin nezapíše, odvádí svou úlohu velmi dobře. Je pomyslným epilogem takzvané fáze tři, tedy série filmů od Marvelu vrcholící posledními Avengers. Příjemný závěr snímku i dvojice potitulkových scén, které de facto staví celý film na hlavu, pak navnadí na události, které by minimálně svět na dosah Spider-Mana mohly nakopnout opět novým, zajímavým směrem. A já už se na to moc těším! 

Filmu dávám 80 %.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nákupy na internetu. Snadné, ale zrádné, pozor na osobní údaje, kam je zadáváte

vydáno 28. května 2022  15:54

Vyvarujte se neprověřených e-shopů a telefonátů, které z lidí lákají hesla. Nakoupit prakticky cokoliv na internetu už je velmi snadné. Stále je ale nutné...  celý článek

„Fascinuje mě, jak je tělo křehké a odolné, ale zároveň zranitelné“

vydáno 28. května 2022  7:46

Spisovatelka, ilustrátorka a copywriterka Marie König Dudziaková zpracovala prožitky prvorodičky v nové ilustrované publikaci Návrat z pískoviště. „Knihu...  celý článek

Láska, smrt & roboti. Animované antologie od Finchera a Millera jsou napotřetí ještě temnější

Strážce streamu
vydáno 27. května 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Rok se s rokem sešel, a tak nám oblíbená dvojice filmových režisérů Tim Miller a David Fincher opět servíruje další řadu animovaných převážně...  celý článek

Radnice Prahy 13 se vzpírá. Nové byty na Hůrce nechtějí

vydáno 27. května 2022  13:52

Praha 13 je proti zástavbě Slunečního náměstí. „Neohradila se zatím oficiálně,“ tvrdí městští plánovači.  celý článek