metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 13 °C

Úterý, 29. září 2020. Svátek má Michal.
Schéma linkového vedení k 20.4.2020
Větší foto
Schéma linkového vedení k 20.4.2020 | foto: ROPID

Nové dopravní schéma linkového vedení je unikátní. Vznikalo přes rok

5. května 2020  14:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Dopravní nadšenci mají v těchto dnech v ulicích metropole novou zábavu. Organizátor dopravy Ropid totiž aktualizoval dopravní mapy, které jsou umístěné v reklamních vitrínách u zastávek či okolí stanic metra.

„Snadno si můžete najít svou oblíbenou linku a prstem si projet, kam všude se s ní lze dostat. Jedná se o unikát. Takové schéma Praha ještě neměla. Jistě znáte podobná pro tramvaje, noční dopravu nebo třeba vlaky. Komplexní schéma, kde je všechno najednou a ještě k tomu rozkresleno po jednotlivých linkách, byste ale nenašli,“ říká pro deník Metro mluvčí Ropid Filip Drápal.

V menších městech jsou takto podrobné mapy běžným úkazem. Rozsah, který pokrývá ta pražská, se však jen tak nevidí. „Kde to bylo možné, zobrazujeme i přilehlou oblast Středočeského kraje. Na okrajích je vždy vyznačeno, jakým směrem linka pokračuje dál. Každá linka, ať už se jedná o metro, tramvaj, autobus, či přívoz, má určenou svou barvu. Každá zastávka je reprezentovaná bodem (obousměrná), trojúhelníkem (jednosměrná) nebo v případě, kdy je na malém prostoru více zastávek či složitější přestupní uzel, ji představuje tabulka,“ popisuje Drápal.

Mezi některými zastávkami je mnohdy rychlejší nebo časově srovnatelné jít místo čekání na MHD raději pěšky. I to se pracovníci organizátora dopravy snažili na mapě zobrazit.

Během zhruba rok trvajících prací tvůrce potrápila řádka změn linkového vedení. Praha se navíc rozšířila o oblasti, jakými je například Slánsko či Rakovnicko. Snahou také bylo linkové vedení nejen zjednodušovat na minimum, ale zároveň také zachovat identifikovatelná místa. Proto jsou v mapě také naznačené serpentiny, lesy, parky, mosty či vozovny. „Na schématu také zobrazujeme především trvalý stav. Množství výluk a omezení bychom nestíhali aktualizovat,“ doplňuje Drápal.

Mapy jsou zdarma ke stažení na webu pid.cz a v tištěné podobě k dostání v Infocentrech. Ropid nyní vyzývá k tomu, aby lidé přicházeli s vylepšeními či hledali chyby. Zatím však sklízí jen první chválu. „Jde o absolutně nejpreciznější schéma veřejné dopravy v Česku,“ napsal na Facebooku Ropid uživatel Jan Kolařík. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Konec uhlí v Praze. Tisíce domácností od čtvrtka nesmí topit

Ilustrační snímek
vydáno 29. září 2020  17:11

Za kouř z nesprávného kotle hrozí pokuta až sto tisíc korun. Dotace už dobíhají.  celý článek

Centrum je okoukané, musíme být lovci, říká fotograf Tomáš Kratochvíl

Fotografování mi přináší únik od každodenního života, říká Tomáš Kratochvíl
vydáno 29. září 2020  16:54

„Jako rodilý Pražák jsem si své město zamiloval nejenom jako obdivovatel, ale i jako fotograf. Fotografování mi přináší únik od každodenního života....  celý článek

Nová role Realitního portálu. V krizi pomáhá podnikatelům

Jan Chabr
vydáno 29. září 2020  5:57

Kvůli současné koronakrizi jsou pronájmy nemovitostí v hlavním městě pro mnoho firem neudržitelnou zátěží. Jak může pomoci magistrátní web?  celý článek

Vyzkoušeno: Chytré triko, na kterém není vidět pot, funguje

Buďte v suchu
vydáno 29. září 2020

Nemuseli jsme si ho přitom půjčit z amerického kosmického programu. Chytrá trička se totiž vyrábějí v Česku. Pod značkou CityZen je na český, slovenský a...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám