metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / 7 °C

Neděle, 24. února 2019. Svátek má Matěj.
Návrh podoby Rokycanovy ulice
Dalších 9 fotografií v galerii
Návrh podoby Rokycanovy ulice | foto: IPRMetro.cz

Nové koleje, fontána i schody k sezení. Žižkov se promění

6. června 2018  7:30 Filip Jaroševský Metro.cz
Seifertovu ulici rozkopou za čtyři roky. Její budoucnost určí studie.

Jednu z nejfrekventovanějších dopravních tepen Žižkova – Seifertovu ulici – čeká proměna. Její případnou podobu ovlivní studie, která vznikla ve spolupráci Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR) a architektonické kanceláře edit!. Příležitostí k proměně se má stát rekonstrukce tramvajové trati, k níž by mělo dojít do roku 2022.

Ve studii architekti navrhují změnu tří hlavních míst v třetí městské části. Jedná se o prostranství před obchodním centrem Bezovka, schody spojující ulice Rokycanova a Táboritská a část Seifertovy ulice. Prostor před obchodním centrem chtějí architekti propojit pomocí nového schodiště, které se postupně zapouští do oválné zdi podzemního podlaží. Také zde chtějí rozšířit chodníky u zaústění ulice Kubelíkovy do Táboritské, čímž má stoupnout pohodlí a bezpečnost pro pěší.

Fotogalerie

Na úpravu Seifertovy ulice má IPR vypracované hned dvě alternativy. Vodní prvek, pěší koridory i speciální pobytové schody, na kterých se dá sedět, totiž narazily u odborníků na radnici Prahy 3.

„Památkoví poradci vyjádřili k části Seifertovy ulice v předložené koncepční studii výhrady. Na jejich základě se Praha 3 a IPR rozhodly, že se na lokalitu u zastávky Lipanská vypracuje alternativní návrh, který by respektoval připomínky památkářů a komise pro regeneraci Žižkova,“ vysvětluje Vítězslav Danda ze studia edit!, podle kterého druhá verze studie zohledňuje také výtky k zeleni ve svahu, kterou nahradilo stromořadí na úrovni ulice.

Ikonické žižkovské schody spojující ulici Rokycanovu s Táboritskou architekti ponechávají ve studii ve stávající formě. Navrhují pouze jejich rekonstrukci a doplnění o prvky drobné architektury, jako je lavička v horní části a vodní prvek ve spodní části.

„V Táboritské ulici je dále přesunut přechod pro chodce tak, aby přímo navazoval na schodiště s rozšířeným chodníkem a s lavičkou,“ uvádí IPR.

V jaké podobě bude studie nakonec schválena, rozhodne zadavatel IPR do konce roku. Upravenou variantu poté předá Radě hlavního města, která rozhodne o realizaci.

„Toto místo v samém srdci Žižkova si zaslouží kompletní rekonstrukci. Výběr varianty nechám na odbornících z komise pro regeneraci, která je zřízena z titulu ochrany památkové zóny na území městské části Praha 3,“ říká starostka třetí městské části Vladislava Hujová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám