metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 14 °C

Sobota, 16. února 2019. Svátek má Ljuba.
Bohumil Šimek (nestraník za ANO) se stal po Stanislavu Juránkovi (KDU-ČSL) a...
Další 1 fotografie v galerii
Bohumil Šimek (nestraník za ANO) se stal po Stanislavu Juránkovi (KDU-ČSL) a Michalu Haškovi (ČSSD) historicky třetím hejtmanem Jihomoravského kraje. | foto: ArchivMetro.cz

Chceme obnovit lety do evropských metropolí, říká nový hejtman Šimek

21. listopadu 2016  17:51 Radek Babička
Bohumil Šimek (nestraník za ANO) se stal po Stanislavu Juránkovi (KDU-ČSL) a Michalu Haškovi (ČSSD) historicky třetím hejtmanem Jihomoravského kraje. Jaké jsou priority bývalého šéfa brněnských strážníků v jeho nové funkci? To a mnohé další prozradil v rozhovoru pro deník Metro.

V jakém stavu předáváte kolegům Městskou policii Brno?
Věřím, že tu bude zachována kontinuita. Řada mých náměstků se společně se mnou účastnila mnoha důležitých jednání a komunikace s nimi byla vždy na dobré úrovni. Nemám pocit, že by tu po mně měl zůstat nějaký zásadní rest. Městská policie má jen jeden velký dlouhodobý problém, a to nedostatek strážníků.

Projděme si vaše předvolební prohlášení. V kampani jste razil osvědčené heslo ANO, že byste kraj rád řídil jako firmu. Vy jste však žádnou firmu neřídil. Jak toho tedy konkrétně chcete dosáhnout?
Myslím, že městská i státní policie, v nichž jsem v řídící funkci působil, se svým způsobem jako firma brát dají. Jsou to organizace, které mají svůj rozpočet a základem je, aby peníze byly využívány co nejefektivněji. Konkrétně u Městské policie Brno jsme změnili řadu smluv, které tu byly zavedené za mých předchůdců a výrazně jsme tím snížili náklady za služby, které nakupujeme. Jednalo se například o smlouvy týkající se IT a telekomunikací, kde jsme se dostali až na poloviční ceny. Ušetřené peníze jsme pak mohli využít například na kvalitnější materiální vybavení strážníků.

Jedna z prvních věcí, které na kraji provedete, bude tedy audit?
V první řadě se budeme zabývat především rozpočtem. Vzhledem k pozdnímu termínu voleb se dostáváme do šibeniční situace s časem. Rádi bychom na prosincové zastupitelstvo, které se koná v půlce měsíce, měli rozpočet připravený a předložili jej ke schválení.

Někteří lidé vaši koalici kritizují za to, že už jsou rozdané posty, ale přitom jste nevydali programové prohlášení, v němž byste jasně specifikovali cíle a způsoby, jak jich dosáhnout.
Součástí koaliční smlouvy jsou teze, které tvoří kostru budoucího programového prohlášení. Chceme si nechat víc času, aby výsledné programové prohlášení bylo opravdu precizní. Vzhledem k tomu, že je teď jasnou prioritou schvalování rozpočtu a blíží se konec roku, shodli jsme se, že práci na detailním programovém prohlášení si necháme na leden.

Bohumil Šimek

Bohumil Šimek

V předvolební kampani jste silně kritizovali oblast dopravy. Přesto jste post náměstka pro dopravu svěřili Romanovi Hanákovi z ČSSD, který řídil dopravu posledního půl roku jako náměstek Michala Haška. Všechno tedy není tak špatné, jak jste říkali?
Myslím, že i ČSSD pochopila, že je potřeba učinit v této oblasti výrazné změny, a právě proto na tento post nominovala pana Hanáka. Náměstkem byl zatím relativně krátkou dobu, takže se výsledky jeho práce ještě nemohly plně projevit. Dlouho jsme s ním jednotlivá témata z dopravní oblasti probírali a v drtivé většině věcí jsme se shodli. Věřím, že dopravu během našeho volebního období výrazně posuneme, a to jak silniční, železniční, tak i leteckou.

Pokud jde o automobilovou dopravu, zaměříte se na silnice 2. a 3. třídy?
Ano, věřím, že se stav vozovek na jižní Moravě výrazně z lepší. Je potřeba získat na opravy víc peněz. Z některých statistik je patrné, že nás v tomto jiné kraje předběhly.

Jaké plány máte s brněnským letištěm?
Letiště je klíčové téma. Současná smlouva, kterou s Jihomoravským krajem má, je zcela nevyhovující. Budeme žádat o její zásadní změnu. Chceme zvýšit průhlednost hospodaření, některé pozemky vlastněné letištěm jsou zcela zbytečné. Celkově je potřeba se podívat důkladně na hospodaření celého letiště.

Mluvili jste i o zvýšení počtu letů. Máte představu o konkrétních linkách?
To je samozřejmě na podrobnější analýzu, ale vesměs by se jednalo o destinace, do nichž se tu už dřív létalo, například Řím, Milán, Barcelona či do vybraných ruských měst. Nabízí se i Brusel nebo Paříž. Je třeba se zamyslet, proč některé linky byly zrušeny. Osobně jsem třeba do Říma a Barcelony letěl několikrát a letadla byla vždy plná, takže se nabízí otázka, kde je chyba. Tu je potřeba vyřešit.

Pokud jde o železniční dopravu, bývalé vedení kraje dlouho bránilo vstupu soukromých dopravců. Jak se k tomuto stavíte vy?
Vůbec se nebráníme otevření železnice dalším subjektům, než jsou jen České dráhy, ale je to na podrobnější diskuzi v koalici, při níž si budeme muset jasně specifikovat, na jaké podmínky bude v případných veřejných soutěžích kladen důraz.

Slib, že po volbách nebudete jednat s Michalem Haškem, jste splnili. Na druhou stranu jste přece jen uzavřeli dohodu s ČSSD, která si Michala Haška zvolila za šéfa klubu a defacto tak potvrdila jeho silnou pozici uvnitř strany. Je to podle vás v pořádku?
Měli jsme požadavek, aby Michal Hašek nebyl součástí vedení Jihomoravského kraje. To se splnilo. Že se stal předsedou klubu, to je výsostné právo ČSSD. Do toho nám nepřísluší zasahovat. Já věřím, že různé sliby, které nám byly dány, budou i splněny, a že Michal Hašek bude skutečně jen zastupitelem a předsedou klubu.

Velkým předvolebním tématem byly chybějící zásady územního rozvoje, které Jihomoravský kraj jako poslední v Česku neměl vypracované. Nakonec však došlo těsně před volbami k jejich schválení. Jste s dokumentem spokojeni, nebo do něj hodláte nějak výrazně zasahovat?
Bereme to jako stávající stav. Napadat nějak zásadně schválenou podobu by nebylo efektivní. Toto téma jsme v rámci koalice svěřili Starostům a nezávislým, kteří s tím mají velké zkušenosti. Zásady by měly být upravovány po jednotlivých sporných bodech, která v dokumentu jsou. Věřím, že za čtyři roky tak z této lehce provizorní verze vytvoříme skutečně akceschopný a funkční územní plán.

Jakými konkrétními kroky chcete zlepšit spolupráci mezi krajem a městem Brnem?
Spolupráci chceme zlepšit například v oblasti cestovního ruchu. Prezentovat například turistům samostatně Jihomoravský kraj a Brno je hloupé a ekonomicky náročné. Je třeba zlepšit spolupráci i v oblasti společných investic či třeba už zmíněném rozšíření linek z brněnského letiště.

Řada brněnských kulturních institucí poukazuje na to, že se jim výrazné podpory dostává pouze z města, ale jejich návštěvníky tvoří z velké části mimobrněnští Jihomoravané, a tudíž by i podpora kraje měla být výraznější. Hodláte v této oblasti něco měnit?
Kultura byla doposud podřazena pod regionální rozvoj. My z ní chceme udělat samostatnou gesci, která bude mít svého vlastního radního. Věřím, že i to napomůže ke zlepšení situace. Prioritou je výstavba Janáčkova kulturního centra, ale chceme více podporovat i další zaběhlé a smysluplné kulturní akce a instituce.

V předvolebních tezích jsem se dočetl, že mezi vaše priority patří i navrácení Slovanské epopeje na jižní Moravu. Jak konkrétně tomu chcete dopomoci?
Je to aktivita, kterou zahájil brněnský primátor Petr Vokřál, který už několikrát jednal s pražskou primátorkou i starostou Moravského Krumlova. Chceme být nápomocni s vytvořením možností pro důstojnou prezentaci tohoto díla na jižní Moravě, ideálně opět přímo v Moravském Krumlově. Samozřejmě musíme počkat, jak dopadnou právě probíhající soudní procesy.

Na závěr osobnější otázka – kam rád chodíte v Brně a jaké oblíbené místo máte na jižní Moravě?
V Brně mám rád centrum města. To za poslední roky neuvěřitelně ožilo. Je příjemné, že lidé už nejezdí trávit volný čas jen do nákupních center na okrajích města a v centru to žije. Na jižní Moravě je mojí nejoblíbenější destinací Pálava a Vranovská přehrada. Myslím, že jihomoravská příroda je opravdu krásná a věřím, že se nám na ni podaří přilákat ještě více turistů a přesvědčit je, že stojí za to se tu zdržet víc jak jednu noc.

BOX:

Bohumil Šimek (57 let)

Za minulého režimu pracoval přes dvacet let ve Státním projektovém ústavu Brno. V roce 1991 získal titul JUDr. na Právnické fakultě Univerzity J. E. Purkyně v Brně. Od roku 1990 pracoval jako vyšetřovatel. V letech 1992–1993 působil jako zástupce ředitele Inspekce ministerstva vnitra. V letech 1993–2008 řídil Okresní ředitelství Policie ČR Brno-venkov. V roce 2009 nastoupil na úřad Jihomoravského kraje jako vedoucí sekretariátu a bezpečností ředitel k hejtmanovi Michalu Haškovi. Od roku 2013 působil u Městské policie Brno, nejprve jako náměstek ředitele, o rok později se stal jejím ředitelem. Jako lídr kandidátky ANO dovedl stranu v říjnu k vítězství v Jihomoravském kraji a minulý týden byl jmenován hejtmanem.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Nedotknutelní, ale i zbyteční

Nedotknutelní si dělají legraci z cévkování, opery, boháčů i lidí na podpoře.
vydáno 15. února 2019  14:42

Může se mi líbit snímek, který jsem už jednou v kině podstatně lépe zpracovaný viděl?  celý článek

Doba remaková. Hollywood se k smrti bojí originálních filmů

Hvězda se na plátnech zrodila již počtvrté.
vydáno 15. února 2019  12:37

Předělávky pár let starých trháků vládnou kinům. Diváky ale umějí také pěkně namíchnout.  celý článek

Sloupek Petra Justa: Mazat, či nemazat?

Petr Just, politolog, Metropolitní univerzita Praha
vydáno 15. února 2019  11:11

Nepáchá větší škody naopak šíření hoaxů? Pokládá si ve svém sloupku pro deník Metro politolog Petr Just.  celý článek

Pixar oslavuje v Holešovicích

Výstava ke 30. výročí Pixaru na Výstavišti v Holešovicích
vydáno 15. února 2019  5:54

Ke 30 letům si známé animační studio nachystalo výstavu. Ta začíná právě dnes.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám