metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 12 °C

Pondělí, 18. února 2019. Svátek má Gizela.
Ženy postihuje roztroušená skleróza až třikrát častěji než muže.
Větší foto
Ženy postihuje roztroušená skleróza až třikrát častěji než muže. | foto: Profimedia.cz

Nové účinné léky posouvají léčbu roztroušené sklerózy a dalších neurologických chorob

1. července 2018  10:49 Kamila Hudečková
Roztroušená skleróza, epilepsie, parkinson nebo Alzheimerova choroba – to jsou nemoci, které se v populaci vyskytují poměrně často, ale mnoho o nich nevíme. I když se situace lepší.

Diagnózu roztroušená skleróza si ročně vyslechne asi tisíc lidí ve věku od 20 do 40 let, z nichž dvě třetiny tvoří ženy. Celkem je v tuzemsku registrováno zhruba 20 tisíc nemocných. Přestože se výzkumu této neurodegenerativní autoimunitní choroby věnují odborníci po staletí, stále kolem ní panuje řada mýtů a nejasností.

„Nemoc je velmi variabilní. Zhruba 10 až 20 procent nemocných má mírnou formu, ale většina pacientů trpí formami závažnými. Moderní medicína ji zatím neumí úplně vyléčit, ale můžeme konstatovat, že se možnosti léčby ohromně zlepšily,“ popisuje Dana Horáková, zástupce vedoucí MS Centra při neurologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Nemoc se často objevuje u mladých lidí, ženy jsou postiženy asi třikrát častěji než muži. „Možných příčin je celá řada – genetické předpoklady, virové nákazy, nedostatek vitaminu D, kouření – i pasivní. Když se tyto faktory nešťastně sejdou, propuká nemoc,“ vysvětlila lékařka.

Stejně jako neexistuje jeden jediný model průběhu choroby, neexistuje ani univerzální návod k terapii. Ataku nemoci bývá nutné zvládnout léky, které tlumí zánět (především kortikosteroidy), někdy vzácněji i cytostatiky (léky pro léčbu nádorů, které tlumí také scestnou imunitní reakci).

Pro mnoho pacientů je vhodná dlouhodobá a preventivní imunomodulační léčba, jejímž úkolem je ovlivnit imunitní systém tak, aby nepoškozoval vlastní tkáně, tedy mozek a míchu.

Další často vyskytující se neurologickou nemocí je epilepsie. Podle lékařky Jany Zárubové, která působí v Centru pro epilepsie Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Motol a předsedá organizaci EpiStop, je léčba epilepsie jednou z nejdynamičtějších oblastí neurologie.

„V současné době máme k dispozici kolem 25 antiepileptik. Pacientům nereagujícím na farmakologickou léčbu můžeme nabídnout epileptochirurgickou léčbu, stimulační léčbu nebo léčbu dietou,“ uvádí lékařka. Probíhá podle ní též výzkum možností prevence epilepsie, ten se ale zatím nachází ve fázi základního výzkumu.

Právě na léčbu neurologických chorob se masivně zaměřuje farmaceutický výzkum. „Jen v USA, které jsou tahouny výzkumu, se podle přehledu z března 2018 vyvíjí 537 léčivých látek na neurologické choroby. Velké inovativní farmaceutické společnosti jsou globální, na výzkumu těchto léčiv se tak podílí i Evropa,“ říká Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. K důvodům patří velká a stále rostoucí „poptávka“. 

Léčba je velmi komplikovaná

  • Neurologické choroby jsou velmi často spjaty s vyšším věkem pacienta.
  • Mnohé lze označit za civilizační, spojené s moderním životním stylem.
  • Populace vyspělého světa stárne, stěhuje se do měst. Pacientů tak soustavně přibývá.
  • Léčiva na většinu neurologických onemocnění se nehledají snadno.
  • Výzkum v této oblasti patří mezi vysoce rizikový, enormně velké množství klinických studií skončí nezdarem a úsilí výzkumníků přijde vniveč.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Chceš knihu? Jeď na Čerňák!“

Sídliště Černý Most
vydáno 17. února 2019  11:11

Vojtěch Havlovec spolu s kamarády vydal knihu o Černém Mostě. Název Linka č. 141 připomíná legendární autobus, který v době před postavením metra lidem ze...  celý článek

Prostor39 má kavárnu i ateliér

V Prostoru39 se konají i různé workshopy.
vydáno 17. února 2019  5:55

Budovu v oblíbené hipsterské čtvrti předělali vlastníma rukama.  celý článek

O dani z koček ministerstvo financí v této chvíli neuvažuje

Kočka (ilustrační foto)
vydáno 16. února 2019  13:30

Za dva miliony psů platí majitelé místní poplatky. Za milion koček ne.  celý článek

V Hitlerově armádě umírali také Češi

František Emmert
vydáno 16. února 2019  9:55

Historik František Emmert otevřel ve své nové knize Češi ve wehrmachtu třináctou komnatu éry hitlerismu. „V uniformách wehrmachtu bojovaly – často...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám