metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 9 °C

Čtvrtek, 21. listopadu 2019. Svátek má Albert.
I ve stanici Nové Butovice je validátor mimo provoz.
Větší foto
I ve stanici Nové Butovice je validátor mimo provoz. | foto: E. GMITERKOVÁMetro.cz

Nové validátory zlobí. Sotva je namontovali, hned nefungují

28. srpna 2019  12:23 Filip Jaroševský Metro.cz
Víceúčelové terminály nejen pro kontrolu karet selhaly v deseti stanicích metra. Na vině je operační systém.

Klasické validátory – chytré sloupky s displejem u vchodů do stanic metra, kde jste si dříve mohli snadno ověřit platnost kuponu na své Lítačce, či si ji případně rovnou dobít, nefungují již rok. Jejich prázdná torza se však na začátku tohoto měsíce dočkala opětovného uplatnění. Dopravní podnik do šedesátky z nich umístil nový víceúčelový terminál pro koupi lístků platební kartou, jaký znají lidé z tramvají. Cestující si tu navíc opět mohou kontrolovat platnost svých elektronických jízdenek.

Úplně nová zařízení ale dlouho nesloužila. Redakci deníku Metro totiž doslova zaplavují fotografie od čtenářů, na kterých posílají rozbité terminály z několika míst po metropoli.

Validátory

  • První validátory začaly fungovat podobně jako karta Opencard v roce 2006. V metru stojí jejich torza i třináct let.
  • Od 27. srpna 2018 není potřeba elektronickou jízdenku zakoupenou v e-shopu dopravního podniku aktivovat ve validátoru. Jízdenka je aktivní nejpozději do šedesáti minut po zakoupení. 
  • V nových validátorech lze zkontrolovat i platnost jízdenky na kartě. To ale neplatí v případě, že máte kupon nahraný na IN Kartě. 

„Jde patrně o kolaps. Na stanici Hradčanská selhal přístroj také. Totální výpadek byl zřejmě způsobený nějakou chybnou aktualizací softwaru. Napadá mě hláška z Pelíšků: Kde udělali soudruzi z NDR chybu?“ píše deníku Metro čtenář Martin Stehlík. Ten za svou fotografii rozbitého přístroje, jehož displej hlásí „Mimo provoz“, získává odměnu tři sta korun.

Do deníku Metro připutovaly fotografie nefunkčních automatů z Veleslavína, Můstku, Hradčanské i Pankráce. Nechyběly ani stanice Nové Butovice, Strašnická a Dejvická. Podle mluvčí dopravního podniku Anety Řehkové se objevily problémy s přístroji na vytíženějších stanicích. Kvůli chybě v softwaru cestujícím nešlo tisknout krátkodobé jízdenky.

„Abychom cestující nezatěžovali případnou reklamací, terminály jsme účelově uvedli mimo provoz. Ze šedesáti instalovaných se jednalo o deset přístrojů. Díky aktivnímu přístupu dodavatele a za součinnosti servisu jízdenkových automatů tento víkend probíhala instalace aktualizace operačního systému firmware v terminálech, která tuto situaci vyřešila. Systém je postupně nasazován na všechny terminály,“ vysvětluje pro Metro Řehková.

Nové validátory jsou nyní v provozu takříkajíc na zkoušku. Jejich zkušební provoz je podle Řehkové plánován do ledna 2020. „V rámci této doby se snažíme s dodavatelem řešit každý podnět či reklamaci, které registrujeme od cestujících,“ dodává pro Metro Řehková. Dopravní podnik začal s instalací víceúčelových terminálů na přelomu měsíce července a srpna. Učinil tak hlavně proto, že si cestující, kteří nejsou registrováni na e-shopu Lítačky, mohli opět kontrolovat platnost svých elektronických jízdenek. Klasické validátory se sice již nikdy do metra nevrátí, podle tiskového oddělení dopravce jde však o plnohodnotnou náhradu. Navíc slouží jako automaty na již označené lístky, jež je možné platit kartou, podobně jako v tramvajích.

„Je důležité zmínit, že jízdenka je platná od doby prodeje a lze vždy koupit jen jednu z vybraných a pak případně nákup opakovat,“ doplňuje Řehková. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Pražské kachny umírají zbytečně. I kvůli pečivu

Zachráněná kachna
vydáno 21. listopadu 2019  5:02

Lidé z Modřan chtějí u rybníka varovnou ceduli. Ve Stromovce však nepomohla.  celý článek

Češi, mistři v odkládání řešení problémů. Televizní tma přijde za týden

Ještě jednou Hřebeny, jak se nazývá nejsevernější výspa Brd, jež dosahuje až do...
vydáno 20. listopadu 2019  14:47

Konec starého vysílání nastane nejdřív v Praze a jejím okolí.  celý článek

GALERIE: Podívali jsme se do průzkumné šachty metra D. Bagry jsou už 31 metrů pod Pankrácí

Práce na dně šachty je náročná.
vydáno 20. listopadu 2019  5:08

Stroje utichly a prach si sedá do louží na dně jámy. Všude je bahno. Teplota je kolem pěti stupňů Celsia. Je čtvrtek 14. listopadu a my jsme se nechali...  celý článek

Šťastné a zadlužené! I takové jsou Vánoce

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  13:37

Kupte nyní, plaťte za měsíc, po Vánocích, po Novém roce. Tlak na zadlužování s blížícími se svátky roste.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám