metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 13 °C

Pondělí, 18. února 2019. Svátek má Gizela.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Novela pamlskové vyhláška je mírnější. Brambůrky jsou dál tabu

30. srpna 2018  15:11 Metro.cz
Tohle se moc nepovedlo. Před rokem a půl začala platit takzvaná pamlsková vyhláška. Tato norma však zpřísnila nároky na nabízení potravin ve školních bufetech natolik, že podmínky nesplnila ani většina pečiva. Některé školní obchůdky proto dokonce skončily.

Od začátku září začíná platit novela vyhlášky, která příliš přísnou normu zmírní. „Již při svém nástupu jsem avizoval, že pamlsková vyhláška je postavena příliš represivně, z vlastních zkušeností vím, že represe příliš nepřináší,“ komentoval vyhlášku ministr školství Robert Plaga. Právě jeho ministerstvo zmírnění iniciovalo.

Nabídka bufetů se tedy od září změní. „Díky zvýšeným nutričním limitům se rozšíří sortiment například o kvalitní masné výrobky, například šunku nejvyšší jakosti, ochucené tvarohy nebo sýry. Dále půjde o pečivo s významným podílem cereálií nebo semínek, jemné pečivo s vysokým podílem ovoce,“ jmenuje konkrétní případy tiskového oddělení ministerstva školství. Bufety budou moci nabízet například již připravené pečivo s máslem, šunkou či sýrem, zeleninou nebo výrobky z ryb, a to třeba při 100 gramech hotového výrobku s 50 gramy masa.

Novela vyhlášky však jen nerozšiřuje sortiment zboží. Také zakazuje potraviny, na které původní norma zapomněla. „Do výčtu nepovolených potravin jsou doplněny potraviny upravené smažením nebo grilováním. Ty tedy nově nebudou moci být prodávány ve školách, jde například o hranolky s tatarskou omáčkou,“ upřesňuje Gabriela Štěpanyová z ministerstva zdravotnictví, které se na přípravě novely také podílelo.

Vyhláška je pokrytecká

  • Pamlsková vyhláška se sice snaží vychovávat, ale je pokrytecká. Myslí si to dietoložka Kateřina Cajthamlová.
  • Podle ní záleží hlavně na přístupu rodičů, protože základní návyky získá dítě už v předškolním věku. Uvedla to pro iDNES.cz.
  • Cajthamlová upozornila, že navzdory všeobecnému názoru je důsledkem špatného stravování nejen ve školách častěji podvýživa než obezita. Až třicet procent dětí má nízkou hmotnost.

Novela stále zakazuje prodej potravin, které obsahují sladidla, kofeinové nebo energetické nápoje či například smažené brambůrky. Bufety ve většině případů zmiňované potraviny z nabídky stáhly.

Česká školní inspekce, která dodržování vyhlášky kontrolovala, objevila jen minimum prohřešků. „V rámci kontrol jsme nikdy žádnou pokutu neudělili, a pokud jsme narazili na problém, vysvětlili jsme škole, co je špatně, a uložili lhůtu k odstranění nedostatku,“ říká náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. Podle něj vyhlášku nesplňovalo jen několik automatů, které měly v nabídce například energetické nápoje.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nepopírám, že být ženou ve světě rock´n´rollu má někdy své výhody, říká Morella z Gaia Mesiah

Gaia Mesiah
vydáno 18. února 2019  14:20

Po dlouhých jedenácti letech se na hudební scénu vrací crossoverová kapela Gaia Mesiah. Zítra v Praze pokřtí své nové album Excellent Mistake. „Tahle...  celý článek

Placení kartou v příměstských autobusech vázne

Zdánlivě snadné
vydáno 18. února 2019  12:28

Už několik měsíců mohou lidé platit jízdné u řidiče ve vybraných příměstských autobusech Pražské integrované dopravy platební kartou. Podle pražského...  celý článek

Vyhřívané lanovky i rolby, které řídí satelit. Špindl udělal mílový krok

Šestisedačková lanovka má i vyhřívání.
vydáno 18. února 2019  9:19

Tam, kde v Krkonoších končí vodní nádrž Labská a začíná Špindlerův Mlýn, stávala ještě v devadesátých letech u ­parkoviště bouda s obrovskými kamny....  celý článek

Konec Tlusté koaly. Poslední pivo tu padne tento týden

Filip Jaroševský (vpravo) se loučí se „svým“ podnikem.
vydáno 18. února 2019  6:57

Redaktor deníku Metro naposledy poseděl v pubu v Senovážné ulici.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám