metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 25 °C

Pátek 9. června 2023. Svátek má Stanislava
daně | foto: MAFRA

Novinky pro rok 2018: Nemocenská, otcovská či řidičák. Na co si dát letos ještě pozor?

  9:34
Právě načatý rok přináší řadu změn. Například 3. a 4. vlna EET se zatím nerozběhne. Z hospod a barů mizí automaty a mnoho úprav se také týká rodičů. Ne všechny začaly platit od 1. ledna.

Zdravotnictví

Co od včerejška platí, jsou vyšší nemocenské dávky při dlouhodobé dočasné pracovní neschopnosti. Polepší si zejména ti, kteří budou stonat déle než měsíc. Od 31. kalendářního dne totiž bude nemocenské činit místo dosavadních 60 procent nově 66 procent redukovaného denního vyměřovacího základu (více v boxu Výpočty). Od 61. kalendářního dne pak dokonce 72 procent.

Od června se také prodlouží možnost čerpání dlouhodobého ošetřovného až na 90 kalendářních dnů pracovního volna s náhradou příjmů ve výši 60 procent denního vyměřovacího základu. „Nárok na dlouhodobé ošetřovné bude mít pojištěnec, který je manželem či manželkou nebo registrovaným partnerem ošetřované osoby či fyzickou osobou žijící s ní v domácnosti. Okruh příjemců se ale rozšiřuje o další členy rodiny mimo domácnost,“ říká Ondřej Wysoglad, ředitel personální agentury Adecco ČR. Ošetřující osoby se budou moci v uvedených 90 dnech v ošetřování střídat.

Výpočty

Jak na výpočet denního vyměřovacího základu pro stanovení výše dávky nemocenského pojištění, radí portál Ministerstva práce a sociálních věcí.

 • Zjistí se tak, že se vyměřovací základ (veškerý příjem podléhající odvodu pojistného na důchodové pojištění/u OSVČ vyměřovací základy, ze kterých bylo uhrazeno pojistné) v rozhodném období dělí počtem kalendářních dnů připadajících na toto rozhodné období. Nezahrnují se sem takzvané vyloučené dny, například dny pobírání nemocenského.
 • Takto stanovený průměrný denní příjem se dále pro výpočet dávek upravuje podle stanovených redukčních hranic příjmu.

Od Nového roku platí pro všechny lékaře povinnost předepisovat recepty v elektronické podobě. Takzvaný eRecept si ale pacienti můžou převzít několika způsoby. Především zůstává možnost papírové podoby. Nově bude možné využít i SMS zprávy, e-mailu či mobilní aplikace. „Díky chytrým aplikacím, jako je třeba iklient, budou mít pacienti lepší kontrolu nad svým zdravím i ochranou osobních údajů,“ říká Jiří Dušek, spoluzakladatel stomatologického softwaru Xdent. Nadále bude mít pacient volbu si vybrat lékárnu, kde si předepsaný lék vyzvedne. Nový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ale uvedl, že pokud nějaký lékař nevypíše elektronický recept, nebude zatím nijak sankciován. Systém totiž podle něj není dobře připraven a někteří lékaři stále čekají na registraci.

Rodiče a děti

Rodiče si můžou díky novele zákona o státní sociální podpoře vybrat celou výši rodičovského příspěvku (220 tisíc korun na dítě) během šesti měsíců od začátku doby čerpání příspěvku. Nejdéle však do čtyř let věku dítěte. Měsíční výše příspěvku ale nesmí přesáhnout 70 procent vyměřovacího základu. Rodiče, kteří už peníze dostávají, ale nemají vše vyčerpáno, můžou přejít na nová pravidla. Při narození dvojčat či vícerčat se rodičovský příspěvek zvyšuje z 220 tisíc na 330 tisíc korun.

Od 1. února vznikne také možnost zažádat si o dávku otcovské poporodní péče. „Tuto dávku lze čerpat v období šesti týdnů od narození dítěte a zároveň i šest týdnů před účinností novely,“ upozorňuje advokát z PwC Legal Petr Kobylka. Výplata otcovské náleží za dobu sedmi po sobě jdoucích kalendářních dnů a její výše je 70 procent redukovaného denního vyměřovacího základu.

Co se ještě mění?

Každý hazardní hráč bude zaregistrovaný a igelitové tašky zadarmo už nikde nedostanete.

 • Novela zákona o obalech nařizuje, že igelitové tašky budou muset být zpoplatněné. Cenu si určuje obchodník sám. Za porušení hrozí pokuta do výše 500 tisíc korun. Igelitových sáčků se změna netýká.
 • Zákon o hazardním hraní platný od začátku roku například nařizuje to, že v hospodách a barech nesmí být žádný herní automat. Ty už budou pouze v hernách.
 • Každá herna navíc musí mít IT systém připojený na všechny své automaty. Bude tak mít přehled, kdo a za kolik hraje. Každý hráč navíc musí být registrovaný a v herně se přihlásí jménem a heslem.

Další dobrá zpráva pro rodiče je, že daňové zvýhodnění na první dítě od ledna vzrostlo z 1117 korun na 1267 korun měsíčně. Na druhé je to o dvě stovky korun měsíčně víc a na každé další 300 korun navíc. Naopak dochází ke zpřísnění podmínek pro vyplácení daňového bonusu na vyživované děti. „Příjmy z kapitálového majetku či z nájmu se nebudou započítávat do limitu příjmů, který je nutný pro splnění limitu pro přiznání bonusu. Tím je šestinásobek minimální mzdy, pro rok 2018 tedy částka 73 200 korun,“ upřesňuje daňový poradce firmy Kodap Josef Pomrhonc. Díky navýšení minimální mzdy z dosavadních 11 tisíc korun na 12 200 korun se na stejnou částku zvýšilo také takzvané školkovné. Na zmíněnou sumu je tak možné uplatnit daňovou slevu, a to o náklady prokazatelně vynaložené na školku pro vyživované dítě. Slevu může ale uplatnit vždy jen jeden z rodičů.

Komunikace s úřady

Podpora

16 682

 • Od 1. ledna se zvýšily maximální částky podpory v nezaměstnanosti na 16 682 korun a při rekvalifikaci na 18 695 korun měsíčně.
 • V obou případech je nárůst oproti loňsku více než tisíc korun.

Některé nové strany ve Sněmovně se snaží o digitalizaci státní správy. Několik kroků už se ale projevuje letos, na základě schválení zákonodárců z minulého období. Například o řidičský průkaz bude možné od 1. července zažádat na jakémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností, nejen na místě trvalého bydliště, jako dosud. Stejně tak už nebude nutné nosit na úřad papírovou fotografii.

Letos bude nově také možné podat prohlášení k dani z příjmů ze závislé činnosti elektronicky. V takovém případě ale musí zaměstnavatel zajistit identifikaci zaměstnance elektronickým podpisem či přes interní informační systém. Každý zaměstnanec se tak může rozhodnout, zda zvolí listinnou či elektronickou podobu.

„Doklady prokazující nárok na uplatnění nezdanitelných částek, daňových slev a zvýhodnění na děti budou také akceptovány v elektronické podobě,“ doplňuje Pomrhonc. Daně nebo jiné poplatky bude možné hradit také kartou, ale jen, pokud se úřad rozhodne tento typ placení nabízet.

V polovině prosince rozhodl Ústavní soud, že elektronická evidence tržeb je jako celek efektivní nástroj pro výběr daní, ovšem náběh třetí a čtvrté vlny, ke kterému mělo letos dojít, zatím odložil. Do doby, než bude zákon upraven. Soud také zrušil od 1. března povinnost psát na účtenky DIČ, které obsahuje rodná čísla podnikatelů. Evidenci tržeb navíc nebudou podléhat platby kartou u e-shopů.

Pokud pracujete s osobními údaji zaměstnanců či klientů, pak se vás od 25. května bude týkat obecné nařízení Evropské unie o ochraně osobních údajů. Všeobecně známé jako GDPR. Jeho cílem je chránit data o fyzických osobách, jejich zpracování a šíření. Dotknout se má 70 procent podnikatelů. Přípravy na GDPR by neměli živnostníci nechávat na poslední chvíli. Je nutné zjistit si co nejvíce informací, případně se obrátit na odborníky. Za porušení nařízení hrozí dotčenému subjektu pokuta až ve výši 20 milionů korun, nebo čtyř procent z ročního obratu firmy. Podle toho, která částka je vyšší.

Důchody

Od lednové splátky se základní výměra důchodu zvýší o 150 korun.

 • Zvýšení u téměř 3,5 milionu vyplácených důchodů provede Česká správa sociálního zabezpečení automaticky, není nutné o něj žádat. Valorizace se týká všech druhů důchodů.
 • Změna zákona o důchodovém pojištění zastropovala věk odchodu do důchodu na 65 let věku. Platí to pro lidi narozené po roce 1971 a je stejný pro muže a ženy.
 • U dobrovolného důchodového pojištění se od února zavede podmínka, že přede dnem podání přihlášky musí občan získat aspoň rok pojištění, a to placeného, nikoliv náhradní doby pojištění. Minimální měsíční pojistné na dobrovolné důchodové pojištění činí letos 2099 korun.

Dovolená

Právo na dovolenou se bude nově počítat na hodiny, ne na dny, jako doposud.

 • Zaměstnanec tak bude mít za každý odpracovaný týden nárok na 1/52 ročního výměru dovolené.
 • Uleví se tak lidem, kteří mají různě rozloženou pracovní dobu. Zaměstnavatelé ale budou muset pečlivě evidovat každou změnu délky pracovní doby.
 • Novela zákoníku práce ještě ale nevstoupila v účinnost. Očekává se schválení během letošního roku.

Paušální výdaje

 • Živnostníci, kteří uplatňují výdaje procentem z příjmů, budou moci nově uplatnit paušální výdaje v plné výši jen u příjmů do jednoho milionu korun namísto dosavadních dvou milionů.
 • Především podnikatelé, kteří mají nízké skutečné výdaje a vysoký podíl vlastní duševní práce (právníci, IT konzultanti, apod.), se musí připravit na vyšší odvod daní. „U podnikatelů s vysokými příjmy a nízkými skutečnými náklady, kteří nemohou omezení výdajů kompenzovat uplatněním slev na dani, bude tato změna znamenat zvýšení odvodové zátěže,“ říká Tomáš Hunal z firmy PwC ČR.
 • Pro daňové přiznání za rok 2017 si bude možné vybrat: buď živnostník uplatní dosavadní maximální limity výdajových paušálů a nebude mít nárok na slevy, nebo použije nové limity s nárokem na slevy.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Méně varlat a víc do šířky!“ Channing Tatum sundává své poslední kalhoty

Strážce streamu
vydáno 9. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Rej hordy namakaných sexy chlapáků, taneční čísla se zajímavou choreografií, ale i uvědomělá a inteligentní sociální sonda plná energie. Tím vším byl před...  celý článek

Lidé se na mě dívají lítostivě, říká Petra, která žije se vzácnou nemocí

vydáno 9. června 2023  11:09

Na první pohled vypadá jako normální a veselá žena. Přesto se za úsměvem Petry Pětníkové ukrývá vzácná diagnóza s názvem Fibrodysplasia ossificans...  celý článek

Internetový predátor není žádný starý a ohyzdný chlap v baloňáku, který číhá u školy

vydáno 9. června 2023  5:40

Český dokument V síti o internetových predátorech má vlastní odkaz v jednom z usnesení Evropského parlamentu ohledně kyberbezpečnosti. Promítali ho také...  celý článek

Komerční sdělení

Souboje prvních dvou týmů okoření 9. kolo Snapbacks ligy

vydáno 9. června 2023

V obou skupinách Snapbacks ligy na sebe o víkendu narazí první dva týmy. Ve skupině Západ se Vysočina Gladiators představí na hřišti Znojma Knights a ve...  celý článek