metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Sobota, 15. prosince 2018. Svátek má Radana, Radan.
Lvice Kivu a lev Bolek
Další 1 fotografie v galerii
Lvice Kivu a lev Bolek | foto: Zoo BrnoMetro.cz

Novinky roku 2018: Rezidentní parkování, výstava Republika a snad i lvíčata

18. ledna 2018  11:55 Radek Babička
Brno čeká v roce 2018 hned několik novinek, klíčových rozhodnutí i zajímavých kulturních událostí. Jaké jsou ty nejzásadnější?

Rezidentní parkování

Brněnští radní se definitivně rozhodli, že zavedou systém rezidentního parkování. Díky němu by brněnští obyvatelé měli jednodušeji najít místo k zaparkování i v nyní přeplněných místech. Zdali tomu tak skutečně bude, se ukáže za pár měsíců. Rezidentní parkování má začít platit letos v létě. Pilotní lokalitou se stane historické centrum města a ulice Antonínská, Gorkého a Lidická. „Rozhodující slovo v zavádění rezidentního parkování v dalších oblastech budou mít radnice městských částí,“ říká náměstek brněnského primátora Matěj Hollan. Výši ročního poplatku, podmínky pro parkování návštěv a další podrobnosti budou radní projednávat v následujících týdnech.

Přesun vlakového nádraží

Brněnský evergreen táhnoucí se již desítky let je k rozuzlení blíž než kdy dřív. Odsunutou polohu vlakového nádraží v Jižním centru označovanou jako „Řeka“ upřednostňuje městský architekt, krajští radní i podstatná část vedení brněnské radnice. Právě to by mělo vynést klíčový verdikt nejspíš už během února či března. Za variantu „Petrov“, kdy by se nádraží posunulo jen o pár set metrů a zůstalo tak oproti variantě „Řeka“ o kilometr blíže centru města, však stále bojuje část brněnských zastupitelů včetně těch koaličních – především z hnutí Žít Brno a Strany zelených. V referendu konaném roku 2016 se pro modernizaci ve stávající poloze vyjádřila také většina voličů. Účast však dosáhla sotva 25 %, proto hlasování nebylo platné. Před finálním rozhodnutím si vedení města nechá vypracovat ještě průzkum veřejného mínění.

Lvíčata zatím s otazníkem

Fotogalerie

Brněnská zoo má po několika ledních medvíďatech, která se narodila v posledních letech, zaděláno na nový návštěvnický hit. Loni v létě se do zoo po čtrnácti letech vrátili králové zvířat. Lev Lolek a lvice Kivu velmi rychle rozptýlili veškeré nejistoty o tom, jak spolu budou vycházet a den před Silvestrem zoo ohlásila narození dvou lvíčat. Chovatelé však nadšení veřejnosti zatím krotí. Zda odchov proběhne úspěšně se dozvíme až po několika měsících. „Pokud by Kivu měla mláďata už dříve a věděli bychom, že se o ně umí postarat, kritické období bychom mohli počítat na týdny, jelikož je však prvorodičkou, budou to měsíce,“ upozorňuje vedoucí útvaru vnějších vztahů Michal Vaňáč. V době uzávěrky se zatím lvíčatům dařilo dobře, a pokud to tak bude pokračovat, návštěvníci by je mohli poprvé vidět na jaře. Zatím je mohou zájemci sledovat na webu zoo prostřednictvím online kamery.

Oslava 100 let nejméně za 100 milionů

100 let od založení Československa připomene řada akcí po celé republice. Mezi ty největší se bezpochyby zařadí výstava Re:publika na brněnském výstavišti. Velkolepá akce se uskuteční od 26. května do 17. června. Výstava se otevře na den přesně, kdy Tomáš Garrigue Masaryk před 90 lety výstaviště otevřel. Re:publika připomene historii i současnost architektury, designu, sportu nebo odívání. Pořadatelé připravují také bohatý kulturní program plný koncertů i divadelních představení. Řada doprovodných akcí se odehraje i mimo výstaviště. Jednu z největších výstavních akcí roku podpoří město padesáti miliony korun, stejná částka přijde i ze státní kasy, zda a jakou částkou přispěje také kraj, je v jednání.

Brno – město hudby

Brno loni získalo od UNESCO prestižní titul „Kreativní město hudby“ a na spoustu hudebních zážitků se Brňané mohou těšit i letos.

Bob Dylan vyprodal halu Vodova za dva dny, ale pořadatelé jeho dubnového koncertu možná ještě nějaké vstupenky do prodeje uvolní.

JazzFestBrno v únoru zahájí big band držitele devíti cen Grammy Wyntona Marsalise a hlavní jarní část nabídne například koncert saxofonisty Donnyho McCaslina, jehož si ke spolupráci na své poslední desce Blackstar pozval i kultovní David Bowie.

Festival Janáček Brno u příležitosti 100 let od založení Československa uvede kompletní jevištní dílo Leoše Janáčka v inscenacích světových tvůrců.

Světově proslulá pěvkyně Soňa Červená se vrátí na jeviště brněnské opery, kde začínala. Po 65 letech vystoupí v inscenaci Čajkovského Pikové dámy. Filharmonie Brno zahájí v září sezónu pod vedením nového šéfdirigenta, Američana Dennise Russella Daviese, který ve svém oboru patří ke světově špičce.

Komentáře

Hlavní zprávy

GALERIE: TSK letos dokončila rekonstrukci či výstavbu dvanácti mostů a lávek

Zenklova
vydáno 15. prosince 2018  13:15

Technická správa komunikací (TSK) má na území hlavního města na starosti více než sedm set mostů a lávek. Kromě aktuálních diagnostik těch velkých přes...  celý článek

Lev, sova či ježek. Maskota má jen polovina prvoligových týmů

Maskot
vydáno 15. prosince 2018  6:26

V zámoří je celkem běžné, že sportovní týmy mají kromě roztleskávaček své maskoty. Většinou vycházejí z klubového znaku. Často jde o zvířata a nejinak...  celý článek

V kancelářích bez košů? Velké firmy mění zvyky

Recyklační boxy
vydáno 14. prosince 2018  15:04

Asi padesáti pracovníkům pražské centrály ČSOB odebrali minulý měsíc odpadkové koše. Chtějí-li něco vyhodit, musí ujít pár desítek metrů do kuchyňského...  celý článek

Spisovatel z hlavy odvypráví, co, kdy a kam letí. Právě vydal knihu o cestování

Filip Schiller
vydáno 14. prosince 2018  12:49

Na cedulce připevněné na košili, kterou nosí při práci v kavárně na Andělu, má nápis „FILIP – cestovatel :-)“. Za blonďatými kudrnami a úsměvem od ucha k...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám