metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Pondělí 29. května 2023. Svátek má Maxmilián, Maxim

Další 1 fotografie v galerii
Plavecký stadion Podolí akceptuje také Multisport kartu. | foto: Metro.cz

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

  10:49
Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale všimne.

„Voda jen pro otužilce. Bazény snižují teplotu vody.“ Titulky médií loni strašily plavce. Také já jim uvěřil. Když jsem minulý týden po dlouhé době lezl do bazénu v Podolí, byla mi zima. Chlad jsem si ale spíš vsugeroval. Stačilo uplavat dva bazény a nepříjemný pocit byl pryč. Digitální cedule nad vnitřním bazénem ukazovala teplotu vody 26 stupňů Celsia. Žádné drama se nekoná. Ke snížení teploty vody ale přece jen loni došlo. „Zhruba o půl stupně,“ říká ředitel Plaveckého stadionu Podolí Jan Bezděk. To už ale sedíme v kanceláři bazénu, který přespříští rok oslaví 60 let od svého vzniku. „Ale i ten půlstupeň je pocitově znát, hlavně je znát na spotřebě plynu,“ dodává Bezděk.

Z ekonomických důvodů došlo v Podolí i k dalším změnám. Zatímco dříve byl vyhřívaný venkovní bazén se skokanskou věží, nyní je teplejší ten delší, padesátimetrový. „Plavci si změnu chválí, třiatřicetimetrový bazén jim byl malý,“ vysvětluje Bezděk. S novinkou stadion navíc ušetří. Severnější bazén je sice delší, ale není tolik hluboký. Obsah vody je identický. Navíc je padesátka v závětří a voda v ní tolik nechladne. Minulé pondělí tu voda měla 25,4 stupně Celsia. V neohřívaném bazénu bylo pro změnu 9 stupňů a dva otužilci.

Výstavba stadionu.

Venkovní areál má oproti minulým rokům ještě jednu novinku. Všimne si jí ale jen opravdu pozorný návštěvník. V Podolí vyměnili tobogan. Ten je ale v podstatě úplně stejný jako ten, který tu postavili před 36 lety. „To kvůli památkářům. Areál se stal 10. prosince 2020 kulturní památkou.Trochu nám to svazuje ruce při modernizacích a rekonstrukcích,“ říká ředitel stadionu. Zároveň ale dodává, že tobogan vyměnit potřeboval. „Ještě rok nebo dva by to asi zvládal, pak by ale nejspíš neprošel revizí,“ tuší Bezděk.

Na otázku, zda bude bazén v nejbližší době ještě zvyšovat ceny, kroutí hlavou. „Čím víc zdražíme, tím méně sem bude chodit lidí,“ ví Bezděk. Připouští, že už nyní návštěvnost oproti minulým letům trochu klesla. „Lidé zkrátka šetří,“ krčí rameny.

O návštěvníky tu ale nouzi nemají, kromě škol či plaveckých oddílů sem často chodí také veřejnost. Kromě tří plaveckých bazénů návštěvníky láká například sauna, pára, posilovna nebo celoročně provozovaný relaxační bazén. V létě si zase lidé pochvalují třeba rozlehlou louku a venkovní dětské brouzdaliště.

Návštěvníci oceňují také otevírací dobu – denně od 6 hodin do 21.45. Hodinový vstup do areálu vyjde na 185 korun. Za hodinu a půl zaplatíte 205 korun. Důchodci a studenti mají 90 minut za 185, děti do 15 let jen za 120 korun.

Zajímavá historie

  • V polovině 50. let město rozhodlo o vybudování plaveckého centra pro vrcholový sport s parametry olympijských norem, a to v lokalitě bývalého vápencového lomu a cementárny. Projekt začal připravovat architekt Richard Ferdinand Podzemný v roce 1958. Vedle výtvarného účinku, nyní již pro stadion specifického tvaru vlny krytého bazénu a technologické úrovně, se mu podařilo spojit dvě funkce. Jednak uzavřít venkovní rušný prostor ulice od rekreační zóny s venkovními bazény a přitom poskytnout prostor pro dostatečně velké tribuny.
  • Výstavba začala roku 1959. Nejprve se postavily venkovní bazény, které byly v roce 1960 u příležitosti konání celostátní spartakiády slavnostně otevřeny plaveckými závody, skoky do vody a vodním pólem. Voda při těchto závodech byla dost studená, její teplota dosahovala jen 18 stupňů. Proto měli závodníci pod skokanskou věží vanu s horkou vodou, kde se před skokem nahřívali. Přitápění dodatečně přistavenou lokomobilou se ukázalo jako málo účinné.
  • Známý je také příběh, kdy Podolí navštívila princezna Diana. Byla na státní návštěvě v Praze se svým manželem. Neohlášeně přijela do bazénu, ochranka jí řádně zakoupila vstupenku a dala 100 korun na zapůjčení zámečku. Princezna si šla zaplavat do bazénu, který byl v tu chvíli vyhrazen pouze pro sportovní trénink. Byla zřejmě velmi dobrou plavkyní, protože trenérka odhalila „cizího“ plavce až ke konci tréninku, když se rozhodla ji doslova vyhodit z pronajaté dráhy. Teprve ochranka trenérce vysvětlila, že jde o princeznu.
  • Roční návštěvnost se pohybuje okolo milionu lidí. Dosavadní rekord byl zaznamenán roku 1973, kdy stadion navštívilo 2 321 000 lidí. To je denní průměr 6394 návštěvníků.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sluneční záření, moře a chlor. To vše může v létě poškodit naši kštici

vydáno 28. května 2023  16:14

Léto, sluníčko, moře a dovolená. Pro nás je to sen a balzám na duši, ne už tak úplně pro naše vlasy. Zatímco na ochranu kůže v létě myslíme, na vlasy se...  celý článek

Gramofon? Podle jeho milovníků je to nejdokonalejší reprodukce zvuku na světě

vydáno 28. května 2023  14:40

Jan Hosťák, kurátor Muzea elektrotechniky a médií Národního technického muzea (NTM) v Praze má historii oboru v malíčku.  celý článek

Koloběžkový běs. Kolik sil věnujeme tomu, abychom zdůvodnili, že něco nejde?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. května 2023  11:21

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Štvanická lávka je skoro hotová, promenáda mezi Zahradním Městem a Vršovicemi je o krok blíž

vydáno 28. května 2023  8:30

Použijeme-li vhodnou terminologii, metropole při budování cyklistické infrastruktury šlápla do pedálů. V trendu nastoleném v minulých letech pokračuje...  celý článek