metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 26 °C

Sobota 13. srpna 2022. Svátek má Alena
Novoroční ohňostroj | foto: Milan Langmaier

Novoroční ohňostroj v Praze připomene Wericha i spartakiádu

  14:37
Novoroční ohňostroj nazvaný Stroj času v Praze připomene odkaz Jana Wericha, Antonína Dvořáka, sametovou revoluci i spartakiádu. Více než desetiminutová pyrotechnická show odpálená z Letenských sadů 1. ledna v 18.00 bude stát asi 1,2 milionu korun včetně DPH. Hudbu k ohňostroji si budou moci diváci opět pustit z rádia.

Ohňostroj se jmenuje Stroj času, což je původní název metronomu na Letné z roku 1991, jehož autorem je sochař Vratislav Karel Novák. „Myšlenka je založená na představě ‚letenského metronomu‘ coby magického přístroje uskutečňujícího cestu napříč časem v pěti obrazech,“ píše se ve scénáři ohňostroje.

Spartakiádu připomenou Poupata Michala Davida

První tři obrazy zpodobní vybraná období 20. století, čtvrtý 19. století a v pátém se ohňostroj zase vrátí do současnosti. Jednotlivé části bude oddělovat tikání hodin a gong. K obrazu prvnímu obrazu na téma sametové revoluce autoři ohňostroje přiřadili kromě hudby Johna Williamse Victory Celebration také zvukový záznam dobového vysílání Československé televize. Pyrotechnické efekty k němu budou v národních barvách.

Proti proudu času se pak diváci za zvuků písně Michala Davida přesunou do 80. let. „Píseň Poupata byla zvolena jako typický hudební doprovod spartakiády 85. roku s úmyslem vyvolat částečně nostalgické a částečně úsměvné dojmy v řadách diváků,“ uvádí scénář. Na spartakiádní cvičení odkazuje i červeno-zelená choreografie pyrotechnických prvků. Třetí obraz doprovodí píseň Jana Wericha Kat a blázen. Pyrotechnické obrazy doplňují slova písně, autoři tuto část přirovnali k „ohnivé divadelní inscenaci“.

Zahraje Novosvětská

Kde to bude nejlepší?

Nejlépe bude ohňostroj podle scénáře vidět z Dvořákova nábřeží, Čechova mostu a Pařížské ulice. Hudbu k ohňostroji bude vysílat Český rozhlas Regina na frekvenci 92,6 FM.

Čtvrtý obraz doprovodí symfonie z Nového světa od Antonína Dvořáka. „Scénografie pro tento obraz je vyhotovena jako příběh cestovatele s podobnými pocity, které prožíval Antonín Dvořák. Příběh začíná vystěhováním z malé země do širého světa, následuje přetrvávající úžas při spatření velkoleposti a mohutnosti cizích zemí. Ovšem úžas se časem mění na stesk po rodné zemi,“ píše se v dokumentu.

Poslední obraz „Blýská se na lepší časy“ má odkazovat na současnost. Doprovodí ho skladba Europa do americké kapely Globus. V ohňostroji se v této části zopakují všechny předchozí efekty v jiných sekvencích. Obraz má ukázat také vlastnosti českého národa například „přes společenské odlišnosti nalézt v případě globální krize sílu se semknout a čelit problému jako jeden nebo i přes generace trvající furiantské nátury a staleté stížnosti dokázat milovat vlast, ve které žijeme“. Finále pak má ukazovat Evropu jako jeden celek a pozici Čechů v ní.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ježčí zkouška dospělosti může proběhnout i u vás na zahradě

vydáno 13. srpna 2022  7:07

Pokud máte chuť ubytovat pichlavého souseda, musíte projít konkurzem. První mláďata se už zabydlují v Troji.  celý článek

Predátor je s námi 35 let. Důstojného následovníka neměl nejmíň dvanáct. Tedy až do teď

Strážce streamu
vydáno 12. srpna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že se snímek Predátor: Kořist povedl, se dalo tušit již pár dní před jeho premiérou na streamovací platformě Disney+. Film zasazený na počátek...  celý článek

FOTOGALERIE: 20 let od obrovské povodně. Katastrofa dorazila 12. srpna 2002

vydáno 12. srpna 2022  4:40

Velká voda v srpnu 2002 změnila leccos. Hlavně lidi, kteří ji prožili na vlastní kůži.   celý článek

Lidé, čtěte! Budete líp mluvit a možná snáze seženete práci

vydáno 11. srpna 2022  11:56

Trvá věčnost, než se vymáčknete? Nejste schopní vyjádřit myšlenku bez „omáčky“a zbytečných „eee“?   celý článek