metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / -1 °C

Úterý, 22. ledna 2019. Svátek má Slavomír.
Dánsko-švédský seriál Most
Větší foto
Dánsko-švédský seriál Most | foto: Jens JunckerMetro.cz

Nový festival představí české i zahraniční seriály

30. dubna 2018  14:45 Radek Babička
Na českou kulturní scénu vstupuje nový festival. Brněnský Serial Killer se zaměří na televizní a internetovou seriálovou produkci. Dle pořadatelů půjde o jediný festival tohoto druhu ve střední a východní Evropě.

Serial Killer zamíří od 2. do 5. května do kina Scala, Divadla Husa na provázku a Divadla Bolka Polívky. Pořadatelé lákají na premiéru českého seriálu Most od tvůrců Okresního přeboru.

„Scenárista Petr Kolečko a režisér Jan Prušinovský natáčí pro Českou televizi další komediální seriál. Ve spolupráci s kameramanem Petrem Koblovským, který už s Prušinovským spolupracoval například na oceněném filmu Kobry a užovky, tak vzniká satirická zpověď o Mostě. Ten je popsán podle anotace filmu jako místo, kde se bojí bílí černých, hloupí chytrých, Češi Němců, muži žen, heterosexuálové transsexuálů, Mostečáci Litvíňáků. A všichni samoty,“ říká Simona Andělová z festivalového týmu.

Unikátní přehlídka seriálů si však klade za cíl seznámit návštěvníky i s méně známou evropskou tvorbou. Partnerskou zemí prvního ročníku je Dánsko. Z tamní tvorby uvede Serial Killer například kultovní seriál Království od režiséra Larse von Triera nebo největší dánské televizní drama 1864, které v osmi dílech nejen rozplétá milostný trojúhelník, ale vykresluje i syrové válečné scenérie, historické souvislosti a přináší i kritiku nacionalismu. Uvedení se dočká čtvrtá řada úspěšné dánsko-švédské detektivní série Most. Východoevropskou produkci bude reprezentovat třeba třídílná ruská fantasy série Gogol nebo rumunské drama Stíny z produkce HBO.

Svoji účast na této seriálové akci již potvrdily některé významné zahraniční osobnosti jako zakladatel legendárního britského hudebního labelu Virgin Records Nik Powell, dlouholetý ředitel London Film School Ben Gibson nebo producent Thomas Stenderup, jehož dokument Způsob zabíjení si v roce 2014 vysloužil nominaci na Oscara. První ročník si nenechají ujít ani profesionálové tuzemské televizní tvorby. Do Brna by se měli přijet Aňa Geislerová, Petr Čtvrtníček nebo Tomáš Baldýnský.

Jaké další festivaly plní brněnská kina?

Květen

  • Filmový festival Fakulty informatiky MU: krátkometrážní studentské filmy, festival.fi.muni.cz

Červen

  • Ibérica: iberoamerické filmy, iberica.cz

Říjen

  • Snow Film Fest: dokumentární filmy s tematikou adrenalinových zimních sportů a cestování, snowfilmfest.cz
  • Brněnská šestnáctka: krátkometrážní filmy, brno16.cz
  • Das Filmfest: německy mluvené filmy, dasfilmfest.cz

Listopad

  • Festival francouzského filmu: francouzské filmy, festivalff.cz
  • Mezipatra: filmy s LGBTQ+ tematikou, mezipatra.cz

Komentáře

Hlavní zprávy

Proměnu průduchu na droida R2D2 z Hvězdných válek mapuje nový dokument

Filip Brouk a jeho R2D2 na Folimance.
vydáno 22. ledna 2019  6:52

Když se před rokem a půl prakticky přes noc přeměnila betonová větrací šachta v parku Folimanka na třímetrový model robota z filmové série Star Wars,...  celý článek

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Dalo se úniku plynu z rolby předejít?

Hasiči a záchranáři zasahovali na zimním stadionu v pražských Holešovicích, kde...
vydáno 21. ledna 2019  5:56

Únik oxidu uhelnatého z rolby holešovického stadionu se stále vyšetřuje. Led tu už žehlí náhradnice na elektřinu.  celý článek

Dřív měli singles na 2+kk, teď uškudlí sotva na garsonku

Bydlení (ilustrační foto)
vydáno 20. ledna 2019  12:20

Většina Čechů chce bydlet ve vlastním. Problémem je, že jenom někdo na to má.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám