metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 11 °C

Pátek, 22. listopadu 2019. Svátek má Cecílie.
Parkové muzeum v Modřanech. Návěstidlo a výhybka u jednoho ze vstupů do parku.
Dalších 43 fotografií v galerii
Parkové muzeum v Modřanech. Návěstidlo a výhybka u jednoho ze vstupů do parku. | foto: Josef Škvor, Metro.cz

Nový park se stal muzeem Modřan

13. června 2018  5:55 Josef Škvor Metro.cz
V rozlehlém vnitrobloku spojujícím několik domů původní panelové zástavby a nových bytových domů v Modřanech zítra slavnostně otevřou nový park. Ten je veřejnosti přístupný a jmenuje se Parkové muzeum. Jeho tvůrce, architekt Matěj Görner, oslaví v pátek pětatřicáté narozeniny.

Jak jste se dostal k projektu Parkového muzea?
V červnu roku 2015 bylo vypsáno výběrové řízení, ve kterém investor oslovil pět studií. Z toho dvě odevzdala a já jsem to vyhrál. S kolegou Legnerem jsme přinesli návrh parkového muzea. Jsme spolužáci a víme, co umí jeden a co druhý, a také to, kdy se spojit.

Kdo přišel na to, že to bude parkové muzeum?
Nápad to byl můj a velice rychle se ujal. Historii mám totiž rád.

Prostor byl dán, jak jste ale přišel na jednotlivé prvky, třeba na to, že budoucí prezident T. G. Masaryk měl v Modřanech v roce 1904 přednášku?
Pročetl jsem celou obecní kroniku a vytáhl všechny zajímavé události. Kronika je naštěstí už teď digitalizovaná, takže to znamenalo si doma sednout a odchytat data. Pak následovala ta nejhezčí práce. Když jste napůl architekt, napůl sochař, trošku výtvarník, tak hledáte projekty, ve kterých se to přirozeně skloubí. Vlastně na tom parkovém muzeu není ani tak koncept muzea, jako příležitost hledat originální výtvarná řešení v daném prostoru na daná témata. Vždy jde o balanc peněz, motivace a zároveň funkčnosti. Všechno je to propojené.

Fotogalerie

Ukazoval jste mi obrázek, kde je staré železniční návěstidlo (semafor), které stojí u jednoho ze vstupů do parku.
To je vlastně nejstarší ze všech obrázků. Dva roky existoval jen jako koncept na papíře. Obrázek ale popsal všechno, o co tam jde. Jde o spojení prostoru s jednoduchostí a s příběhem. Celé to připomíná zavedení železnice z Vršovic do Modřan v roce 1881.

Kdo semafor sháněl?
To jsme měli rozdělené napůl s investorem, nakonec návěstidlo našla jedna paní od investora. Nešlo to ale tak úplně snadno, jde o jedno z posledních šesti návěstidel v Čechách. V jednu chvilku jsem obvolával snad skoro všechny stanice v severních Čechách. A když jsem jel rok poté kolem Jenče u Prahy, uviděl jsem tři funkční návěstidla. Možná to chtělo víc jezdit vlakem než telefonovat. Zajímavá je tam také ta zadlážděná výhybka.

Parkové muzeum

Slavnostní otevření se koná ve čtvrtek 14. června od 14 hodin.

 • V parku mohou návštěvníci vidět 18 zajímavostí (architekti je nazývají atmosféry), které se váží k historickým obdobím Modřan.
 • 1150 AC Pravěká osídlení vltavských břehů
 • 175 AC Hradiště na Závisti
 • 1178 Rytíři a dvorní dámy
 • 1757 Vítězství nad Prusy
 • 1861 Cukrovar
 • 1880 Modřanská múza
 • 1881 Do Modřan přijíždí vlak...
 • 1887 Čtenářsko-ochotnická Beseda Tyl
 • 1904 Profesor TGM
 • 1919 Zlaté časy na první republiky
 • 1925 Čechova čtvrť
 • 1932 Když Josephine Bakerová tančí...
 • 1932 Čtvrť čokoládových hvězd
 • 1963 Modřanské Doly
 • 1982 Zahrádkářská kolonie Cholupice
 • 1983 Husákova zeměkoule
 • 1988 Flóra Modřanské rokle
 • 2017 Hlas Modřan

To je ale tramvajová výhybka, že?
Ano, je. Křižík to vymyslel chytře, že to šlo zapustit do dláždění. Tak to nám snad každý odpustí, vlak by po ní také projel. Výhybka má zajímavý příběh. Dopravní podnik ji měnil asi 14 dní poté, co jsem jim volal. Další rok a půl žádnou další výměnu neplánoval, takže jsme měli štěstí. Když už to, co hledáte, najdete a dohodnete se, tak vám to ty firmy prodají zpravidla za cenu šrotu. Dopravní podnik si k tomu ale naúčtoval nesmyslné položky jako dovoz do depa, převážení, zpětný dovoz, výpis z registru. Celé to vyšlo asi na 50 tisíc. Semafor stál všeho všudy kolem šesti tisíc. Drahý byl pak ale transport a repase. Všechno to iracionálně naskáče na částky, které by člověk nečekal. Tedy, teď už vlastně čekal.

V parku jsou lavičky a další prvky, které jinde nenajdeme. Vymýšleli jste je přímo pro tento prostor?
S kolegy jsme si udělali třídenní workshop v Krkonoších a vymysleli rodinu osmnácti prvků. Lavičky, odpadkové koše, postel, barové stolky s barovkami. Ještě tam mělo být pítko a solární lampa. Většinu toho se podařilo prosadit. Řekli jsme si, že právě tyto prvky tam patří.

Jsou tam ale i dvě klasické „staré“ žlutočervené lavičky...
Ty jsou právě v prostoru u velké Husákovy zeměkoule. To je typ prolézačky, kterou pamatují snad všichni dospělí, kteří vyrůstali na sídlištích. Lavičky právě také evokují to období.

V jedné části parku stojí velká kovová konstrukce, která připomíná kostru domu. Co představuje?
Symbolizuje vilovou zástavbu v Modřanech v letech 1924-28. Tehdy tu vzniklo na 1200 domů. Zajímavé je na tom to, že ten skelet domu má téměř skutečné měřítko domů v Čechově čtvrti (pozn. red.: rozměry domu jsou zmenšeny o 20 procent oproti skutečné velikosti). Je obrovský, ale skrz něj vidíte ty ostatní velké bytové domy, které jsou ještě mnohem větší.

Využil jste i sepětí místa s bývalým cukrovarem....
V roce 1934 si inženýr Baur ze zdejšího cukrovaru nechal patentovat kostky cukru ve tvaru karetních symbolů bridže. Kromě jiného jsou kostky pro sezení vytvořeny trojrozměrně v těchto tvarech.

Jaký máte pocit z toho, co jste vytvořil?
Bydlím na Novém Městě, ale po tom, co jsem v Modřanech tvořil, se mnohem víc cítím jako Modřaňák, než jako Novoměšťan.

To je to jediné?
To ne, ale mám radost, že si mé práce nakonec všiml i sousední developer a požádal nás, jestli bychom mohli v jeho prostoru mezi domy vytvořit něco podobného.

Komentáře

Hlavní zprávy

Lahve i jednorázové obaly už nejsou nezbytnost. Ekologické mohou být i pomůcky pro ženy

Snuggs jsou menstruační kalhotky vyvinuté tak, že dobře absorbují i silnou...
vydáno 22. listopadu 2019  12:06

Ačkoli devadesát procent všech plastů se do oceánů dostalo z osmi asijských a dvou afrických řek, evropské země nejsou bez viny. Společně se Spojenými...  celý článek

Cirque du Soleil a Letní Letná osídlí pláň o prázdninách

Cirque du Soleil budou mít opět velkou výpravu.
vydáno 22. listopadu 2019  9:05

Jste-li milovníky nového cirkusu a máte dost peněz, můžete se radovat. Příští léto totiž budou v Praze hody.  celý článek

Chytil vlnu z Mácháče až do exotického ráje

Marek Vaňura
vydáno 22. listopadu 2019  5:16

Jako kluk s dědečkem plachtil na Mácháči, nyní šéfuje ostrovnímu resortu v tropickém Hondurasu. Marek Vaňura mezitím vystudoval vysokou školu a stal se i...  celý článek

Příští stanice: nákupák. Linka 156 staví před OC Stromovka

Busy do Europarku jezdí ze Zbraslavic, Zruče a Žlebu.
vydáno 21. listopadu 2019  13:54

Vlastní autobus má štěrboholský Europark či Ikea na Černém Mostě. Do obchoďáku v Michli zákazníci jezdí na proud.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám