metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Sobota 2. července 2022. Svátek má Patricie

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Nový trend subscription. Auto lze kdykoli vrátit

  16:33
Autosalony, které v polovině března zavřely, si vybraly těžkou daň. Evropské prodeje nových aut meziročně propadly o 55 procent. Od tohoto pondělí až prodejci mohli otevřít, zájem zákazníků byl ale přesto nižší než před útokem koronaviru. To nahrálo společnostem, které nabízejí alternativní vlastnění aut. Jednou z nich je například Driveto, která jako jedna z prvních ukázala Čechům kouzlo tzv. subscription, neboli předplacených aut. „Smlouva umožňuje pronájem auta s možností ze dne na den ji zrušit,“ říká deníku Metro Adam Szabó, šéf nového startupu Driveto.

Lidé nechtějí jezdit MHD, také se bojí vydat více peněz. To vám nyní hraje do karet, že?
Samozřejmě, lidé budou auta potřebovat ještě více než dosud. Ať už to budou rodinné výlety, nákupy nebo pracovní účely. Ti, co byli zvyklí jezdit veřejnou dopravou, budou mít tendenci vytvořit si vlastní bezpečný prostor při přemisťování.

Proč by si měli auto předplatit? Není lepší operativní leasing?
Ubývá těch, kteří budou chtít utrácet vlastní úspory, půjčovat si peníze nebo se jakkoli uvazovat na dlouhé měsíce a roky. Subscription bude sílit, protože poskytuje svobodu ukončení pronájmu auta kdykoliv v jeho průběhu a při jakékoliv změně situace zákazníka, což je v rámci očekávané krize uklidňující faktor. Díky možnosti vrácení se vyhne případnému zadlužení nebo pokutám. Navíc se zákazník nemusí trápit dodatečnými náklady jako jsou pneumatiky, pojištění nebo garanční servis, což je u tohoto modelu v ceně.

Češi více řeší věci on-line. Vidíte tyto změny i na jiných trzích?
Sledujeme západní trhy a podobné projekty. Vidíme, že flexibilita je na vzestupu. Ekonomické obtíže zasáhly nebo se očekávají na většině trzích a z prvních zpráv a kontaktů sledujeme, že se subscription daří i v těžších ekonomických fázích.

Co očekáváte v následujících měsících za vývoj?
Zájem o auta se nezmění, lidé budou potřebovat jezdit pořád. Změní se ale zákaznické chování. Jsme přesvědčení, že se byznys přesune více do online prostředí a klienti budou chtít více nové jednoduché online řešení, které je nebude limitovat a svazovat. Dá se tedy očekávat propad klasických prodejů nových aut a přesun těchto zákazníků do flexibilních modelů jako je právě subscription. Co se týče aut jako takových, je ještě brzo předvídat, co se stane s vývojem cen nebo například dostupností. Výraznou roli v tomto bude mít i chování státu a Evropské unie.

Může to mít pro vás nebo pro některé konkurenty za následek existenční problémy?
Existenční problémy Driveto neočekává. Naopak vidíme několik pozitivních faktorů pro rozvoj našeho projektu, ale o tom jsem už mluvil. Na vzestupu bude pravděpodobně i oblast carsharingu. Zde může být ale problematické, že nebude možné si vytvořit svůj bezpečný a známý prostor z důvodu častého střídání řidičů v jednom autě. Menší dodavatelé a firmy, které se nebudou schopny rychle přesunout do online prostředí nebo reagovat na změnu zákaznického chování, mohou mít velké problémy.

Zavedli jste nějaká speciální opatření?
Čistíme auta ozonem, vozíme je zákazníkům až domů. Celkový proces osobního kontaktu jsme zkrátili jen na nezbytně dlouhou dobu a všechny informace vyřizujeme po telefonu nebo online.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek