metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 30 °C

Úterý, 11. srpna 2020. Svátek má Zuzana.
Kočka (ilustrační foto)
Další 4 fotografie v galerii
Kočka (ilustrační foto) | foto: freeimages

O dani z koček ministerstvo financí v této chvíli neuvažuje

16. února 2019  13:30 Pavel Hrabica Metro.cz
Za dva miliony psů platí majitelé místní poplatky. Za milion koček ne.

Poprask kolem toulavých koček vyvolávají především nelegální množírny, které „produkují“ na byznys ročně tisíce koťat. Neprodané kočky totiž končí často na ulici a geometrickou řadou se následně nekontrolovaně množí. Jejich likvidace, případně jejich odchyt a kastrace jdou na účet obecních rozpočtů. Pomoci by mohlo omezení psích, ale i kočičích množíren, které před pár dny přislíbil premiér Andrej Babiš. A to kvůli otřesným podmínkám, jež v černých stanicích na množení panují.

Ujal by se návrh, aby majitelé koček také za své miláčky platili? „Mezi pejskaři a kočkaři se vedou nekonečné spory,“ říká starosta Boršova nad Vltavou Jan Zeman. „Za psy se místní poplatky platí, za kočky ne,“ dodává starosta. Byl by to jistě vítaný příjem radnic. Kdyby například Praha, kde je asi sto tisíc psů, zdanila pouhých deset tisíc koček, při poplatku 100 korun by do kasy přibyl ročně milion. Nejdřív by ale obce musely kočky spočítat. Je to reálné?

„Loni zavedla povinnou registraci všech koček Belgie. Registrační číslo a čip musí mít jak kočky z útulků, tak ze všech zájmových chovů,“ argumentuje Adéla Kroupová, zakladatelka sdružení Můj život s kočkou. Všechny belgické kočky, které nejsou určeny k chovu, musí majitelé dát u veterináře vykastrovat. Pokud by i u nás registrace bránila nekontrolovanému množení, nebrání se Kroupová ani „kočičím“ poplatkům. „Jestliže by to pomohlo, nejsme proti,“ říká Kroupová.

Fotogalerie

„Ministerstvo financí takový požadavek neeviduje, o zavedení tohoto poplatku ne- uvažuje,“ uvedl pro deník Metro Zdeněk Vojtěch z tiskového oddělení ministerstva. Připomíná, že například lidé s handicapem mají ze zákona poplatek snížený nebo ho neplatí. Týká se to například slepeckých psů.

„V Mostě problémy s kočkami nemáme,“ komentovala dotaz deníku Metro na kočičí daň Alena Sedláčková z kanceláře primátora. „O evidenci koček neuvažujeme, nedává to smysl,“ říká zase Markéta Růtová, mluvčí radnice ve Slaném. „Jak bychom například evidovali kočky, které nežijí doma, nebo ty, jež migrují volně mezi obcemi?“ říká Růtová. „Z našeho hlediska nesmysl,“ podotýká k zavedení poplatků za kočičky Zdena Maršíčková z Českého chovatelského svazu. Organizovaní chovatelé jsou podřízeni pravidlům, to zvyšuje jejich finanční náklady. „Navrhne příště někdo poplatek z akvarijních rybiček?“ ptá se pracovnice chovatelského svazu.

O dani z koček jako obraně proti nekontrolovatelnému počtu chovaných zvířat například v bytech, když je objekt znečišťován výkaly, se zmínila již v roce 2010 v diplomové práci Kristýna Řezníčková z olomoucké Právnické fakulty. „Daň by měla opodstatnění minimálně u nekastrovaných zvířat,“ píše v diplomce Řezníčková.

Psi nesou miliony

2250

  • Tolik korun za rok zaplatíte v Praze za druhého a dalšího psa v bytovém domě. Za prvního mazlíčka je poplatek 1500 korun.
  • Praha inkasuje ročně na poplatcích k 50 milionům korun.
  • Ostrava vybrala loni za více než dvacet tisíc registrovaných psů 9,6 milionu korun.
  • Jihomoravské Znojmo si přišlo ve stejném období na 651 tisíc za 2259 psů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stejně jako pivo, tak i víno teď prochází zcela novou chutí

Vinařství Sádek na Třebíčsku.
vydáno 11. srpna 2020  15:38

Jabčák. Rybízové či višňové víno. To, co vznikalo dříve doma, teď najdete v jiné podobě také v obchodech.  celý článek

Plánovači mají své youtubery. Po Kokořínsku přijdou další

Integracemi provází amatérský redaktor Jan Škopek.
vydáno 11. srpna 2020  12:51

K pražské MHD se připojují spoje napříč celým Středočeským krajem. Integraci Ropid propaguje spoty.  celý článek

Komplikace na kolejích. Floru od Korunní odtrhnul vodovod

Vodovod v Korunní ulici potrápí i ty okolní.
vydáno 11. srpna 2020  9:48

Od včerejška opět jezdí tramvaje Ječnou ulicí. Do Jičínské se naopak kvůli „záludnému živlu“ vrátí až koncem měsíce.  celý článek

VZPOMÍNKY NA PRAHU: První český letec skončil v celeru

První let pro publikum proběhl 11. srpna. Na dvoře nuselského pivovaru byla... Vzpomínky na Prahu
vydáno 11. srpna 2020  5:25

Přepište dějiny, prvním pilotem v českých zemích nebyl inženýr Jan Kašpar. Ne. Jméno prvního odvážlivce znělo Josef Vydra a byl to taneční mistr, který...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám