metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Neděle 27. listopadu 2022. Svátek má Xenie

Větší foto
Park Smetanka | foto: Archiv

O demolici vily netušili. Teď ji chtějí zachránit

  13:15
Radnice Prahy 9 si dala s reakcí na petici proti bourání historických objektů načas. Ochrání je až památkáři?

Levá ruka neví, co dělá pravá. Tak by se dalo podle místních shrnout dění okolo plánované zástavby parku Smetanka v deváté městské části. Developer totiž získal od místního stavebního úřadu povolení k demolici dvou zachovalých historických staveb – Jiránkovy vily a továrny na cukrovinky z 20. let. Proti záměru developera se pomocí petice ohradil místní spolek, který její text prezentoval radnici Prahy 9.

Ta si dala s reakcí několik dní načas. Teď se však podle mluvčí radnice devítky Marie Kurkové zdá, že jsou místní i radnice na stejné lodi. „Na základě petice nechal starosta Jan Jarolím celou záležitost prošetřit, a to zejména ve vztahu k odstranění stavby Jiránkovy vily. O tomto záměru přitom neměla Praha 9 tušení. Zejména proto, že úkony státní správy na úseku územního plánování a stavebního řádu vykonává v přenesené působnosti Odbor výstavby a územního rozvoje Prahy 9. Ten je na samosprávě obce nezávislý,“ říká pro Metro Kurková.

O výsledku svého šetření, který jen potvrdil dřívější tvrzení členů spolku Hrdlořezská zvonička, informoval starosta devítky zástupce spolku již před pár dny. Ve stejném duchu podle Kurkové reagoval i na vystoupení člena spolku Pavla Halamy, který se proti demolici postavil na úterním jednání zastupitelstva městské části. Historické objekty, včetně Jiránkovy vily z roku 1678 a přilehlého bývalého arboreta, však podle Jarolíma nejsou v současné době jakkoliv památkově chráněny. Radnici tak chybí potřebná páka, jak demolici zabránit.

„Zároveň je i dané území přírodního parku mimo památkově chráněné území, na které ve zvýšené míře dohlíží odbor památkové péče magistrátu. Náš stavební úřad tak postupoval v souladu s obecně závaznými předpisy a hlavně pak v souladu se stavebním zákonem. Městská část Praha 9 je nicméně situací hluboce znepokojena a zadala zpracování posudku na několik historických staveb na území městské části Praha 9, včetně Jiránkovy vily a kapličky na Hrdlořezském náměstí. Radnice vynaloží veškeré úsilí k zapsání prohlášení těchto staveb coby kulturních památek tak, aby se zamezilo jejich zániku,“ uvedl starosta Jan Jarolím.

Radnice Prahy 9 tak podle svého tiskového odboru, stejně jako většina obyvatel Hrdlořez, nesouhlasí se zástavbou pětadvacetimetrových bytových věžáků na Smetance. Je otázkou, nakolik bude stanovisko devítky nakonec zásadní. Developerská firma Áté Property totiž de facto svolení od radnice nepotřebuje. Všechny potřebné pozemky má ve svém majetku. Stavbě tak může zabránit nevydání povolení ze strany stavebního úřadu Prahy 9. Případně magistrát a jeho protichůdný územní plán. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek

V rámci FIFA kvetla korupce. Každý to ví, ale detaily z dokumentu jsou pro mnohé šokující

Strážce streamu
vydáno 25. listopadu 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Netflix opět dokázala, že umí ve svých dokumentárních sériích rozpitvávat i závažnější témata. Tentokrát těsně před začátkem...  celý článek