metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 8 °C

Pondělí, 24. února 2020. Svátek má Matěj.
Park Smetanka
Větší foto
Park Smetanka | foto: Archiv

O demolici vily netušili. Teď ji chtějí zachránit

13. února 2020  13:15 Filip Jaroševský Metro.cz
Radnice Prahy 9 si dala s reakcí na petici proti bourání historických objektů načas. Ochrání je až památkáři?

Levá ruka neví, co dělá pravá. Tak by se dalo podle místních shrnout dění okolo plánované zástavby parku Smetanka v deváté městské části. Developer totiž získal od místního stavebního úřadu povolení k demolici dvou zachovalých historických staveb – Jiránkovy vily a továrny na cukrovinky z 20. let. Proti záměru developera se pomocí petice ohradil místní spolek, který její text prezentoval radnici Prahy 9.

Ta si dala s reakcí několik dní načas. Teď se však podle mluvčí radnice devítky Marie Kurkové zdá, že jsou místní i radnice na stejné lodi. „Na základě petice nechal starosta Jan Jarolím celou záležitost prošetřit, a to zejména ve vztahu k odstranění stavby Jiránkovy vily. O tomto záměru přitom neměla Praha 9 tušení. Zejména proto, že úkony státní správy na úseku územního plánování a stavebního řádu vykonává v přenesené působnosti Odbor výstavby a územního rozvoje Prahy 9. Ten je na samosprávě obce nezávislý,“ říká pro Metro Kurková.

O výsledku svého šetření, který jen potvrdil dřívější tvrzení členů spolku Hrdlořezská zvonička, informoval starosta devítky zástupce spolku již před pár dny. Ve stejném duchu podle Kurkové reagoval i na vystoupení člena spolku Pavla Halamy, který se proti demolici postavil na úterním jednání zastupitelstva městské části. Historické objekty, včetně Jiránkovy vily z roku 1678 a přilehlého bývalého arboreta, však podle Jarolíma nejsou v současné době jakkoliv památkově chráněny. Radnici tak chybí potřebná páka, jak demolici zabránit.

„Zároveň je i dané území přírodního parku mimo památkově chráněné území, na které ve zvýšené míře dohlíží odbor památkové péče magistrátu. Náš stavební úřad tak postupoval v souladu s obecně závaznými předpisy a hlavně pak v souladu se stavebním zákonem. Městská část Praha 9 je nicméně situací hluboce znepokojena a zadala zpracování posudku na několik historických staveb na území městské části Praha 9, včetně Jiránkovy vily a kapličky na Hrdlořezském náměstí. Radnice vynaloží veškeré úsilí k zapsání prohlášení těchto staveb coby kulturních památek tak, aby se zamezilo jejich zániku,“ uvedl starosta Jan Jarolím.

Radnice Prahy 9 tak podle svého tiskového odboru, stejně jako většina obyvatel Hrdlořez, nesouhlasí se zástavbou pětadvacetimetrových bytových věžáků na Smetance. Je otázkou, nakolik bude stanovisko devítky nakonec zásadní. Developerská firma Áté Property totiž de facto svolení od radnice nepotřebuje. Všechny potřebné pozemky má ve svém majetku. Stavbě tak může zabránit nevydání povolení ze strany stavebního úřadu Prahy 9. Případně magistrát a jeho protichůdný územní plán. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Jen tak něco mě nepoloží, říká Vlastina Kounická Svátková

Vlastina Kounická Svátková
vydáno 24. února 2020  15:25

Herečka, spisovatelka, influencerka, módní návrhářka, matka, manželka… To je Vlastina Kounická Svátková. Nově také objíždí školy v rámci vzdělávacího...  celý článek

Převzali jsme vaše dodávky energií, matou energošmejdi

Ilustrační snímek
vydáno 24. února 2020  5:37

Na zájezdy už šmejdi nelákají. Přibývá nabídek na „levnější“ elektřinu nebo plyn.  celý článek

Takovej normální kus plechu

Když vezmete za kliku do vstupní chodby firmy Kovap, zavane na vás minulost.
vydáno 23. února 2020  5:56

Jsou hračky, které přežijí generace. Hráli si s nimi dědečkové a dnes udělají radost jejich vnukům i pravnukům. Schválně používám mužský rod. Protože...  celý článek

Vím, že jsem často za hranou, říká Přemek Forejt

Přemek Forejt
vydáno 22. února 2020  5:31

Nad hosty jeho restaurantu čas od času prolétnou motýli a jemu samotnému hlavou nápady, které ho vynesly na vrchol české moderní gastronomie.   celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám