metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 25 °C

Čtvrtek, 2. července 2020. Svátek má Patricie.
Park Smetanka
Větší foto
Park Smetanka | foto: Archiv

O demolici vily netušili. Teď ji chtějí zachránit

13. února 2020  13:15 Filip Jaroševský Metro.cz
Radnice Prahy 9 si dala s reakcí na petici proti bourání historických objektů načas. Ochrání je až památkáři?

Levá ruka neví, co dělá pravá. Tak by se dalo podle místních shrnout dění okolo plánované zástavby parku Smetanka v deváté městské části. Developer totiž získal od místního stavebního úřadu povolení k demolici dvou zachovalých historických staveb – Jiránkovy vily a továrny na cukrovinky z 20. let. Proti záměru developera se pomocí petice ohradil místní spolek, který její text prezentoval radnici Prahy 9.

Ta si dala s reakcí několik dní načas. Teď se však podle mluvčí radnice devítky Marie Kurkové zdá, že jsou místní i radnice na stejné lodi. „Na základě petice nechal starosta Jan Jarolím celou záležitost prošetřit, a to zejména ve vztahu k odstranění stavby Jiránkovy vily. O tomto záměru přitom neměla Praha 9 tušení. Zejména proto, že úkony státní správy na úseku územního plánování a stavebního řádu vykonává v přenesené působnosti Odbor výstavby a územního rozvoje Prahy 9. Ten je na samosprávě obce nezávislý,“ říká pro Metro Kurková.

O výsledku svého šetření, který jen potvrdil dřívější tvrzení členů spolku Hrdlořezská zvonička, informoval starosta devítky zástupce spolku již před pár dny. Ve stejném duchu podle Kurkové reagoval i na vystoupení člena spolku Pavla Halamy, který se proti demolici postavil na úterním jednání zastupitelstva městské části. Historické objekty, včetně Jiránkovy vily z roku 1678 a přilehlého bývalého arboreta, však podle Jarolíma nejsou v současné době jakkoliv památkově chráněny. Radnici tak chybí potřebná páka, jak demolici zabránit.

„Zároveň je i dané území přírodního parku mimo památkově chráněné území, na které ve zvýšené míře dohlíží odbor památkové péče magistrátu. Náš stavební úřad tak postupoval v souladu s obecně závaznými předpisy a hlavně pak v souladu se stavebním zákonem. Městská část Praha 9 je nicméně situací hluboce znepokojena a zadala zpracování posudku na několik historických staveb na území městské části Praha 9, včetně Jiránkovy vily a kapličky na Hrdlořezském náměstí. Radnice vynaloží veškeré úsilí k zapsání prohlášení těchto staveb coby kulturních památek tak, aby se zamezilo jejich zániku,“ uvedl starosta Jan Jarolím.

Radnice Prahy 9 tak podle svého tiskového odboru, stejně jako většina obyvatel Hrdlořez, nesouhlasí se zástavbou pětadvacetimetrových bytových věžáků na Smetance. Je otázkou, nakolik bude stanovisko devítky nakonec zásadní. Developerská firma Áté Property totiž de facto svolení od radnice nepotřebuje. Všechny potřebné pozemky má ve svém majetku. Stavbě tak může zabránit nevydání povolení ze strany stavebního úřadu Prahy 9. Případně magistrát a jeho protichůdný územní plán. 

Komentáře

Hlavní zprávy

KOLOBLOG: Alpské etapy ve stověžaté matičce

Ilustrační snímek Koloblog
vydáno 1. července 2020  16:14

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Dřevo plastem nenahradí. Audio technika opět naživo

Gramofony v showroomu firmy AQ
vydáno 1. července 2020  12:24

Pandemie koronaviru zasáhla i výrobce audiotechniky AQ z Červenky. Obce, která byla jedním z hlavních ohnisek v Česku. Uzavření města výrobu na čas zcela...  celý článek

Tři tisíce kubíků vody vyteklo z aquaparku přímo do kanálu

V podzemí Aquapalace Praha se nachází změť chodem, obrovských potrubí i...
vydáno 1. července 2020  5:51

Navštívili jsme unikátní prostory pod Aquapalace Praha. V minulých měsících se tu hojně opravovalo.  celý článek

TEMNÁ ZÁKOUTÍ: Podívejte se do raketové základny, která hlídala Prahu

Ještě v devadesátých letech na vrchu Čihadlo rezavěly protiletadlové raketové... Temná zákoutí
vydáno 30. června 2020  16:02

Jedno z nejtemnějších zákoutí v Praze se nachází na kopci Čihadlo mezi Točnou a Modřany. Zodolněná raketová sila tu ukrývala rakety, které měly v případě...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám