metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -3 °C

Neděle, 17. ledna 2021. Svátek má Drahoslav.
Bydlení (ilustrační foto)
Větší foto
Bydlení (ilustrační foto) | foto: freeimages

O hypotéky je zájem i přes obavy o splácení

27. listopadu 2020  12:01 Pavel Urban Metro.cz
Přestože není úvěr na bydlení snadné získat, nízké úrokové sazby a nutnost být víc doma ženou jejich počty nahoru.

Za celý letošní rok už se pravděpodobně přehoupl objem sjednaných hypoték přes magických 200 miliard korun. Čísla za listopad sice ještě nejsou sečtena, ale na konci října bylo číslo 197,5 miliardy. Českem zmítá koronavirová krize a mnoho lidí může mít obavu, zda je vhodné si brát nyní hypotéku, když mohou přijít o práci. Přesto to vypadá, že letošek bude rekordní.

„Doba vhodná pro získání hypotéky je z pohledu úrokových sazeb. Jsou na hranici dvou procent. Sazby hypoték klesají, avšak proti tomu jdou ceny nemovitostí, které jsou naopak na svých nejvyšších hodnotách,“ říká Jiří Sýkora, hypoteční specialista z Fincentrum & Swiss Life Select.

Pokud klient potřebuje nové bydlení řešit, doporučuje nečekat také analytička Partners Lucie Drásalová. „Poslední rok nám ukázal, že predikce můžou být všelijaké, ale realita pak úplně jiná. Nikdo neví, jak bude vypadat příští rok. Sazby jsou momentálně extrémně nízko, reálná je i hypotéka se sazbami 1,69 procenta bez pojištění. Růst nečekám, určitě ne rapidní,“ myslí si Drásalová.

Pozor na profesi a příjmy
Zájemci o hypotéku se musí připravit na mnohem přísnější hodnocení bonity. Pro získání hypotéky je důležitá nejen výše příjmu, ale i vykonávaná profese. „Nejčastějším důvodem zamítnutí hypotéky je koronavirová situace, zejména její dopad na příjmy, které banky posuzují přísně. Vymezeny jsou rovněž typy povolání, u nichž příjmy banky nechtějí uznat vůbec nebo je započítávají jen do určité výše, což komplikuje výpočet bonity, která nemusí dostačovat. Druhým důvodem zamítnutí žádosti je negativní platební historie,“ prohlašuje Veronika Hegrová z on-line sjednávače hypoték hyponamiru.cz.

Česká národní banka již na jaře veškeré důležité parametry doporučila bankám zmírnit nebo zrušit. „Většina bank parametry opravdu uvolnila. Co banky zkoumají přísněji, tak to je opravdu příjem. Především u podnikatelů a zaměstnanců z rizikových sektorů, jako jsou gastronomie, umění, cestovní ruch,“ doplňuje Drásalová.

Pojistit se a mít rezervu
Pokud má někdo obavu, že by přišel o příjem a nemohl nějaký čas hypotéku splácet, doporučují odborníci sjednat si pojištění. „Ideálním řešením je pojištění schopnosti splácet, které si můžete sjednat k půjčkám, hypotékám, i dalším dlouhodobým úvěrům, například na auto. V případě, že ztratíte zaměstnání nebo budete v dlouhodobé pracovní neschopnosti, splátku úvěru za vás bude až po dobu jednoho roku platit pojišťovna,“ vysvětluje Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif Pojišťovny.

Specialistka pojištění ve Fincentrum & Swiss Life Select Věra Švecová ale varuje, že tento typ pojištění může být zrádný. „Byť je o něj v případě hypotečních úvěrů velká poptávka a klienti mají pocit, že dosáhnou na plnění vždy, kdyby z jakéhokoli důvodu o zaměstnání přišli, je realita bohužel jinde. Jedním z nejčastějších důvodů rozvázání pracovního poměru v Česku je dohodou, což je prakticky vždy z pojistného krytí vyloučeno,“ upozorňuje Švecová a objasňuje, že ke ztrátě zaměstnání musí dojít třeba z důvodu zrušení zaměstnavatele či pracovního místa. Výpadek příjmů doporučuje pokrýt v samostatné životní pojistce.

Možnosti pojištění jsou různé. „Nabízíme klientům možnost pojištění pravidelných výdajů. To znamená, že si klient sám zvolí, jakou výši pojistného by v případě dlouhodobé pracovní neschopnosti nebo ztráty zaměstnání chtěl měsíčně dostávat, a podle toho se vypočítá pojistné,“ nabízí mluvčí Air Bank Jana Pokorná.

S případnou ztrátou zaměstnání a výpadkem pravidelného příjmu se ale vyplatí počítat dopředu. „Na spořicím účtu si udržujte finanční rezervu, která vám minimálně po dobu šesti měsíců pokryje pravidelné splátky hypotéky, pojištění a další nezbytné měsíční výdaje,“ radí Hegrová. 

Komentáře

Hlavní zprávy

S výstavbou moderního terminálu se začne nejdřív za čtyři roky. Nevyužité návrhy v koši neleží

Vítězný návrh na první podobu terminálu vysokorychlostní železnice v Česku.
vydáno 17. ledna 2021  5:56

Poblíž Nehvizd nacházejících se severovýchodně od hlavního města má za několik let začít vznikat jedna z nejmodernějších železničních staveb v Evropě....  celý článek

„Zabíjejte popírače klimatických změn.“ Název nové divadelní hry dráždí

Nápisy nad vchodem divadla oznamují nejbližší hru.
vydáno 16. ledna 2021  5:39

Švandovo divadlo uvede kontroverzní satiru Davida Finnigana on-line. Její název vyvolal velkou vlnu kontroverze i v Austrálii, kde měla hra premiéru.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Arsène Lupin je černoch z Nedotknutelných. A nosí nový kabát

Omar Sy Strážce streamu
vydáno 15. ledna 2021  15:42

Legendární britský detektiv Sherlock Holmes se dočkal moderního pojetí hned několikrát. Proč by to nemohl u diváků zkusit jeho neméně slavný a všemi...  celý článek

Swingers party, Salátem přátele nezískáš nebo Máš nějaký kámošky? Hledali jsme vtipné wifiny

Vytáhněte mobil a vyrazte na lov! Pobavíte se.
vydáno 15. ledna 2021  9:09

Zapomeňte na pokémony. Vezměte mobil a vyrazte do ulic metropole. Zažijete neuvěřitelnou zábavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy