metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Pátek 2. června 2023. Svátek má Jarmil

Další 1 fotografie v galerii
Označení přístrojů splňujících normu DVB-T2 | foto: ČRa

O nové televize je zájem

  5:55
Vyměnit televizi, nebo koupit nový set-top box. To čeká české diváky, kteří nechtějí od roku 2020 přijít o příjem televizního signálu.

Čeká nás totiž přechod na systém DVB-T2, který však televize s původním příjmem DVB-T nezvládají. Už dva roky jsou proto v nabídce prodejců televizory připravené na novou síť.

„Momentálně nabízíme 95 procent přístrojů podporujících DVB-T2,“ řekla deníku Metro mluvčí řetězce Datart Iva Pavlousková. Podobně je na tom internetový obchod Alza. „Velký boom prodejů těchto přijímačů začal už na konci roku 2016,“ uvedla mluvčí Alzy Patricie Šedivá. Nyní je podle ní prodej stabilní, lidé se na modernější vysílání připravují průběžně.

Pořízení nového set-top boxu DVB-T2 je pochopitelně levnější než nová televize. Vyjde na několik set korun. I tak ale musí domácnosti, kde už mají modernější televizi, koupit ještě novou anténu. „Ty současné, jak pokojové, tak společné v domech, signál v nové síti DVB-T2 nechytí,“ potvrdil deníku Metro prodavač specializovaného obchodu.

Signál DVB-T2 bude mít letos 99 procent domácností

  • V roce 2020 přejde Česko na vysílací televizní síť DVB-T2.
  • Do moderního multiplexu se vtěsná více kvalitního signálu.
  • Nyní má možnost přijímat DVB-T2 v přechodové síti přes 97 procent domácností. Letos zvýší České Radiokomunikace pokrytí pro 99 procent domácností.
  • Od tohoto týdne se do přechodového multiplexu ke stávajícím 15 programům přidaly Nova, Nova Cinema a ČT D/art. Česká televize plánuje vlastní přechodovou síť na březen.
  • V příštím roce poběží souběžné vysílání stávajících digitálních sítí DVB-T a přechodových sítí DVB-T2.
  • Na konci roku 2019 bude zahájen přechod do DVB-T2 sítí a o rok později by mělo dojít k vypnutí sítí DVB-T.
  • Přechod na DVB-T2 se musí uskutečnit kvůli závazku státu uvolnit vysílací televizní pásmo 700 MHz pro rychlé mobilní sítě.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek

Mucha je jeden z nemnoha českých malířů, který svým dílem přesáhl národní věhlas, říká Pospíšil

vydáno 1. června 2023  8:00

Spolek pro Slovanskou epopej zahájil výstavu Budoucnost Slovanské epopeje, která představuje vybrané varianty budoucího umístění stěžejního díla Alfonse...  celý článek

Pečujte o své vztahy a nehoňte se za nejistými cíli, radí psychoterapeutka

vydáno 1. června 2023  6:00

Klimatická krize, omezení a ztráty na majetku i na životech způsobené pandemií covidu, válka vedená Ruskem proti Ukrajině – to jsou některé z příčin, jež...  celý článek