metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 4 °C

Úterý 29. listopadu 2022. Svátek má Zina

Další 1 fotografie v galerii
Velikonoční pokusy v centru Vida! | foto: VIDA!Metro.cz

O Velikonocích můžete vyzkoušet tradice i vědecké experimenty

  5:55
Prodloužený velikonoční víkend mohou Brňané strávit mnoha způsoby. Pestrý program čeká na řadě míst.

Třeba zábavní vědecké centrum Vida! láká od dnešního dne do neděle na netradiční velikonoční dílny. Jejich hlavním tématem budou barvy. „Návštěvníci se dozví, co je vlastně barva a jak ji vnímá náš mozek, kolik odstínů dokážeme rozlišit. Budou měnit barvu tekutiny pouhým přelitím do jiné sklenice a vyrobí si vlastní „zlatý déšť“,“ láká mluvčí Vida! Hana Laudátová. Zhruba půlhodinová tvůrčí dílna je v ceně vstupenky do centra.

V plném proudu jsou od minulého týdne Velikonoční slavnosti na náměstí Svobody. Na jarních trzích můžete navštívit několik desítek stánků především s velikonoční tématikou. Proutěné zboží, pomlázky, dekorační výrobky či velikonoční kraslice tu můžete pořídit až do neděle. Každé odpoledne tu navíc hrají různé cimbálovky a probíhají tvůrčí dílny pro děti i dospělé.

Turistické informační centrum pořádá na Bílou sobotu komentovanou procházku Křížem krážem jarním Brnem. „Od Staré radnice se účastníci s průvodcem vydají na Zelný trh, Kapucínské náměstí, nahlédnou do velikonočně vyzdobené katedrály sv. Petra a Pavla, přejdou Denisovy sady, náměstí Svobody a procházku zakončí na Moravském náměstí,“ popisuje mluvčí TIC Brno Adéla Nováková.

Velikonoční program si od dnešního dne až do pondělí připravila i brněnská zoo. Kromě obvyklých tvůrčích dílen, v nichž se zájemci mimo jiné naučí plést mrskačku, se na pestrý program mohou návštěvníci zoo těšit především na samotné Velikonoční pondělí, kdy bude v zoo schovaných tisíc vajíček, za jejichž nalezení dostanou děti odměnu. Krom toho zoo láká také na ukázku stříhání ovcí.

Hledání velikonočních vajíček si připravili i provozovatelé Vily Stiassni. Vajíčka o Velikonocích údajně schovávala už původní paní domu za první republiky, a nejen její dcerka, ale také děti zaměstnanců, je následně hledaly. Před třemi lety tuto tradici pro děti ve vile obnovili.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pražští strážníci mají vlastní tramvaj, majáky ale nemá. Modrý vůz slouží k náboru

vydáno 29. listopadu 2022  17:44

„Jupíííí, máme svoji tramvaj,“ radují se od začátku tohoto týdne pražští strážníci na svém Facebooku. Tramvaj s tematickým modrým polepem, siluetami...  celý článek

Tomu se říká frajeřina! „Šakal“ opravil starou tatrovku a dal ji Ukrajině

vydáno 29. listopadu 2022  15:09

Legendární nákladní „osmsetpatnáctka“ dostala jméno Ljuba. Pomáhá ve válce. Dal ji dohromady Čech, který ji sám odvezl.  celý článek

Žádné smutné stromky u popelnic. Vánoční jedle v květináči rychle mizí

vydáno 29. listopadu 2022  6:00,  aktualizováno  6:45

Už pošesté si lze od správců lesů pořídit vánoční stromek, který má budoucnost. Má to ale pár háčků.  celý článek

Šli jsme víc směrem k písničce, říká v rozhovoru pro deník Metro hudebník Lipo

vydáno 28. listopadu 2022  17:02

V pátek vyšlo čtvrté studiové album Jonáše Červinky. Umělec známý jako Lipo na desce Příběhy změnil několik věcí. Neobrací se už k hiphopové scéně,...  celý článek