metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 4 °C

Sobota, 29. ledna 2022. Svátek má Zdislava.

Větší foto
Prosek Park využil pro své jméno skutečný park. | foto: FINEPMetro.cz

O výběru bydlení u lidí rozhoduje cena, název i výhled

  9:55
Touhy vládnou potřebám. Střechu nad hlavou nevybíráme jen podle peněženky.

Zájemce o bydlení nejdřív klikne na projekt, který ho zaujme pojmenováním. Na pojmenování developerského projektu často záleží stejně jako na hledání bankovního úvěru.

„Lidé zdůvodňují nákupní rozhodnutí fakty, ale svá rozhodnutí činí na základě pocitů,“ uvádí americký marketingový specialista Bryan Eisenberg. Architekt a odborník na historii Zdeněk Lukeš to potvrzuje. „Developerské projekty se vždy lépe prodávají pod atraktivním názvem,“ říká Lukeš.

Správný výběr jména má ale význam i do daleké budoucnosti. Vždyť bydlet v Zahradním Městě, na Vinici nebo Hájích bude dobře znít i za sto let.

„Co se týká pojmenovávání, vycházíme primárně z místních názvů, které mají svůj historický důvod, zajišťují kontinuitu místa a vyjadřují vztah k hodnotám z minulosti,“ připomíná marketingový ředitel společnosti Finep David J. Wodinský.

Marina, Villy, Riviéry

Šanci mají cizojazyčná jména.

  • Mezi přírodně laděné se počítají například Lesní město, Spojení s přírodou, Garden Towers, Sluneční stráň, Jižní svahy, Zelené Město, Lesní čtvrť, ale i Bydlení venkovského charakteru.
  • Nádech exotiky Greece backyards mají Beroun Hills, Riviera Lipno, Villa Park, Marina Island, Plazza, View Spořilov či Perner Lofts

Například v rámci výstavby Západního města, které tvoří zcela novou část Stodůlek, využila společnost pojmenování Britská čtvrť. „Byla pojmenována proto, že Británie je prostě na západě,“ dodává Wodinský. Měly vzniknout další „západní čtvrtě“, ale daný název se dobře ujal a dal jméno celé lokalitě. Podobně to bylo při pojmenovávání Harfa Parku nebo kaskád Barrandov, kde jméno odkazuje na existenci parku či svahovitý charakter lokality.

Mezi hojně nabízené nemovitosti patří ty, které mají v názvu „rezidence“. Vyjadřují klid, usedlost, pohodu. Obrat „rezidenční bydlení“ patří také mezi nejčastější obraty v nabídce developerů. Spojení s historií je ideální, například Rezidence Karla IV., případně odkaz na zahraničí – Rezidence Sacre Coeur.

Někdy však vyžadují názvy podrobné zkoumání. Třeba „bydlení s charakterem“, které nyní vzniká na pražském Smíchově.

Podle Petra Langa z Remaxu nemá pojmenování objektu vliv při nákupu bydlení u obyvatel města, kteří lokalitu znají. „Může mít jistou roli u lidí, kteří dané město neznají,“ říká Lang. Co však zájem navyšuje a přidává na ceně, je výhled. I proto řada projektů nese pojmenování „výhledy“. „Rozhodně se jedná o přidanou hodnotu. Cena bytu s výhledem je o sto tisíc vyšší než u bytu bez výhledu,“ dodává Lang. Podle jeho zkušeností i poznatků dalších kolegů přidá výhled na řeku nebo dominantu města tři až pět procent z ceny bytů v konkrétním objektu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Co mají společného Guru, Too hot to handle a Labutí píseň? Děje se tam ho*no

Strážce streamu
vydáno 28. ledna 2022  14:25

STRÁŽCE STREAMU Nejrůznější pořady, seriály a filmy se na nás hrnou ze všemožných streamovacích služeb v kvantech doposud nevídaných. Konkurence je obrovská a divákův čas...  celý článek

Film Lucie postrach ulice je fantasy. Chobotnice z II. patra sci-fi

vydáno 28. ledna 2022  5:55

Kolektiv autorů motajících se kolem filmového webu vám udělá pořádek ve světě udatných hrdinů, spanilých princezen a čarodějů.  celý článek

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Vaše fotky z Prahy