metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / -1 °C

Úterý, 22. ledna 2019. Svátek má Slavomír.
Prosek Park využil pro své jméno skutečný park.
Větší foto
Prosek Park využil pro své jméno skutečný park. | foto: FINEPMetro.cz

O výběru bydlení u lidí rozhoduje cena, název i výhled

1. května 2018  9:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Touhy vládnou potřebám. Střechu nad hlavou nevybíráme jen podle peněženky.

Zájemce o bydlení nejdřív klikne na projekt, který ho zaujme pojmenováním. Na pojmenování developerského projektu často záleží stejně jako na hledání bankovního úvěru.

„Lidé zdůvodňují nákupní rozhodnutí fakty, ale svá rozhodnutí činí na základě pocitů,“ uvádí americký marketingový specialista Bryan Eisenberg. Architekt a odborník na historii Zdeněk Lukeš to potvrzuje. „Developerské projekty se vždy lépe prodávají pod atraktivním názvem,“ říká Lukeš.

Správný výběr jména má ale význam i do daleké budoucnosti. Vždyť bydlet v Zahradním Městě, na Vinici nebo Hájích bude dobře znít i za sto let.

„Co se týká pojmenovávání, vycházíme primárně z místních názvů, které mají svůj historický důvod, zajišťují kontinuitu místa a vyjadřují vztah k hodnotám z minulosti,“ připomíná marketingový ředitel společnosti Finep David J. Wodinský.

Marina, Villy, Riviéry

Šanci mají cizojazyčná jména.

  • Mezi přírodně laděné se počítají například Lesní město, Spojení s přírodou, Garden Towers, Sluneční stráň, Jižní svahy, Zelené Město, Lesní čtvrť, ale i Bydlení venkovského charakteru.
  • Nádech exotiky Greece backyards mají Beroun Hills, Riviera Lipno, Villa Park, Marina Island, Plazza, View Spořilov či Perner Lofts

Například v rámci výstavby Západního města, které tvoří zcela novou část Stodůlek, využila společnost pojmenování Britská čtvrť. „Byla pojmenována proto, že Británie je prostě na západě,“ dodává Wodinský. Měly vzniknout další „západní čtvrtě“, ale daný název se dobře ujal a dal jméno celé lokalitě. Podobně to bylo při pojmenovávání Harfa Parku nebo kaskád Barrandov, kde jméno odkazuje na existenci parku či svahovitý charakter lokality.

Mezi hojně nabízené nemovitosti patří ty, které mají v názvu „rezidence“. Vyjadřují klid, usedlost, pohodu. Obrat „rezidenční bydlení“ patří také mezi nejčastější obraty v nabídce developerů. Spojení s historií je ideální, například Rezidence Karla IV., případně odkaz na zahraničí – Rezidence Sacre Coeur.

Někdy však vyžadují názvy podrobné zkoumání. Třeba „bydlení s charakterem“, které nyní vzniká na pražském Smíchově.

Podle Petra Langa z Remaxu nemá pojmenování objektu vliv při nákupu bydlení u obyvatel města, kteří lokalitu znají. „Může mít jistou roli u lidí, kteří dané město neznají,“ říká Lang. Co však zájem navyšuje a přidává na ceně, je výhled. I proto řada projektů nese pojmenování „výhledy“. „Rozhodně se jedná o přidanou hodnotu. Cena bytu s výhledem je o sto tisíc vyšší než u bytu bez výhledu,“ dodává Lang. Podle jeho zkušeností i poznatků dalších kolegů přidá výhled na řeku nebo dominantu města tři až pět procent z ceny bytů v konkrétním objektu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Proměnu průduchu na droida R2D2 z Hvězdných válek mapuje nový dokument

Filip Brouk a jeho R2D2 na Folimance.
vydáno 22. ledna 2019  6:52

Když se před rokem a půl prakticky přes noc přeměnila betonová větrací šachta v parku Folimanka na třímetrový model robota z filmové série Star Wars,...  celý článek

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Dalo se úniku plynu z rolby předejít?

Hasiči a záchranáři zasahovali na zimním stadionu v pražských Holešovicích, kde...
vydáno 21. ledna 2019  5:56

Únik oxidu uhelnatého z rolby holešovického stadionu se stále vyšetřuje. Led tu už žehlí náhradnice na elektřinu.  celý článek

Dřív měli singles na 2+kk, teď uškudlí sotva na garsonku

Bydlení (ilustrační foto)
vydáno 20. ledna 2019  12:20

Většina Čechů chce bydlet ve vlastním. Problémem je, že jenom někdo na to má.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám